Vyšší střední třída mezi myčkami, tak by se dala označit 60 cm široká volně stojící myčka nádobí AEG Mastery FFB83730PM. Mezi výrobci myček je značka AEG jednou ze známějších a také ověřených spotřebitelskými testy. Nabízí 8 mycích programů a několik vychytávek, které při mytí nádobí jistě oceníte, například speciální gumové úchyty na skleničky od vína, díky kterým máte jistotu, že se v myčce nijak nepoškodí. Pojďme se na její parametry a zkušenosti uživatelů podívat podrobněji.

15 jídelních sad, 8 mycích programů a 5 teplot

Opravdu velký prostor uvnitř myčky, vejde se do ní celkem 15 sad nádobí. Sice to není zdaleka nejvíc, co trh s myčkami nabídne, ale pro klasickou rodinu prostor zcela dostačuje. Podle počtu sad nádobí, které se sem vejdou, je jasné, že jde o model se šuplíkem na příbory a další drobné věci. Dobře se v horním šuplíku myjí i pečicí plechy. Takže model je vhodný jen pro příznivce přihrádky na příbory, nikoliv koše.

Na toto množství nádobí si myčka vezme 11 litrů vody na jeden mycí cyklus, a to v programu ECO. Není to zrovna nejméně, spotřeba se od dalších stejně velkých modelů na trhu liší asi o 1,5 litru na jeden cyklus. Jen nutno dodat, že jde většinou o modely s vnitřním uspořádáním na 14 sad nádobí.

K dispozici je i sedm dalších programů, což jsou 30min, AtuoSense, Sklo, Intenzivní, Extra tichý, ProZone, Opláchnutí a čekání. To vše je možné nastavit v pěti teplotách, takže možnosti této myčky jsou opravdu široké, co se způsobů mytí týká. A uživatelé se pochvalují, že myje dobře.

Satelitní sprchovací rameno a členitý interiér

Volně stojící myčka nádobí AEG Mastery FFB83730PM nabízí speciální sprchovací rameno, které je satelitní, jinými slovy má dvě otáčivé části (u prodejců jsou ke shlédnutí videa, jak satelitní uspořádání funguje). Výhodou je pokrytí větší plochy přímým proudem vody, tedy i důkladnější umytí všeho nádobí, ať je v kterémkoliv koutku myčky.

Interiér má bohaté členění, díky kterému můžete v myčce i drobnější nádobí umístit přesně tam, kde je pro něj právě vhodný prostor. O nádobí se starají gumové hroty, které vaše skleničky nijak nepoškodí. A skleničky na víno můžete dokonale připevnit díky gumovým držáčkům, co stopku skleničky pevně, ale přitom jemně obejmou.

Speciální postup při sušení

Volně stojící myčka nádobí AEG Mastery FFB83730PM nabídne speciální postup při sušení. Jednak má technologii AirDry, která zvyšuje sušicí výkon, jednak těsně před dosušením sama myčka otevře dvířka, o cca deset centimetrů, aby vzduch mohl lépe proudit a lépe usušit i plastové kousky.

Jde o větší myčku, model se šířkou 60 cm, proto je nutné předem s otevírajícími se dvířky počítat. Otevřou se na 10 cm vnitřního prostoru, do prostoru kuchyně ještě o tloušťku dvířek více. A to zabere v menší kuchyni opravdu dost místa, jak upozorňují sami uživatelé tohoto modelu.

Celkové velikostní parametry myčky AEG Mastery FFB83730PM jsou pak následující: hmotnost: 43,4 kg, rozměry (v x š x h): 85 cm x 59,6 cm x 61 cm. Při posuzování velikosti pozor zejména na větší hloubku myčky, mohla by nepříjemně překvapit. Potěší naopak její menší šířka, ta je o 4 mm kratší než u jiných modelů. Do mezery mezi nábytkem kuchyně se proto bude snadno zasouvat.

Extrémně tichá, proto vhodná i do paneláku

Volně stojící myčka nádobí AEG Mastery FFB83730PM je také velmi tichá. Hlučnost nepřesahuje při běžném mytí 40 dB, takže myčku můžete s klidným svědomím pořídit jak do paneláku, kde díky její tichosti nebudete rušit sousedy, tak také do místnosti, kde občas třeba přespí návštěva. Ani ta nebude provozem myčky během spánku rušena.

