Jak jsme u Apple ultrabooků neboli MacBooků zvyklí, nabízejí vysoký výkon v tenkém těle. A zcela jinak postavený operační systém macOS se zcela jinou obsluhou, než nabízejí u nás mnohem četněji využívané Windows. V případě Apple MacBooku jde vždy zejména o designový zážitek a velmi snadnou obsluhu ušitou na míru uživatelů, kteří se rozhodně nechtějí zdržovat přemýšlením nad tím, jak vlastně ultrabook ovládat, jak nastavovat podrobnější parametry a podobně.

Rozměry a design

Začněme již zmíněným designem. Apple si na něm vždy dává velmi záležet, a ani všestranný ultrabook Apple MacBook Air MQD32CZ / A není výjimkou. Celokovové, konkrétně hliníkové, a velmi tenké tělo přímo vyzývá k tomu, abyste s ultrabookem hodně cestovali. Velikostní parametry jsou následující: rozměry (v x š x h): 325 mm x 227 mm x 17,0 mm, hmotnost: 1,35 kg.

I přes to, že je tělo ultrabooku dosti tenké, se výrobci podařilo obdařit jej poměrně širokou konektivitou. Samozřejmě chybí ethernet, pro internetové připojení je nutné použít pouze Wi-fi, ale co rozhodně nechybí, jsou 2x USB 3.0, Thunderbolt 2, Mini DisplayPort, čtečka paměťových karet a v neposlední řadě i 3,5 mm kombinovaný audio jack.

Chybí jen NFC

Wi-Fi běží ve standardech: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, takže o rychlost připojení se rozhodně nemusíte obávat (za předpokladu, že jste v místech s dostatečně silnou Wi-Fi). I Bluetooth je komunikací, kterou byl všestranný ultrabook Apple MacBook Air MQD32CZ / A vybaven. Co však citelně chybí, je NFC.

Výkon spíše nižší

Výkonnost ultrabooku je na nižší úrovni, než jsme zvyklí u podobných modelů v podobné cenové hladině u Microsoft počítačů. Bavíme se o operační paměti 8 GB i u základní verze ultrabooku. Jen je nutné zmínit, že jde o typ operační paměti LPDDR3. Pak je tu k dispozici procesor Core i5 s grafikou Intel HD Graphics 6000. Maximální frekvence procesoru je 1,8 GHZ, přičemž při náročnějších úkolech zvládne turbo boost na 2,9 GHz. A to pro běžné použití všestranného ultrabooku Apple MacBook Air MQD32CZ / A rozhodně stačí.

Úložiště je v provedení SSD a v tomto základním ultrabooku najdete prostor pro 128 GB dat. Díky SSD úložišti se MacBook i mnohem rychleji probouzí, než všechna jiná zařízení se starým typem harddisku. Vše má na povel operační systém MacOS Sierra. Ten přináší širší možnosti práce s fotkami, také třeba bezpečnější nakupování na internetu. A samozřejmě ještě hladší spolupráci mezi všemi Apple zařízeními. Na druhou stranu tu neexistuje něco jako prohlížeč souborů, jak jsme zvyklí z Windows, typu „tento počítač“. Takže hledání aplikací a dalších věcí je zcela jiné – tady je nutné překopat myšlení uživatele.

Baterie na cirka 12 hodin

Baterie, kterou všestranný ultrabook Apple MacBook Air MQD32CZ / A disponuje, vydrží i 12 hodin práce na jedno nabití. A co se displeje týká, tady je trochu zklamání. Jeho rozlišení je jen 1440 x 900 px, což znamená poměrně velké ústupky pro všechny, kdo jsou již rozmazleni Full HD zobrazeními.

Displej je navíc lesklý, což nemusí vyhovovat každému a což je velkou nevýhodou pro použití notebooku venku. Úhlopříčka displeje je 13,3 palce, což je rozměr ještě vhodný pro práci ve více oknech vedle sebe. Dotykovost také chybí, přece jen jde o základní model řady AIR.

Klávesnice je bez čísel

Vzhledem k rozměrům všestranného ultrabooku Apple MacBook Air MQD32CZ / A je zřejmé, že nebude osazen numerickou klávesnicí. Má jen základní sestavu kláves, zato se však automaticky podsvěcují podle toho, jak se mění světlo v okolí přístroje. Takže nechybí senzor okolního světla. Automaticky se podsvěcí i obrazovka. S klávesnicí možná budete trochu bojovat, pokud jste doposud pracovali na počítačích tvořených pro Windows nebo Linux. Jde však o sílu zvyku.

Všestranný ultrabook Apple MacBook Air MQD32CZ / A je vítězem soutěže Produkt roku 2018, což už samo o sobě hovoří v jeho prospěch. Ocenění však evidentně nezohledňuje poměr ceny a výkonu. Co také trochu uživatelům vadí, je absence aplikací v Apple Store, které by byly využitelné i pro MacBooky.

Co na něj uživatelé?

Uživatlé si chválí, že všestranný ultrabook Apple MacBook Air MQD32CZ / A nabídne dobrý zvuk na to, že jde o ultrabook. Ultrabook se téměř nezahřívá, protože větrání funguje spolehlivě. Ale větrák chlazení je poměrně hlasitý, na což je nutné si zvyknout.

Na co si zvykat nemusíte, je propojení Apple produktů mezi sebou. To je totiž tak příjemná záležitost, že zvykání opravdu není nutné. Když například vytvoříte cokoliv ve svém všestranném ultrabooku Apple MacBook Air MQD32CZ / A, hned se to objeví i ve vašem iPhonu a opačně.

Nabíječku si můžete prodloužit

Vychytávkou je také nabíječka. Adaptér na nabíjení se dá rozložit na dvě části a vložit mezi ně prodloužený kabel, který k notebooku stanete, a prodloužit tak nabíječku o podstatný kus.  S čím se musí srovnat každý, kdo si Všestranný ultrabook Apple MacBook Air MQD32CZ / A pořizuje, je vyšší cena Apple produktů, která dosahuje někdy i dvojnásobku ve srovnatelných hardwarových parametrech.