Téměř bezrámečkový model ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T je notebookem vybaveným pro novou éru mobilních technologií. Jeho konstrukce je z léty prověřeného hliníku, který byl zpracován kruhovým broušením, které je pro řadu ZEN tolik typické. Na první pohled u zavřeného přístroje však nejvíce zaujme malá výška, kdy notebook má pouze 1,6 cm. A to je pro cestování s ním dost důležité.

Velikostní parametry

Pojďme se podívat na další velikostní parametry: rozměry (v x š x h): 319 mm x 199 mm x 15,9 mm. Hmotnost ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal je pouhé kilo a deset deka. Je však nutné si uvědomit, že jde o notebook s úhlopříčkou 14 palců. Displej přitom zabírá celé 92 procenta velikosti celé horní části (víka).

A přestože tu není klasická číselná klávesnice, což rozměry tabletu prostě nepovolí, najdete čísla samostatně na touchpadu, kde jsou v podobě osvětlené číselné klávesnice. Vynikající vychytána, která urychlí práci s psaním, zejména když jsou vaší prací zejména čísla.

Displej má 14 palců

Displej je 14 palcový, IPS. V případě modelu ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal jde o NanoEdge displej. Ten nabídne pohlcující zobrazení, protože je vybaven elementy, které ruší oči mnohem méně, než dosavadní technologie používané na displejích. Notebook se chlubí 100% pokrytím barevného rozsahu sRGB. Rotlišení displeje je ve Full HD, tedy 1920 x 1080 px. Poměr displeje klasických 16:9 a povrch je antireflexní.

Notebook je vybaven speciálním pantem ErgoLift, který jednak umožní udržet náklon displeje v pohodlném úhlu až 145 stupňů, jednak jeho pečlivě vypočítaný náklon zlepšuje i chladicí a zvukový výkon. Ale co se výpočetního výkonu týká, jsou tu otázky, zda výrobce sáhnul správně. Přece jen je procesor trochu poddimenzovaný.

Procesor se čtyřmi jádry

Pro model ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal byl zvolen čtyř jádrový procesor Intel Core řady i5 Kaby Lake Refresh (8. generace) s frekvencí 1,6 GHz, nutno dodat, že turbo boost zvládně až na 3,9 GHz. Cache procesoru je jen 6 MB. Jde samozřejmě o model se sníženou spotřebou. Ale nakolik bude zvládat náročnější operace i po delší dobu, to se teprve ukáže.

Počítač se může rozběhnout v mezích 8 GB operační paměti LPDDR3. Jde o starší typ paměti s nižší propustností, což je velmi potřeba brát v úvahu. A veškerou práci nebo zábavu si můžete ukládat v úložišti SSD s poměrně velkou kapacitou 256 GB. Ta se dá samozřejmě rozšířit externě. Grafická karta je dedikovaná, NVIDIA GeForce MX150.

Windows 10 Home

Všestranný notebook ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal je vybaven operačním systémem Windows 10 Home, což jej předurčuje stát se rodinným tabletem, nikoliv přímo profi zařízením. To však neznamená, že by vám nestačil například k běžným úkonům v rámci vašeho podnikání (jestliže však nepodnikáte v grafice nebo jiném oboru náročném na výpočetní výkon).

ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal nabídne poměrně petrou konektivitu, a tou je samozřejmě Bluetooth, zde ve verzi 5.0. proto pozor, pokud jste majiteli staršího mobilního telefonu, párování vám pak nemusí fungovat. Bluetooth 5.0 se spáruje s verzí 4.2, ale nikoliv s nižší.

Thunderbolt nehledejte

Dalšími komunikačními kanály jsou zde Wi-Fi v provedení WiFi 802.11ac, HDMI (i na tak plochém notebooku), jednou USB 2.0, jednou USB 3.0 (3.1 gen 1), jednou USB 3.1 Type-C. Chybí Thunderbolt, což může pro budoucí použití znamenat komplikace – pokud jste zastánci dynamičtějšího zobrazování na větších externích displejích. Notebook je vybaven i čtečkou microSD paměťových karet.

Nechybí ani kombinovaný 3,5 mm audio jack. Co však chybí, je optická mechanika. Baterie je tříčlánková, s celkovou kapacitou 50 Wh, což ve výsledku dá průměrnou výdrž 14 hodin na jedno nabití. Velmi dobře použitelný notebook pro účely pracovního cestování nebo na víkendové podívání se na filmy na chatě či na chalupě.

Webkamera i zvuk jsou průměrné

Všestranný notebook ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal nabídne samozřejmě i webkameru, která má kapaciitu 720 p. A co se zvuku týká, byl zde zvolen systém Audio Harman Kardon. Harman poměrně často spolupracuje s výrobci notebooků. Zde je Audio Harman Kardon v podobě čtyř samostatných reproduktorů, které dodávají skutečný prostorový zvuk, a to jednak díky vyššímu počtu reproduktorů, jednak díky jejich kvalitě.

Technologie DSP, která je tu coby speciální čtyř kanálový inteligentní zesilovač, zajišťuje maximální možnou hlasitost, ale pozor, s nulovým zkreslením. Výsledkem je dle výrobce vynikající a čistý zvuk. Nutno dodat, že i uživatelé jsou se zvukem, který ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal dokáže vyloudit, poměrně spokojení.

Co na něj uživatelé?

Co uživatelé také oceňují, to je číselník na touchpadu, tzv. NumberPad, který doplňuje chybějící číselnou hardwarovou klávesnici v běžném rozložení kláves. Klávesnice sama o sobě je velmi přesná, má stisk na pouhých 1,4 mm.  Bohužel však není podsvícená. Uživatelé zmiňují vyšší hlasitost větrání.

Zajímavá jistě je zvýšená odolnost proti následkům pádu a také při střídání teplot (například při cestování přechod z mrazu venku do tepla vevnitř. I při extrémnějších teplotních výkyvech zachová všestranný notebook ASUS ZenBook 14 UX433FN – A5047T Royal Blue Metal vaše data v bezpečí.