Čistit mezizubní prostory, masírovat dásně, to je spousta času a práce, která ne vždy skončí dobrým výsledkem. Mezizubními kartáčky si dásně často rozpícháme a zaneseme do nich infekce. Zubní nitě také dráždí dásně ve velkém, takže co s tím? Spousta lidí už přišla na kouzlo ústní sprchy, která svým paprskem vody dokáže mnohdy přímo kouzla. Mezizubní prostory dokonale vyčistí, navíc bez poškození dásní, bez píchanců, škrábanců a následného krvácení a otoků.

K tomu si můžete nastavit režim masáže dásní, čímž je postupně zpevňujete, ale také je budujete jako pružnější a odolnější proti poškození a krvácení. Ústní sprcha Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20 prokazatelně pomáhá v boji proti parodontóze, což je klinicky otestováno.

Nejnovější model ústní sprchy od značky Braun, tedy ústní sprcha Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20, navíc používá jedinečnou technologii mikrobublinek k likvidaci anaerobních bakterií zubního plaku. Samozřejmostí jsou dva režimy proudění vody.

K čištění mezizubních prostor generuje sprcha přímý a tenký paprsek vody, který snadno projde mezi i těmi nejtěsněji k sobě narostlými zuby. I když mezi své zuby nedostanete ani zubní nit a ani mezizubní kartaček, paprsek vody vždycky ano. Voda coby kapalina se skládá s molekul, které nejsou k sobě tolik vázány jako v případě pevných látek, takže i když paprsek vody bude silnější než čištěný mezizubní prostor, část vody se o stěny zubů odrazí, ale část se vždycky dostane dovnitř, mezi zuby.

Když do vody v nádržce, ze které se paprsek vody generuje, dáte ústní vodu nebo třeba stopangin, máte jistotu, že dosáhnete dokonalého výsledku čištění. Jen pozor, v ústech žijí i užitečné bakterie, u kterých potřebujeme, aby tu zůstaly. Takže čištění s použitím ústní vody nebo stopanginu omezujme na jednou až dvakrát týdně. Jinak bychom si vyvolali problém jinde v těle. Pokud chcete ústní vodu používat denně, volte tu bez alkoholu. Anebo bylinkový výluh.

Druhým režimem ústní sprchy Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20 je vodní sprcha, která má spirálovitý proud vody s mikrobublinkami. Ten šetrně masíruje dásně a přispívá tím k omezení krvácení dásní. Jak s nimi bojuje? Právě díky těm mikrobublinkám, které, protože jsou generovány pod velkým tlakem, se díky své energii dokáží dostat až do bakterií zubního plaku, a tím je zlikvidovat.

Ústní sprcha Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20 je samozřejmě doplňkem k čištění zubů, nikoliv základ nebo jediná metoda. Zvyšuje ale pocit čistých a svěžích úst. Hodí se i pro ty z vás, kdo mají implantáty nebo zubní náhrady, můstky, korunky.

Model Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20 má pět stupňů nastavení intenzity proudu jednolitého paprsku vody k čištění mezizubních prostor. Ale uživatelé se shodují v tom, že zdaleka nedosahuje intenzity proudu předchozích modelů, které měly osm stupňů. Současný pátý stupeň odpovídá dle jejich odhadu tak třetímu stupni (z osmi) předchozího modelu.

Trochu problémem může být lokalita s tvrdou vodou. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně jemnou mechaniku, hlavně pro tvorbu mikrobublinek, často se bude tam, kde je tvrdá voda, zanášet. V pokynech pro používáni ústní sprchy Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20 ale dle postřehů uživatelů chybí sebemenší doporučení k tomu, jak vodu pro sprchu změkčovat. Inspiraci bude nutné hledat jinde.

Ústní sprchu Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20 si můžete doma připevnit na stěnu, takže nebude překážet na umyvadle nebo na koupelnové skříňce. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velký model a celkem objemnou nádržkou, jistě možnost připevnění na stěnu uvítáte. Rozměry jsou následující (v x š x h): 22 x 15 x 15 cm. A to opravdu není zrovna málo.

Nádržka má objem plně dostačujících 600 ml. V balení ústní sprchy Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20 najdete vedle nádržky a stroje na generaci proudu vody nebo sprchy i držák na stěnu a hlavně 4 x trusky Oxyjet, díky kterým může sprchu používat celá rodina. Objem nádržky vystačí v průměru na dvě čištění.

Další špatnou zkušeností s tímto modelem (ale i dalšími modely Braun) je fakt, že poměrně brzy se rozlomí nebo rozpraská hadička přivádějící vodu do trysek. Oprava pak je v ceně poloviny nového přístroje. Zpuchření hadičky není způsobeno ústní vodou, hadička totiž dle uživatelů zpuchří i bez používání ústní vody nebo bylinek.