Poměrně velký notebook s displejem s úhlopříčkou 15,6 palce je určen spíše pro domácí nebo kancelářské použití, rozhodně ne na hry. Cílí na běžné zákazníky, kteří s ním chtějí využívat internet, přehrávat filmy z DVD, spravovat svou domácnost. Cílí však i na běžné podnikatele, kterým notebook HP 250 G7 6BP25EA nabídne rychlou práci, plnohodnotnou klávesnici a na disku místo pro základní věci – tady se počítá spíše s prací v cloudu. Pro domácí použití bude paměť jistě stačit. Ještě dodejme, že na pravidelné cestování je notebook poměrně velký. Ale pojďme si ho prohlédnout postupně.

Celá klávesnice a spousta slotů, optickou mechaniku nevyjímaje

Univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA je klasickým plně vybaveným notebookem, co se slotů, klávesnice a optické mechaniky týká. Je proto vhodný pro všechny, kdo potřebují do notebooku vkládat CD nebo DVD disky, ovšem pozor, ne s příliš graficky náročnými hrami. RAM by to sice ustála, ale grafická karta nepatří k herním, takže požitek by se nekonal. Tady najdete jen Intel HD Graphics 620. na kancelářskou práci více než dostačuje, na hry však nikoliv.

Kdo chce plnou klávesnici i s čísly nebo sloty jak pro staré, tak pro nové USB, tedy USB 2.0 a také USB-C, k tomu WLAN, RJ-45, kombinovaný 3,5 mm audio jack, čtečku paměťových karet nebo plnohodnotné HDMI, pro toho je velký notebook s 15,6 palci dobrou volbou. Dodejme ale, že univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA je celkově dost velký, s velkými rámečky, podle uživatelů působí na první pohled i celkem laciným dojmem. Vzhledem k jeho ceně se však celkem není čemu divit.

Pro úplnost si uveďme jeho velikostní parametry. Rozměry jsou následující (v x š x h): 22,5 mm x 376 mm x 246 mm. Jeho hmotnost je 1,78 kg, což je na notebook této velikosti veskrze přijatelná tíha. Ovšem, jak už jsme naznačili, pro časté cestování nejde o dobrou volbu, univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA je třeba vnímat spíše jako pracovní stanici, se kterou lze v případě potřeby přejít nebo přejet na jiné místo.

8 GB RAM v provedení DDR4 nabídne rychlou práci

Výrobce použil pro notebook HP 250 G7 6BP25EA novější RAM, tedy verzi DDR4, konkrétně jde o DDR4 SODIMM (slot), model vybavil dokonce 8 GB operační paměti. Rychlost ale tomuto notebooku dodává ještě i SSD disk. Ano, je zcela bez disku točitého, zde máte pouze SSD. A to ve velikosti 256 GB. Rozhraní disku je M.2, tedy novější typ připojení interních komponent, který poskytuje vyšší rychlost čtení a zápisu.Přesný typ použitého disku je M.2 PCIe/NVMe (slot).

Podívejme se i na procesor, jde o osmou generaci Intel Core i5, konkrétně o 8265U Whiskey Lake. Dodejme, že v současnosti se dodávají na trh Intel procesory desáté generace, takže tady jde o trochu zastaralejší typ, nicméně podle uživatelů v podstatě spolehlivý. Procesor má čtyři jádra a rozjet to dokáže v taktu 3,9 GHz (ale to pouze v případě Core Boost, tedy krátkodobě). Běžný takt procesoru je jen 1,6  – 2,1 GHz (podle konkrétního typu notebooku, v prodeji je více verzí lišících se pouze ve výkonových detailech. Proto si vždy pohlídejte, který vlastně máte v košíku. I displeje se mohou velmi lišit, k mání jsou totiž u tohoto modelu od 15 palců do 15,9 palců.

Matný displej s nic moc rozlišením

Univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA nabídne matný displej, takže se nemusíte obávat odlesků všeho, co bude před displejem, resp. za vámi. Vzhledem k antireflexnímu povrchu jsou imitovány i odrazy světla dopadající na displej. Na druhou stranu je zobrazení mnohem méně výrazné, než když má notebook displej lesklý. Na matném povrchu nevynikají barvy tolik jako na lesklém.

Moc nenadchne ani jemnost displeje. Jeho kapacita je totiž pouze 1 920 x 1 080 (tedy Full HD). Zase platí, že pro kancelářské a běžné domácí využití na filmy, internet nebo dokumenty jde o dostatečné rozlišení, pro náročnější hry už nikoliv. 4K video si tu také nevychutnáte.