Potěší desetiletá záruka

Volně stojící myčka nádobí AEG Mastery FFB83730PM má invertorový motor, proto na ni výrobce může nabídnout desetiletou záruku, tedy alespoň co se motoru týká. Ostatní části myčky nabídnou jen klasickou záruku, jako najdete u konkurence.

Potěší však nerezová vnitřní konstrukce, díky které máte jistotu, že myčka nebude vevnitř nevhodně zapáchat – a to ani plastem na začátku provozu, a ani usazeninami vytvořenými v mikrotrhlinách, které se v povrchu plastu dříve nebo později vytvoří. V porovnání s levnějšími myčkami s plastovým provedením vnitřku jde jistě o velkou výhodu.

AutoSense zajistí účinné mytí při každém cyklu

Mycí programy, které jsou vybaveny senzory AutoSense, dokáží snížit spotřebu vody a energie v průběhu mytí podle stupně zašpinění nádobí. Takže na jednu stranu šetří vodou a energií, abyste měli jen minimální účty za vodu a elektřinu, na stranu druhou nedovolí, aby se velmi znečištěné nádobí mylo v nedostatečném množství vody a při příliš nízké teplotě.

Volně stojící myčka nádobí AEG Mastery FFB83730PM patří ke skupině myček, které disponují inteligentním snímačem, což posouvá účinnost mytí a spoření vody a elektřiny na vyšší úroveň. I zde je nutné hledat důvody pro vyšší cenu modelu. Celkově je energetická třída myčky ohodnocena na A+++.

Připravte se na delší mycí cykly

I volně stojící myčka nádobí AEG Mastery FFB83730PM recykluje vodu k mytí nádobí, a tak i ona má delší mycí cykly. Eco program zabere 232 minut, s čímž je nutné předem počítat. Ale myčka nabídne displej, na kterém uvidíte jak zbývající čas mycího programu, tak i zvolený program nebo samozřejmě indikaci toho, jaký je stav leštidla, soli, přítoku vody apod. Ochrana proti přetečení myčky je samozřejmostí.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou s volně stojící myčkou nádobí AEG Mastery FFB83730PM velmi spokojeni. Vyšší ceny nelitují, vyjadřují se ve svých postřezích tak, že za vyšší cenu dostávají d výrobku lepší službu. Nejvíce oceňují nejen dobré mytí a důkladné sušení díky pootevřeným dvířkům ke konci sušení, ale zejména velmi nízkou hlučnost. Podle slov uživatelů neruší myčka ani při spaní ve stejné místnosti.

Co uživatele nepříjemně překvapilo, je konstrukce dvířek, která jsou lehká a poměrně měkká. Takže je nelze zavřít například kolenem, dvířka se při tlaku na jedno místo zkroutí. Také nelze dvířka přivít na klasickou minimální mezeru, na kterou jsme dlouhodobě zvyklí u jiných modelů. Buď jsou zcela zavřená, nebo pootevřená na větší mezeru 10 cm.

Spodní koš na nádobí skvěle drží stabilitu a při vysouvání není nutné dbát na to, aby zůstal ve své dráze. Tento neduh trápí zejména myčky Bosch a Siemens, ale u AEG se toho uživatelé obávat nemusejí. Spíš naopak, v některých případech se uživatelé ozvali spíše v tom smyslu, že se koš vytahuje s vyšší námahou, jakoby drhne o těsnění.

Nepříjemně překvapení jsou uživatelé tím, že se do prostředního koše nevejde při základní poloze na výšku dezertní talíř. Uvítali by vyšší mezeru mezi horním a středním košem. Někdy si uživatelé postěžují na příliš otevřená dvířka ke konci mycího programu, ale ve větších kuchyních v tom nevidí extrémní problém. Velmi je chválena prostornost myčky (15 sad) a také čistota umytého nádobí, 8 mycích programů a 5 teplot, které dokáže kombinovat program AutoSense.