Vestavné myčky mohou být zcela integrované, a pak nejsou v kuchyni vůbec vidět, ovládání mají na horní hraně dvířek. Druhou variantou je vestavná myčka s čelním panelem, ke které se přimontují o něco nižší kuchyňská dvířka, neboť panel ovládání je z přední strany dvířek myčky. Samotná kuchyňská dvířka nejsou samozřejmě součástí dodávky, ale čelní panel ano. Takovým modelem je i 45 cm široká myčka Guzzanti GZ 8701 navržená pro 9 sad nádobí, která je zároveň i poměrně levná. Ale pozor, chybí jí klasický displej, má jen LED kontrolky. Pojďme se na ni podívat podrobněji.

Rozměry pro menší kuchyně

Že jsou 45 cm široké myčky vhodné spíše pro menší rodinu, to je jasné. Jenže občas i větší rodina musí žít v bytě s malou kuchyní, a v tomto případě se musí spokojit s myčkou o šířce do 45 cm. Vestavná myčka 45 cm s čelním panelem Guzzanti GZ 8701 tento parametr splňuje, její rozměry jsou následující (v x š x h): 44,8 cm x 57,8 cm x 81,5 cm.

A přestože není zrovna velká, vejde se do ní 9 sad nádobí, takže ve větší rodině ji holt protočíte dvakrát denně. To se sice odrazí na vyšší spotřebě vody (ve srovnání s velkou myčkou), ale stále bude nižší než spotřeba při ručním mytí.

Větší spotřeba vody, než mají myčky velké

Překvapením může být, že vestavná myčka 45 cm s čelním panelem Guzzanti GZ 8701 má podobnou, resp. malinko vyšší spotřebu vody než myčka se šíří 60 cm. Nižší je ale spotřeba energie. Takže pokud uvažujete o menší myčce jen kvůli úspoře vody (ve srovnání s myčkou velkou), jde o nevhodný myšlenkový krok. S menší myčkou jí rozhodně nedosáhnete. Méně potěšující je i hlučnost ve výši 49 dB. Jsou myčky, které umějí být tišší.

Nastavitelné oba koše

Ale vraťme se zpět ke konkrétnímu modelu. Vestavná myčka 45 cm s čelním panelem Guzzanti GZ 8701 má nastavitelné oba koše, jak horní, tak ten spodní. Koše drží stabilně, není nutno při manipulaci s nimi sledovat, zda náhodou „nevykolejí“ (což je typický problém například pro myčky Bosch).

Ovládání tlačítky a kolečkem

Díky čelnímu panelu vidíte podrobnosti ohledně provozu myčky, nicméně vzhledem k chybějícímu displeji není těch podrobností zase tolik, jako jsme zvyklí u myček s číselným displejem. Nechybějí však naštěstí LED ukazatele, když dojde sůl, leštidlo nebo když se vyskytne problém s vodou, LED ukazatele, kde uvidíte nastavený program, nastavené hodiny, o kolik jste mytí odložili (k mání jsou ale jen varianty o 3 / 6 / 9 hodin).

Myčka po domytí vydává zvukový signál, aby vás informovala, že už má hotovo a vy ji můžete otevřít, aby vyvětrala, než ji budete vyklízet. Samotné ovládání se odehrává jak pomocí tlačítek, tak díky otočnému kolečku.

Kolečko slouží k volbě programu podobně jako třeba u praček. Tlačítky můžete nastavit speciální program pro tablety, zamknutí proti nechtěnému přepnutí dětmi (dětská pojistka), či odložení času začátku mytí. Nechybí hlavní tlačítko pro zapnutí a vypnutí, také tlačítko pro reset, pokud si přejete původní nastavení změnit nebo myčku otevřít a doplnit, či z ní cokoliv během mycího programu vyndat. Vestavná myčka 45 cm s čelním panelem Guzzanti GZ 8701 je zkrátka levnějším modelem, a podle toho vypadá i její ovládání – dotykový panel tu zkrátka nečekejte.

6 programů mytí

Vestavná myčka 45 cm s čelním panelem Guzzanti GZ 8701 nabídne šest programů mytí, a to intenzivní, ECO, rychloprogram, předmytí, hodinový, šetrný. Podle reakcí uživatelů jsou programy velmi dlouhé, jediný šetrný je krátký, ale pro změnu s nízkou teplotou.

Model má koš na příbory a jen dvě patra pro ukládání nádobí. Díky tomu ale v myčce zůstává vyšší prostor třeba na vysoké talíře, které se vejdou jak nahoru, tak dolů. Na rozdíl od mnoha dalších myček na trhu je v tomto modelu nerezový filtr na nečistoty. Díky tomu s přehledem zvládne i poměrně vysoké teploty. Nechybí samozřejmě ani ochrana proti přetečení.

A co na ni uživatelé?

Vestavná myčka 45 cm s čelním panelem Guzzanti GZ 8701 budí spíše pozitivní reakce – s ohledem na její cenu. S výsledky mytí jsou uživatelé vcelku spokojení, jen se jim nezdají dlouhé mycí programy. Otázkou je, zda mají srovnání s dalšími modely, protože současné myčky využívají recyklace vody, a tak myjí mnohem déle než jejich předchůdkyně před 15 lety. Programy zkrátit nelze (chybí v nastavení tato možnost), hodinový program tu sice je, ale myje jen při nižší teplotě, což je na klasicky znečištěné nádobí samozřejmě málo. Uživatelé velmi oceňují nízkou pořizovací cenu myčky, kterou si mohou dovolit i senioři, singles nebo mladé rodiny.