Dostatečná komunikace s okolím

Už jsme zmínili, že slotů je zde vcelku dost, komu by nestačily USB sloty v počtu tří, může pohodlně využít nějaký hub. Vedle slotů ještě ale potřebujeme připojení bezdrátové, což tady obstarává Wi-Fi, konkrétně ve standardu a/b/g/n/ac, jde však pouze o Wi-Fi 5. Dále je zde Bluetooth: ve verzi 4.2, tedy novější nízkoenergetické.

Pro online hovory budete potřebovat webovou kameru. Ta tu samozřejmě nechybí, je nad displejem, včetně mikrofonu. Chybí tu však možnost jejího překrytí krytkou, pokud chcete mít jistotu, že kameru nikdo zvenčí nebude zneužívat. Rozlišení webkamery je 480 p.

Tříčlánková baterie

Univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA v sobě nosí tříčlánkovou baterii se 41 Wh. Výdrž na jedno nabití však výrobce neuvádí, nicméně vzhledem k přítomnosti SSD disku a absenci klasického pevného točitého disku se dá čekat alespoň okolo osmi hodin nepřetržité práce.

Klávesnice je trochu zklamáním

Přestože je univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA poměrně velký, klávesnice byla navržena tak, že šipky nahoru a dolů jsou velmi malé a také chybějí klávesy Ctrl a Alt na pravé straně. Chybět mohou i klávesy end a home, jejichž funkce se tu vyvolává kombinacemi klávesy fn a šipek. Velkým mínusem je absence podsvícení. O důvod méně, proč s tímto modelem cestovat.

Touchpad funguje klasickým způsobem, na jaký jsme u HP notebooků zvyklí, tlačítka ve spodní části jsou opticky zdůrazněna, takže i pokud jste nezkušeným uživatelem notebooku, na tomto touchpadu se rozhodně neztratíte. Na druhou stranu nutno ještě zmínit, že zde je touchpad o něco pomalejší a méně pohodlný než na dražších modelech od stejného výrobce.

Windows 10, co jiného…

Univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA má předinstalovaný Windows 10 Home, neboť se opravdu jedná o model vhodný pro běžné uživatele a jejich domov, případně menší podnikání. Na displeji si pohodlně otevřete dvě okna vedle sebe, stále budou dobře čitelná. Přechody mezi otevřenými programy budou plynulé, o to se postará RAM i SSD disk.

Provedení je plastové a podle reakcí uživatelů spíše levné. Plast okolo klávesnice má sice současnou populární úpravu „nerezu“, ale v rukou vyvolává notebook HP 250 G7 6BP25EA podle uživatelů pocit brzkého rozpadnutí se, prasknutí, náchylnosti na poškození. Přesto se neobjevují informace, že by notebooky praskaly nebo se při častějším přenášení poškodily. Pouzdro na přenos ale v základním balení chybí, s tím je nutné počítat.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé, kteří si univerzální notebook HP 250 G7 6BP25EA pořídili na základní domácí použití, jsou s ním velmi spokojeni. Zejména s rychlostí jeho práce, s tichostí provozu, s tím, že má optickou mechanikku na DVD a CD. jen podotýkají, že tlačítko optické mechaniky je zbytečně utopené, takže se zejména lidem s většími prsty dost špatně mačká. Je to sice účinná ochrana proti nechtěnému zmáčknutí v batohu při přenášení, ale až příliš účinná.

Displej bývá kritizován nejčastěji, zejména pokud si zákazníci chtějí užít videa nebo hry v náročnějším rozlišení. Ani barvy tu nejsou kvůli matnému provedení a starší technologii nic moc. Obnovovací frekvence displeje je 60 Hz a poměr stran 16:9, což ale uživatelé většinou chválí. Obrazovka je dost velká pro práci ve dvou oknech otevřených vedle sebe.

Výdrž na baterii není podle zkušeností uživatelů nijak dlouhá, brali by větší baterii. Ta by mohla být umístěna tam, kde jiné modely mají doplňkový pevný disk. Někteří uživatelé jsou nepříjemně překvapeni velikostí vnitřní paměti, je pouze 256 GB, což například pro milovníky filmů nebo pro lidi, co často točí home video a ukládají jej do PC, nemusí stačit. Jestliže k nim patříte, měli byste spíše pokukovat po modelu s dodatečným HDD.

Zklamáním je klávesnice, která sice na běžné použití bohatě stačí, nabídne číselnou část na pravé straně, ale zato jen malé šipky nahoru a dolů, také tu chybějí některé běžné klávesy nebo i podsvícení. Zejména chybějící podsvícení znemožňuje pohodlnou práci v nedobrých světelných podmínkách. Pro cestování tenhle model zkrátka není.