Stará dobrá vířivá pračka, navíc za rozumnou cenu. Pojme cca 1,5 kg prádla. Co víc si přít na chalupu nebo na chatu, kde je potřeba občas přeprat pár hadříků a celou automatku byste tu rozhodně nenaplnili…

Vířivé pračky jsou jednoduchým a starým systémem praní, který se léty osvědčil. Do klasické domácnosti jsou nepohodlné, ale na chaty a chalupy bohatě stačí. Tato pračka je tedy bez ohřevu vody, což trochu stěžuje její použití. Jistě ale budete mít i na chatě a chalupě kde vodu ohřát. A díky tomu si i vytvoříte přesně tu teplotu vody, kterou zrovna chcete. Když mírně vychladne, trochu vody odeberete a doplníte vařící vodou z konvice nebo kastrolu. Chladnutí je ale minimální, zejména díky víku pračky.

Také délku praní uzpůsobíte přesně svým potřebám. Jak dlouho necháte prádlo v pračce vířit, záleží jen na vás. Výhodou je to, že prádlo můžete během praní vytáhnout, prohlédnout, zda už je vyprané a podle toho se rozhodnout, zda ještě prát nebo už ne.

Pračka je energeticky nenáročná, spotřebuje jen 210 W na víření vody. A také je velmi lehká, váží jen okolo dvaceti kilogramů. Takže není problém ji na praní vystrkat na dvorek nebo v koupelně do prostoru a po praní zase zastrčit na místo, kde nebude nijak překážet.

Víření může probíhat rychlostí až 1400 otáček za minutu. Pračka je vybavená otočným ovládacím knoflíkem, kterým pračku jednak zapínáte a vypínáte, jednak nastavujete rychlost víření.

Pračka je vybavena nerezovou vanou, která zajistí její dlouhou životnost. Pračku budete plnit shora, i vyprané prádlo takto budete vyndávat – bohužel tedy z plné vody, pračka nemá odstřeďování. Ověřeným postupem je vyprat nejdříve světlé prádlo, potom ve stejné vodě to tmavé. Pak vodu vyměnit a vymáchat opět nejdříve světlé a pak tmavé kousky. Máchání se vyplatí dvakrát, do toho druhého dejte trochu octa nebo kyseliny citronové.

Vyždímat musíte prádlo ručně anebo si pořídit samostatnou ždímačku. V takovém případě se ale pak už vyplatí jednoduchá automatická pračka se ždímáním, která ve výsledku zabere méně místa než pračka a ždímačka vedle sebe. Na chatě a chalupě se však neočekává spěch se sušením prádla, takže i ručně vyždímané vám nad vanou dobře vyschne, na slunci dokonce i rychle.

Výhodou pračky je, že má v balení i přívodní hadici, která vám ušetří mnoho práce při manipulaci s vodou. Jen pozor na její polohu, ať si vodu nevypustíte už během praní.

Nevýhodou jistě je, že na pračce chybí časomíra vypnutí.