Malý, ale s velkým displejem, přitom lehoučký. Takto se dá stručně charakterizovat všestranný ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch. Co je všestranný? Určený spíše do domácností, ale využitelný i v práci. Jde o jeden z high-endových počinů značky Dell. Je osazen poměrně výkonným procesorem, displejem se 4 K rozlišením, který je matný, přestože je dotykový. Operační paměť je přímo luxusní. Pojďme se na všestranný ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch stříbrný podívat podrobněji.

Pouze kilo dvacet

Každého, kdo potřebuje s ultrabookem cestovat nebo jej častěji přenášet, potěší informace, že tento ultrabook váží pouhé kilo a k tomu 20 deka. Je dokonale dimenzovaný pro vyuřití v dopravních prostředcích, zejména vlak nebo letadlo, autobus, kde je pro vysoké víko notebooku většinou málo místa, zejména když si cestující před vámi sklopí sedadlo. Zde je víko i základna kratší, lépe se s notebookem všude vejdete

Přitom je v něm integrovaná baterie s kapacitou 52 Wh, což znamená, že ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch může být v provozu až 13 hodin. A to rozhodně není málo, vzhledem k tomu, že jde o čistý čas. Ultrabook s vámi zvládne absolvovat služební cestu nebo i víkend na chalupě bez toho, abyste jej museli dobíjet.

Design se fakt povedl

Designově jde o velmi povedený kousek. Leštěná platinově stříbrná povrchová úprava opravdu vynikne. Dell se na design soustřeďuje vždy, tentokrát však není pochyb o tom, že designéři si dali velkou práci. Šasi je celokovové, hliníkové, dokonce vyrobené z jednoho kusu opracovaného hliníku. No, a protože počítače se zahřívají, což v hliníkovém provedení není zrovna dobrá věc, dodali sem konstruktéři nový a nápaditý systém chlazení, kdy je přebytečné teplo směřováno do trubičky, která samozřejmě vede ven z přístroje. Jde o tepelnou izolaci GORE™, ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch je přitom prvním notebookem osazeným tímto zlepšovákem.

Přesuňme se k velikostním parametrům. Vzhledem k tomu, že jde o notebook s úzkými rámečky, tak se stala úžasná věc: 13 palcový displej (displej o velikosti běžné osazované do 13 palcových šasi) je zabudovaný do 11 palcového ultrabooku. S rámečkem InfinityEdge se podařilo konstruktérům zmenšit plochu rámečků o celých 23 procent. A to rozhodně není k zahození.

Velikostní parametry

Velikostní parametry ultrabooku Dell XPS 13 (9370) Touch jsou tyto: rozměry: (Š x H x V): 302 mm × 199 mm × 11,6 mm. Hmotnost už jsme zmínili, že je jen 1,21 kg.

Kdo je zastáncem ochrany životního prostředí, ten jistě ocení, že obaly stříbrných notebooků XPS 13 byly vyrobeny z recyklovaných plastů posbíraných v oceánech. Za tento počin obdržela značka Dell na veletrhu CES ocenění 2018 Innovation Awards Honoree v kategorii počítačového hardwaru a komponent.

A co výkon?

Když se podíváme na výkon, i zde se přesvědčíme, že vůbec nejde o špatný stroj, ba naopak. Všestranný ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch stříbrný je osazen procesory Intel® Quad Core osmé generace. Konkrétně jde o Intel® Core™ i7 – 8550U, Kaby Lake R – 8. generace. Frekvenci běžně udržuje na 1,8 GHz, ale v případě nutnosti zvládnou jádra turboboost až na 4 GHz. Celkově jsou tu jádra čtyři. Cache procesoru je 8 MB.

Co se operační paměti týká, je nemalá. Konkrétně 16 GB, což nabízí ohromný prostor pro zpracovávání všech úkolů. Na druhou stranu je však nutno dodat, že jde o model LPDDR3, který má nižší propustnost než následovníci v podobě DDR4.

