Kdo je zvyklý na MAC operační systém, většinou u něj zůstává, a to i přes fakt, že varianty notebooků a stolních PC s Windows jsou mnohem levnější při lepších parametrech použitých technologií. Pojďme se podívat na jeden z MACBook modelů roku 2020, konkrétně univerzální notebook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020, který je na více než trojnásobku ceny za notebook s Windows a s podobnými parametry. Lze najít nějakou výhodu, která předčí rozdíl v cenách?

Precizní zpracování

Čím se MacBooky mohly vždy chlubit, to jsou design, použité materiály a precizní zpracování. Ani univerzální notebook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 není výjimkou, i zde se můžete spolehnout na dokonalý design a na vysokou odolnost modelu proti vnějšímu poškození.

Nízká hmotnost

Univerzální ultrabook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 má pouze 13,3 palcový displej, a tak jde celkově o menší notebook, se kterým se bude i snadno cestovat. Je velmi tenký a celkem lehký. Váží necelých 1,3 kg, jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 1,61 cm x 30,41 mc x 21,24 cm.

Vzhledem k tomu, že jde o velmi kompaktní zařízení, nemůžete tu počítat s optickou mechanikou (CD, DVD) nebo s ethernetem LAN – připojení na internet kabelem přímo z routeru nebo zásuvky. Na druhou stranu tu ale nechybí jak Bluetooth, tak Wi-Fi, počítat můžete i s USB-C typu Thunderbolt, které nahradí třeba i HDMI nebo display port, či VGA výstup, které tady také nejsou. Jen pozor, není tu ani klasické USB 2.0, takže si budete muset třeba pro starší myšku  nebo pro flash disk pořídit redukci.

Se čtečkou paměťových karet také nepočítejte, ty Apple nemá rád, vzhledem k bezpečnostnímu riziku. Vše je nutné ukládat na cloud nebo na flash zařízení.

Displej s příjemným zobrazením

Apple produkty si dávají velmi záležet na způsobu zobrazení. I proto mají jak tablety, tak telefony nebo displeje počítačů většinou jemnější displeje než jejich konkurenti jiných značek. Velmi jemné zobrazení nabídne na ploše s úhlopříčkou 13,3 palce celkem 2 560 px x 1 600 px, což je ve výsledku velmi jemný obraz. Povrch displeje je lesklý, a tak jsou barvy poměrně výrazné.

Apple se rád chlubí svou Retina displej technologií, ta byla použita i u tohoto modelu. Grafická karta je zde jen v podobě sdílené paměti, čip grafické karty je Intel UHD Graphics 617, je bez RTX certifikace. Poměr stran je trochu nezvyklých 16:10

Výkonově žádný zázrak

K čemu je skvělý design a perfektní zobrazení, když notebook pokulhává v oblasti výkonu. na dnešní dobu již opravdu jen to nejzákladnější bylo vloženo univerzálního ultrabooku Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020. A to Intel Core i3, pouze dvoujádrový procesor, s běžnou frekvencí provozu 1,1 GH, s možností turbo boost na 3,2 GHz.

Zachraňuje to však desátá generace procesoru – Ice Lake, se sníženou spotřebou. RAM dostal tento model do vínku v typu LPDDR4X  s velikostí 8 GB. Její frekvence je 3,4 GH, a tak je ve výsledku tento MacBook relativně rychlý, ale jistě ne dost pro náročnější uživatele.

Vnitřní paměť má kapacitu 256 GB a jedná se o SSD disk. Vzhledem k tomu, že klasický hard disk chybí, je paměť poměrně malá. Tedy alespoň pro náročnějšího uživatele, který si potrpí třeba na filmy. Výhodou SSD disku je krátká přístupová doba nebo paralelní datový přenos, a tak ve výsledku možná snad ani nepoznáte, že pracujete na notebooku s tím nejzákladnějším procesorem.

