Potřebujete mít v kuchyni vestavnou pračku, protože v koupelně není místo ani na tu nejvíce slim nebo na pračku s horním plněním, ale v kuchyni na ni místo naštěstí zbývá? Pak do svých průzkumů trhu zapojte i vestavnou pračku s předním plněním AEG ÖKOMix L8FBE48SI. Rozhodně má co nabídnout. A podle ohlasů uživatelů patří k nejtišším pračkám, jaké kdy měli. Pojďme se podívat i na další parametry tohoto modelu.

Speciální ÖKOMix – o co jde?

Označení ÖKOMix pochází od ökoinvertorového motoru, což je vylepšený invertorový motor, na který výrobce dáví nikoliv pouze desetiletou záruku, ale dokonce záruku celoživotní (pozor, pouze na motor, nikoliv na celý spotřebič – u novějších praček mnohem častěji odchází elektronika než pohon).

No a pak je tu označení MIX. O co jde v tomto případě? Je to speciální způsob rovnoměrného dávkování pracího prostředku i aviváže. Díky nové technologii ÖKOMix se totiž jak prací prostředek, tak aviváž promíchají s vodou už dřív, než se vůbec dostanou do bubnu. No a díky tomu se tu také mnohem lépe rozptýlí, dostane se proto na každý kousek vašeho prádla. To ochrání jemné prádlo před přílišnou dávkou pracího prostředku, zároveň se ale zajistí dostatečná dávka prostředku jak k vyprání, tak ke změkčení, protože s vodou se ještě před vstupem do bubnu míchá i aviváž.

I AEG ÖKOMix L8FBE48SI pracuje s párou

Vestavná pračka s předním plněním AEG ÖKOMix L8FBE48SI také dokáže použít páru nejen pro oživení vašeho prádla, ale také pro jeho narovnání ještě před vyndáním prádla z bubnu. Proto jej budete věšet mnohem méně pomačkané než z klasické pračky bez páry.

A pak budete moci i méně nebo snadněji žehlit, což ušetří jak elektrickou energii, tak zejména váš čas. Páru lze použít i jako samostatný prací program, který je skvělý pro spoustu typů látek. Když už jsme u energie, řekněme si, že v tomto případě jde o model se spotřebou v kategorii A+++.

Čas ušetří i osmikilová náplň

Nacpat do pračky najednou 8 kg prádla, to bylo ještě před několika lety jen snem mnoha hospodyněk, které praly zejména o víkendu celou nálož prádla za celý týden. No a vestavná pračka s předním plněním AEG ÖKOMix L8FBE48SI právě tento sen plní. Už nebudete muset prát pět prače, ale třeba jen tři – podle toho, jak prádlo třídíte.

Vzhledem k velikosti náplně je jasné, že jde o pračku klasické velikosti, která je podobná například velké myčce. Konkrétní rozměry jsou následující (v x š x h): 81,9 cm x 59,6 cm x 55,3 cm. Velikosti náplně se ale rozhodně nemusíte obávat – podle ohlasů uživatelů se totiž pračka po usazení a vyvážení ani nehne, i přes to, že dokáže vyprat a vyždímat až 8 kg prádla najednou.

Nehlučí, patří k nejtišším modelům na trhu

I díky tomu, že je vestavná pračka s předním plněním AEG ÖKOMix L8FBE48SI zavřená ve skříňce, patří k nejtišším na trhu. Uživatelé si chválí její tichost, někdy prý dokonce chodívají kontrolovat, zda pračka vůbec jede.

Podívejme se ale na výrobcem uváděné hodnoty hluku, ať máme přesnější představu: při praní je hluk na úrovni 50 dB, při ždímání jen na 68 dB, a to při maximálních 1 400 otáčkách za minutu. Konkurenční pračky mívají hodnoty hluku v obou kategoriích i o 10 dB vyšší, dokonce při nižších otáčkách. Když navíc pračku zavřete do skříňky, o pravdu o ní téměř nebudete vědět.

13programů na praní, express nechybí

Vestavná pračka s předním plněním AEG ÖKOMix L8FBE48SI nabídne celkem 13 programů na praní, které volíte klasickým otočným kolečkem. Na displeji se pak ukazuje jednak to, co jste zvolili, jednak zbývající čas praní.

Ten nejrychlejší program trvá 30 minut a vypere 3 kg prádla. Pračka má svou vlastní váhu na vložené prádlo (technologie ProSense), takže během praní také přizpůsobuje množství vody a energie, které do každého cyklu vloží. Proto se nemusíte velkého bubnu bát, menší množství prádla se vypere s menším množstvím vody a také energie. Praní menšího množství prádla zabere i méně času, než je nastaveno pro plnou, osmikilovou náplň.

Pračka má i funkci úspory času, kterou lze u některých programů využít. Nechybí ani odložený start. Speciální programy, které tento model může nabídnout, jsou například program pro hedvábí. A jaké další tu najdete? Jsou to: bavlna ekonomický, syntetické, jemné, OKOPower, pára, odstředění/vypouštění, máchání, antialergický, peřiny, 20 Min na 3 Kg, sportovní, džínovina, vlna/hedvábí, bavlna.

Nechybějí ani české popisky a ani dětská pojistka

Vestavná pračka s předním plněním AEG ÖKOMix L8FBE48SI má české popisky, takže se nemusíte orientovat podle symbolů nebo se učit anglické pojmy. Rodiče menších dětí jistě potěší dětská pojistka, která dětem nedovolí pračku přenastavit během praní nebo ji nechtěně spustit.

Dalšími prvky ochrany jsou Aqua stop proti přetečení (v případě poruchy), dále protipěnový systém. Uživatele s citlivější pokožkou jistě potěší možnost nastavení extra máchání, aby na prádle zůstalo opravdu jen minimu pracího prášku.

Každodenní praní? Pro to je určen program ÖKOPower v délce 59 minut

Speciální zkrácený program s dobrými výsledky praní, a přitom s nižší spotřebou energie, to je ÖKOPower, který trvá jen 59 minut. Je určen pro každodenní praní spíše s nižší náplní pračky, prostě na vyprání toho, co za den propotíte.

A co na ni uživatelé?

Vzhledem k tomu, že je pračka velmi tichá a že se dá velmi flexibilně naprogramovat, jsou s ní uživatelé nadmíru spokojení. K dispozici je totiž výběr teploty, výběr otáček, předpírka, extra praní skvrn, extra máchání, Soft Plus, Plus steam (pára), také již zmíněný zpožděný start, zkrácení praní. Výsledky praní jsou podle uživatelů velmi dobré.

Menší množství prádla pere pračka kratší dobu. A hodinový program stačí k plnohodnotnému vyprání méně znečištěného prádla, což je v městském provozu v podstatě většina kousků. Uživatelé jsou spokojení s českými popisky na ovládání pračky nebo také s dětskou pojistkou, i s možností zkrátit praní.

Největší spokojenost vyjadřují s párou, respektive s výsledky jejího použití. Lze jí například jen oživit prádlo, nebo s ní vyprat celý cyklus. Počet otáček při ždímání je více než dostačující, a díky páře se dá těch 1 400 otáček i dobře využít, prádlo pak není tolik zmačkané. Uživatelé se chválí i dobré vyvážení pračky a rozkládání náplně prádla v bubnu – pračka se podle nich při ždímání v podstatě ani nehne.