Integrovaná grafika

Grafická karta je zde integrovaná, Intel UHD Graphics. A vzhledem k tomu, že jde o ultrabook, musíte oželet optickou mechaniku (CD, DVD, BlueRay). Pevný disk je samozřejmě SSD, se slušnou kapacitou 512 GB. Úložiště se samozřejmě dá rozšířit mnoha způsoby, ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch má možnost číst z paměťové karty, nechybí ani USB konektory.

Displej

Než se dostaneme k samotné konektivitě, zastavme se u displeje. Ten je mimořádný tím, že jde o 4K provedení, konkrétně o rozlišení Ultra HD 4K, které tvoří 8 milionů obrazových bodů (3840 × 2160 px). Displej je navíc dotykový, matný a IPS, což zaručuje široké pozorovací úhly. Samozřejmě, že by tomuto modelu mnohem více slušela amoled obrazovka, ale na její běžné umísťování do všestranných (ne profi) notebooků si ještě musíme počkat. Rámeček displeje je široký pouze 4 mm, takže plocha displeje zabírá téměř 81 procent celé plochy horního dílu ultrabooku Dell XPS 13 (9370) Touch.

Displej s 13,3 palci je vybaven maximálním barevným spektrem, navíc i 100% pokrytím prostoru sRGB a kontrastním poměrem 1 500 : 1. Díky tomu na viditelnosti získají i ty nejsvětlejší scény. Obrazovka je samozřejmě antireflexní, takže již tak široké pozorovací úhly IPS displejů jsou díky tomu ještě více rozšířeny a hlavně je zobrazení zkvalitněno i ve velmi širokých úhlech. Podsvícení displeje je technologií LED. Svítivost je až 400 nitů, což znamená slušné zobrazení i při případné práci venku.

Corning Gorilla Glass 4

Na venkovní práci je všestranný ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch vybaven i díky krytí displeje. Je vybaven ochranným sklem Corning® Gorilla® Glass 4, který je, jak tvrdí jeho výrobce, oproti konkurenčním výrobkům dvakrát odolnější vůči poškození.

Nechybí čtečka otisků prstů, klávesnice však nemá numerickou část, přece jen jde o menší přístroj. Co je u notebooků neobvyklé, je hlasové ovládání. Zde je však integrováno. Všestranný ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch stříbrný má několik výkonných mikrofonů, které dokáží odfiltrovat šum pozadí, a tak předají systému Microsoft Cortana vaše povely. Ovládat můžete například skladby nebo sekci plánů.

Spousta konektorů

Všestranný ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch stříbrný nabídne mnoho portů a slotů, výstupů. Začněme reproduktory po stranách ultrabooku, dále je tu Slot microSD, 1× port USB-C 3.1 s funkcí PowerShare, napájením a portem DisplayPort, dále zdířka pro sluchátka, Otvor pro zámek Noble Lock, 2× port Thunderbolt™ 3 s funkcí PowerShare, stejnosměrným napájením a portem DisplayPort (4 kanály PCI Express 3. generace). Sluchátka / mikrofon combo 3,5 mm audio jack nesmí chybět.

Dále je v ultrabooku Wi-Fi 802.11 ac a samozřejmě také Bluetooth. Bohužel chybí NFC.

Next Business Day

Zajímavá je jistě i Infračervená kamera kompatibilní s funkcí Windows Hello. Webová kamera je širokoúhlá, s kapacitou 720 p. Software byl převzat od Microsoft, všestranný ultrabook Dell XPS 13 (9370) Touch stříbrný je osazen operačním systémem Windows 10 Home.

Vynikající zprávou je, že u Dell funguje pro tento ultrabook rychlá záruuční služba s názvem Next Business Day. Co to je? Pokud se stane s notebookem cokoliv, nahlásíte závadu na servis. A k vám domů nebo do kanceláře bude hned následující pracovní den vyslán profesionální servisní technik, který bude mít za úkol zajistit odstranění závady.