Baterie dokáže i 12 hodin

Integrovaná baterie s kapacitou 49,9 Wh je schopna provozu na jedno nabití až po dobu 12 hodin. I díky tomu je univerzální notebook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 velmi vhodný na cestování. Velkou výhodou je i fakt, že se dokáže nabíjet přes USB konektor.

Na notebooku samozřejmě nechybí ani webkamera, tato má rozlišení 720 p, což pro něžné online hovory plně dostačuje. Bluetooth je tu v nejnovější verzi 5.0, ale Wi-Fi pouze na úrovni 5, přičemž nejnověhší modely již dostávají Wi-Fi 6. Zde je Wi-Fi ve standardech 802.11ac, 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11a.

Univerzální ultrabook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 je klasikým notebookem, nejde o konvertibl. Nabídne celokovové zpracování, tzv. unibody. Jde o 100 % recyklovaného hliníku. Operačním systémem tu je masOS Catalania.

Kvalitní zvuk

Velkým tahounem je i kvalitní zvuk. Univerzální notebook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 má stereo reproduktory s dvakrát více basy a o 25 % vyšší hlasitostí. Každý film i home video si proto užijete s dobrou zvukovou kulisou. Pro nahrávání hlasu během vašeho hovoru slouží tři vestavěné mikrofony, a tak budete dobře slyšet, i když nebudete zrovna sedět přímo u notebooku.

Pohodlná a tichá klávesnice

Univerzální ultrabook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 může nabídnout velmi pohodlnou a hlavně dostatečně tichou klávesnici, tzv. Magic Keyboard. Má nůžkový mechanismus a zdvih pouze 1 mm. Je podsvícená a uživatelé si pochvalují její pohodlí.

Podobně pohodlný je touchpad, který je dostatečně velký, ale všude stejně citlivý, takže na něm jdou i multi touch gesta, jako je například svírání a rozvírání prstů. Rozlišuje i přítlak, veškeré ovládání je intuitivní, snadno pomocí hmatu.

Touch ID

Stejně jao na mobilu, můžete i na ultra booku Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 používat čtečku otisků prstů, použít ji budete moci nejen k samotnému odemykání ultrabooku, ale také například k potvrzení platby na internetu, a to v kombinaci s aplikací Apple Pay. Ta je považována za jednu z nejbezpečnějších, protože není nutno zadávat dodací ani fakturační údaje, ale hlavně: informace z vaší karty nikdo neuvidí. Touch ID se svým nastavením totiž stará o to, aby vaše soukromé informace zůstaly soukromé. Zde je jeden z hlavních důvodů, proč je mnoho lidí ochotných zaplatit i trojnásobek ceny ve srovnání s notebooky s Windows.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si univerzální ultrabook Apple MacBook Air 13″ Retina CZ 2020 víceméně chválí. Mrzí je vysoká cena, která je spíš platbou za značku, než za nějaké výjimečné vlastnosti, ale jak sami podotýkají, jde o styl, dále pak hlavně o bezpečí.

Pro základní použití se dle jejich zkušeností dá využít velmi dobře, ale pro náročného zákazníka rozhodně není. Jde o dobrý model pro vstup do světa Mac. Přestože jde jen o i3 procesor, podle uživatelů je dostatečný, macBook reaguje svižně, nezasekává se a ještě má podle monitoru aktivity dost rezerv ve výkonu.

Malé může být pro mnoho lidí vestavěné úložiště, ale to lze nahradit externími paměťmi, ovšem s výjimkou paměťových karet. Ty do modelu strčit nelze, čtečka paměťových karet tu chybí. Skvěl= jsou dva Thunderbolt konektroy, které nahrazující několik chybějících konektorů, které se dávají jen na velké notebooky (sem by se fyzicky nevešly). Třeba ethernet.

Uživatelé si velmi pochvalují zvuk i snímání zvuku, dále touchpad nebo čtečku otisků prstů Touch ID, s velkým důrazem na bezpečnost. Vynikající jsou zkušenosti s klávesnicí, je velmi pohodlná a tichá, se zdvihem pouze 1 mm.