Ruční vřetenové sekačky jsou vynikající alzernativou sekaček s pohonem, ale v místech, kde jednak chybí elektřina a jednak jde o malé travnaté prostory do rozlohy 150 – 200 metrů čtverečních. Vřetenová sekačka Hecht 5030 je poměrně malá, záběr sekání má 30 cm. Díky své hmotnosti 7,8 kg je snadná na manipulaci, vejde se všude pod keře.

Má odolnou kovovou konstrukci, kdy kovové je i šasi. Madlo je skládací, aby se sekačka dala dobře převážet, ale i snadno skladovat – zabere jen velmi malý skladovací prostor. Sekačka má šest vřeten s noži, přičemž nože mají sílu 2 mm. Pro snadné používání sekačky je nutné ji nejdříve pečlivě seřídit. A pak bude sekat rychle, lehce a velmi dobře. Výhodou vřetenové sekačky je fat, že tráva není řezaná jedním nožem ve vysoké rychlosti otáček, ale je stříhaná dvěma protichůdnými noži, což je pro výsledek sekání mnohem lepší postup.

Vřetenová sekačka Hecht 5030 má výhodu velmi nízkého nastavení minimálního střihu, a to je až neuvěřitelných 10mm. Sekačka se proto hodí i na vysekávání trávníků určených pro speciální účely. Sekání se v takových případech doporučuje opakovat denně nebo obden. Maximum výšky sekání je pouze 36 mm, což je oproti benzínovém nebo elektrickým sekačkám přibližně jen polovina.

Vřetenová sekačka Hecht 5030 má i sběrný koš, do kterého padá posekaná tráva automatickým pohybem. Úspěšnost operace ale podle uživatelů záleží na rychlosti sekání, při nižších rychlostech totiž tráva do koše moc nedoputuje. To ale až tolik nevadí, často stříhanému trávníku totiž rozhodně neuškodí mulčování. Ale pozor, při vyšší trávě nelze sekat bez koše, tedy nelze mulčovat, protože posekaná tráva padá před sekačku a pak ji zahlcuje. Krátké odřezky trávy sekačce nevadí a nezhaltí se jimi.

Podle uživatelů je madlo málo ergonomické a někdy dokonce i hůře drží na základní konstrukci. Koš na sbírání trávy se hůře sundává, manipulace s ním není ani rychlá a ani snadná. Uživatelé si však pochvalují cenu sekačky a její snadnou použitelnost v podstatě kdykoliv. Důležité je seřízení nožů, které se po určité době musí opakovat, aby se vždy docílilo perfektního střihu.

Sekačka je použitelná pro rovné plochy a jak jsme již nadnesli, tak také spíše pro menší travnaté plochy. Na travní drny je nutno vyvinout více síly. Sekačka nejlépe seká v době, kdy trávu zkracuje jen o 1 – 2 cm. Perfektně zvládne tzv. anglické trávníky. Anebo například trávník vysetý v zatravňovací dlažbě – a to právě díky nízkému nastavení sekání na minimu 1 cm.

Sekačka je samozřejmě velmi tichá a manipulaci s ní zvládnou i odrostlejší děti. Návod na sestavení je podle některých uživatelů nedostatečně sepsán, dost se toho musí domyslet a spíše odhadnout. Vyzkoušet.