Chytré zabezpečení domácnosti již dávno není jen o pouhém sledování toho, zda někdo nevnikl do bytu či domu v době, kdy jsou jeho obyvatelé pryč, případně zda v bytě či domě nehoří. Chytré zabezpečení domácnosti totiž napomáhá s ovládáním celé domácnosti, usnadňuje běžný život. Jedním z příkladů takovéhoto pojetí chytrého zabezpečení je i Xiaomi Mi Smart Sensor Set.  Od počátku je nutné jej vnímat coby startovací set, ke kterému se buoue postupně dokupovat další prvky podle toho, co uznáte za vhodné nebo potřebné pro vaši domácnost, například kameru a další senzory.

Co je součástí setu?

Xiaomi Mi Smart Sensor Set se skládá z několika prvků, konkrétně jde o 1 × gateway DGNWG05LM nazývaná také centrální jednotkou nebo mostem), 1 × chytrý dálkový spínač, 2 × senzor oken/dveří, 2 × senzor pohybu. Tohle nám na první pohled samozřejmě nic neřekne, tak si pojďme popsat, k čemu jednotlivé části setu slouží. Z toho si pak uděláte obrázek o jeho použitelnosti třeba ve vaší chytré domácnosti.

Centrální jednotka neboli most neboli gateway

Centrální jednotka je páteří celého setu, komunikuje s jednotlivými prvky setu, ale také se svým okolím. Připojit ji můžete jak na chytrý telefon s Androidem či s iOS, tak na domácího hlasového asistenta od Apple se Siri. Jiní asistenti (Amazon, Google) zatím v nabídce propojení nejsou, ale vzhledem k tomu, že Xiaomi Mi Smart Sensor Set ZHWG11LM je produktem z roku 2019, může se situace rychle změnit.

Pro telefony je k dispozici mobilní aplikace MiHome, ale pozor, je jen v angličtině. Lze napojit i na aplikace Apple Home App (předinstalována) nebo na Aqara Home app, ale to až si vývojáři dodělají resty s GDPR.

Přes centrální jednotku proto putují veškeré příkazy, ale i všechny informace z ostatních částí setu. Má dokonce integrovaný reproduktor a světlo, takže poslouží nejen coby alarm nebo domovní zvonek, ale také jako noční bludička třeba do dětského pokoje. Jakmile totiž detekuje pohyb, rozsvítí se přesně takovým světlem, jaké jste předem naprogramovali.

Chytnout ten správný odstín světla můžete díky LED pásu, který oplývá 16 miliony odstíny barev RGB spektra. A tak bude vaše dítě mít mnohem snazší cestu na toaletu nebo pro pití, případně za vámi do postele se přitulit.

Senzor dveří a oken

Tahle chytrá věc hlídá, zda nejsou otevřené dveře nebo okna. Pokud například používáte čističku vzduchu, tak jakmile se okno otevře, senzor to zjistí a centrální jednotka vypne elektřinu, která jde do zásuvky k čističce vzduchu. Jakmile okno zavřete, čistička bude opět spuštěna.

Senzory také dokáží sledovat, pokud okno či dveře nebo obojí byly otevřené po delší dobu. V takovém případě vás, podle toho, co jste si nastavili, upozorní na dlouhodobé otevření, případně dají centrální jednotce info, že má provést předem naprogramovaný automatický úkon.

Chytrý spínač

Zajímavým doplňkem celého bytu je chytrý spínač. Jde o jednoduché, ale účinné chytré tlačítko, které slouží pro tři základní povely celému setu místo mobilního telefonu. Při odchodu z domu totiž nemusíte vyndávat telefon z kapsy a dávat setu pokyn, že jste všichni pryč a že má aktivovat alarm. Stačí, když při odchodu stisknete chytré tlačítko.

Celkově lze naprogramovat tři úkony, které budou uloženy pro jedno krátké stisknutí tlačítka, jeden dvojklik a pro jedno dlouhé stisknutí tlačítka. Jestliže máte Apple HomeKit na hlasové ovládání, možná tento prvek nevyužijete. Někdy je však stisknutí tlačítka jednodušší než hlasový povel, zejména pokud vaší domácnosti vévodí dětský hlahol.

Senzor pohybu

O senzoru pohybu asi nemá smysl se nijak příliš rozepisovat. Slouží zejména k detekci nečekaného nebo podezřelého pohybu v době, kdy jste pryč. Pokud máte domácího mazlíčka v podobě či kočky v bytě, asi jej moc nevyužijete, v ostatních případech však ve velké míře ano. Ovšem i pro domácí mazlíčky je tu řešení – stačí senzor naprogramovat na pohyb v místech, kam mazlíčkovi jasně sdělíte, že nesmí.

Senzor pohybu umí automaticky spustit silný alarm, ovládání dokáže aktivovat domácí kameru na natočení a odeslání 12 vteřin trvajícího videa se záběry z vaší domácnosti. I senzor pohybu pozná, zda jste nebo nejste doma a umí přes gateway aktivovat či deaktivovat čističku vzduchu nebo osvětlení.

Snadná instalace

Vše je předprogramováno a z výroby propojeno, takže stačí jen, abyste Xiaomi Mi Smart Sensor Set rozmístili po vaší domácnosti a vše aktivovali prvním stiskem dálkového spínače. Pak už vše pojede jako na drátkách. I spotřebitelé zmiňují, že spuštění a nastavení je velmi snadné. Do elektřiny je eurokoncovka, takže ani s tím není nutné si dělat starosti.

Kdy děti přišly domů?

Xiaomi Mi Smart Sensor Set ZHWG11LM za vás vyřeší spoustu každodenních otázek, jako například kdy děti přišly domů, jestli děti (nebo vy) zavřely okna před tím, než opustili byt či dům, jaká je teplota doma nebo i venku (přes wi-fi v mobilu), jestli manžel ráno zapnul nahřívání kávovaru, než odešel do práce – Xiaomi Mi Smart Sensor Set tohle vyřeší za vás zcela, protože zásuvku u kávovaru zapne sám, a to s vaším pohybem v ložnici od jisté ranní hodiny, případně po zazvonění budíky, který máte nastaven v aplikaci.

Parametry v základu

Zmiňme parametry centrální jednotky, která patří k největším prvkům setu. Její hmotnost je 187 g a rozměry jsou následující (v x š x h): 80 mm x 80 mm x 41,5 mm. Celý set je schopen pracovat v teplotách od -10 do +40 stupňů Celsia. Systém komunikuje na bezdrátových protokolech Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz, Zigbee.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou se setem Xiaomi Mi Smart Sensor Set ZHWG11LM povětšinou spokojeni, pokud jej tedy pořídili coby startovací set, což není rozhodně žádný problém – vzhledem k jeho přijatelné ceně. Nastavení bylo pro uživatele snadné, v podstatě si pochvalují automatizaci a přednastavení veškerého propojení. Jednotlivé složky setu spolu komunikují, prozatím je nutné přetrpět angličtinu v aplikaci.

Jednotlivé komponenty setu jsou buď připojitelné do sítě, nebo mají baterii, knoflíkovou, která je udrží v provozu cirka jeden rok. Baterie nejsou nijak drahé a rozhodně provoz setu neprodražují. Funkčnost systému potvrzují všichni uživatelé, kteří si jej pořídili.

Pozor na obsah balení, některé obchody nabízejí neúplný set!