Pro milovníky klasických kombinovaných sporáků v bílém provedení je tu poměrně levný, ale podle uživatelů výkonný a funkcemi nabitý volně stojící kombinovaný sporák Electrolux EKK54950OW PlusSteam. Má klasickou šířku 50 cm, ale poměrně malou troubu, jen s objemem 58 l, a to ve prospěch větší zásuvky a lepšího větrání a chlazení odchozího tepla. Jaké jsou podrobné vlastnosti tohoto modelu a jak na něj uživatelé reagují? Pojďme se na něj podívat.

Model s odloženým startem

Co se u levnějších sporáků, ke kterým volně stojící kombinovaný sporák Electrolux EKK54950OW PlusSteam jistě patří, tak často nevidí, je možnost odloženého startu trouby. Takže když víte, že nebudete doma, ale budete chtít mít při návratu pokrm připravený, prostě jen načasujete dobu pečení tak, jak dlouho se tento pokrm připravuje, a odložíte start. A máte po starostech, tedy pokud to trouby zároveň vložíte i připravované jídlo.

Design klasický, zpracování velmi dobré

Volně stojící kombinovaný sporák Electrolux EKK54950OW PlusSteam má zcela klasický bílý design sporáku s elektrickou troubou a plynovou deskou. Potěší ale stále chladná a celoskleněná dvířka, která se díky svému designu budou snadno čistit.

Velmi snadné je i čištění vnitřního prostoru trouby, neb její povrch je velmi pevný a hladký. Navíc k tomu můžete využít parní funkci, kdy se díky páře odmočí i připečená mastnota, pak ji jen snadno setřete houbičkou se saponátem. Pára vzniká z vody, která se lije přímo na dno vnitřku trouby.

Velikostní parametry modelu jsou následující: rozměry (v x š x h): 85,5 cm x 50 cm x 60 cm. O cirka půl centimetru bude sporák vyčuhovat nad okolní kuchyňskou linku, ale to jde zejména o kovové rošty nad plynovými hořáky. Hmotnost je o něco vyšší, než bychom u sporáku čekali, a to 42 kg. I tak se s ním ale dá ještě celkem dobře manipulovat a instalovat jej.

Horkovzduch nechybí

Volně stojící kombinovaný sporák Electrolux EKK54950OW PlusSteam nabídne troubu s horkovzduchem, kde můžete péci na několika pleších najednou. Horkovzduch se stará o rovnoměrnou cirkulaci vzduchu v celé troubě, navíc je zde kruhové topné těleso, které zajistí i rychlejší ohřev, než jsme zvyklí u starších kousků.

Horkovzduchem můžete péci na nižší teploty, a to až o 20 stupňů. Pokud navíc využijete parní funkci, lze teplotu ještě snížit, anebo ji ponechat stejně vysokou, ale užít si mnohem rychleji připraveného jídla, kdy se v něm přirozeně ponechá více chutí i živin.

2 plechy v balení

Volně stojící kombinovaný sporák Electrolux EKK54950OW PlusSteam má standardní výbavu, a tou je jak grilovací rošť, tak 2 plechy, z toho jeden mělký a jeden hluboký, ten mělký je uváděn jako odkapávač na grilování. Oba plechy jsou černé a smaltované.

Chybí také teleskopické výsuny, protože v tomto případě jde o základnější model, který má jen klasické stojánky (resp. kolejnice) na rošt, konkrétně se čtyřmi výškovými polohami. Co naštěstí nechybí, je vnitřní osvětlení prostoru trouby.

Pečicí funkce

Volně stojící kombinovaný sporák Electrolux EKK54950OW PlusSteam nabídne několik pečicích funkcí nebo pečení třeba jen seshora nebo jen zespod. K mání je toho ale mnohem víc: Spodní ohřev, Ventilátor, Ventilátor + horní ohřev, Sušení, což znamená ventilátor + horní ohřev + spodní ohřev (100 °C), Gril + horní ohřev, Gril + horní ohřev + ventilátor, Kruhové těleso + SteamBake + ventilátor, Kruhové těleso + ventilátor, Horní + spodní ohřev, Horní + spodní ohřev + ventilátor, rozmrazování, zavařování v páře.

Hořáky se snadným zapalováním

Hořáky jsou rozloženy tak, jak to v posledních letech u plynových sporáků bývá, tedy nejvýkonnější vlevo vepředu, nejslabší vlevo vzadu. Jejich zapalování je snadné, neboť mají integrovanou elektrickou jiskru. Hořáky proto snadno zapálíte jen jednou rukou.

Akorát se trochu zdržíte s pojistkou, musí se nechat jiskra skákat déle, aby hořák zůstal zapálený, jde o bezpečnostní opatření, abyste sporák nezapálili omylem vy nebo vaše děti. Rozměry a výkony hořáků jsou následující: 71 mm a 2 000 W (2x), 102 mm a 3 000 W, 55 mm a 1 000 W. Plocha s hořáky není přemrštěně tvarovaná, a tak i její čištění bude snadné, nenajdete tu příliš záhybů, které by bylo nutné čistit nějak zvlášť pečlivě.

Jedinou elektronikou je tu časovač

Volně stojící kombinovaný sporák Electrolux EKK54950OW PlusSteam není modelem, který by překypoval elektronikou. Jedinou elektronikou je tu časovač, nastavené hodnoty uvidíte na malém, ale přehledném displeji.

Sporák má navíc i klasické víko, které můžete zaklopit, kdykoliv to potřebujete. Díky němu se může dočasně zvětšit pracovní či spíše odkládací plocha ve vaší kuchyni, čímž získáte další výhodu. Víko je plechové, a tak jej můžete přiklopit i na ještě horké hořáky (rošt).

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s volně stojícím kombinovaným sporákem Electrolux EKK54950OW PlusSteam velmi spokojeni. Vnímají jej jako sporák v nižší střední třídě, který poskytne dobrou službu za rozumné peníze. Velmi oceňují parní funkci v modelu, který rozhodně není předraženým. Chválí si jak jednoduché zapalování hořáků, tak třeba i plechové víko, které jednak chrání zeď za sporákem před nečistotami z vaření, tak může přechodně zvětšit odkládací plochu v kuchyni.

Uživatelé poznamenávají, že trouba je v tomto případě o něco menší, než byli zvyklí, ale nikoliv rozměry plošnými, nýbrž svou výškou. Díky menší velikosti však snadněji suší nebo rozmrazuje, také je rychleji nahřátá. Uživatelé si chvální snadné manuální ovládání trouby otočnými voliči a umístění knoflíků od plynových sporáků na přední straně, takže se tak rychle nezanesou nečistotami z vaření.

Chválen je také horkovzduch a zejména časovač, který dovolí nastavit jak odložený start, tak také dobu pečení. Uživatelé podotýkají, že jim někdy chybí teleskopický rošt, ale například s výbavou trouby (2 plechy) jsou spokojení.