Poměrně levný notebook, velký klasický notebook, určený pro domácí použití nebo jako pracovní stanice pro kancelářské využití, ke shlížení filmů, zkrátka jako pomocník pro studenty, ale i pro drobné podnikání. Není určen k hraní her, ale pro přístup na web, práci v editorech, zkrátka pro běžné činnosti v domácnosti nebo v kanceláři. Pro svou velikost není určen apriori k častému cestování, ani výdrž baterie tomu neodpovídá. Cena je velmi příznivá, a tak není divu, že je o Asus X543UA-DM2756T poměrně velký zájem. Pojďme se na něj podívat pordobněji.

Základní konfigurace za základní cenu

Co najdete v notebooku Asus X543UA-DM2756T , nepatří ke špičce, ale také nejde o úplné dno současných nabídek. Důležitý je procesor, v tomto případě sáhl výrobce po osmé generaci Intel Core řady i5, konkrétně 8250U Kaby Lake. V kombinaci s SSD diskem ve velikosti 256 GB a s operační pamětí DDR4 v kapacitě 8 GB je zaručen poměrně slušný výkon.

Co se procesoru týká, jeho běžný takt je 1,6 GHz, turbo boost může vyletět až na 3,4 GHz. Nejde o žádné závratné výšiny, ale díky SSD disku a velmi propustné DDR4 RAM je notebook Asus X543UA-DM2756T velmi svižný na běžné kanelářské práce, a to i ve více oknech najednou nebo při spoustě spuštěných aplikacích a panelech třeba ve web prohlížeči.

Na grafické záležitosti se rozhodně nehodí

Už jsme zmínili, že notebook Asus X543UA-DM2756T není určen pro náročnější zákazníky, kteří by toužili po zařízení pro grafické programy, pro stříhání videa apod. Jde o základní pracovní notebook, a tomu odpovídá i grafická karta, zde je to Intel UHD Graphics 620, jde o kartu integrovanou.

Ani displej nepatří k těm, na kterých byste si chtěli zobrazovat grafické záležitosti. Jde o totiž pouze o klasický IPS LCD, navíc v rozlišení Full HD, tedy 1 920 px x 1 080 px. Povrch je antireflexní. Velkou výhodou displeje je panel TN s vysokou rychlostí odezvy, takže jistí si můžete být zejména tím, že například filmy se tu rozhodně sekat nebudou. Velikost displeje 15,6 palců zajistí pohodlnou práci ve více oknech vedle sebe.

Velký notebook, ale pozor, bez optické mechaniky

Univerzální notebook Asus X543UA-DM2756T je velkým zařízením. Má sice velký displej a plnohodnotnou klávesnici, ale chybí mu optická mechanika. Takže pokud si plánujete pouštět CD a DVD filmy, na tomto zařízení to nepůjde. Většina velkých notebooků má sice stále optickou mechaniku, tento kousek však je výjimkou.

Jak je na tom notebook Asus X543UA-DM2756T po stránce velikosti? Jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 27,2 mm x 381 mm x 251 mm. I na výšku jde tedy o poměrně robustí provedení, ale optickou mechaniku prostě nehledejte, byť by se sem velmi pohodlně vešla. O to nižší cenovku však tento model díky tomu může mít. Co se hmotnosti týká, připravte se, že budete nosit cirka dvě kila, celková hmotnost totiž dělá 1,9 kg. Při této velikosti je notebook pouze v plastovém provedení.

Baterie vás daleko nepustí

Výdrž baterie není u notebooku Asus X543UA-DM2756T nijak dlouhá, o důvod víc, proč si tento model nevybírat na častější cestování. Kapacita baterie, která má tři články, je totiž jen 33 Wh, takže počítejte s plnou zátěží na cirka čtyři hodiny, s běžnou prací rozhodně ne na více než šest hodin, ve velmi úsporných programech pak max. 7 hodin, ale to možná jen v prvních měsících používání.

Konektivita pokulhává na starších technologiích

Dalším důvodem pro příjemně nízkou cenu notebooku Asus X543UA-DM2756T je konektivita zajištěná starším typem Bluetooth, zde je pouze 4.1, které již ale není kompatibilní s vyššími verzemi, tedy od 4.2 nahoru. Wi-Fi je zde pouze ve standardu 5, konkrétně 802.11ac.

Nechybí HDMI, dále dvě USB 2.0 a jeden exemplář USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0). Jako všude jinde je i zde kombinovaný 3,5 mm audio jack na sluchátka s mikrofonem. Potěšující může být přítomnost čtečky paměťových karet, ale čtečku otisků prstů tu pro pohodlnější používání notebooku nehledejte.

Co ještě chybět rozhodně nesmí, je webkamera. I zde se připravte trochu na zklamání, její rozlišení je pouze 480 p, tedy něco víc než pouhá polovina současného nabízeného průměru. Co se software týká, jsou zde klasicky Windows 10 Home.

Klasický notebook, který bude brzo zastaralý

Když bychom shrnuli parametry notebooku Asus X543UA-DM2756T do nějakého obecnějšího závěru, jde, jednoduše řečeno, o klasický pracovní nebo domácí notebook, který bude velmi brzy zastaralým modelem. Ale jeho koupě se rozhodně bát nemusíte, nezruinuje peněženku, běžné pracovní operace dokáže nabídnout, ale hry na něm příliš odsýpat nebudou, tedy alespoň ne ty z náročnějších.

A co na něj uživatelé?

Vzhledem k tomu, že notebook Asus X543UA-DM2756T je určen pro běžné domácí nebo kancelářské použití, které nevyžaduje extrémní výkon nebo skvělou grafiku, jsou uživatelé s notebookem spokojeni. Většinou je totiž využíván tak, že kapacita jeho výkonu by unesla i spoustu dalších činností. Skvělý je podle uživatelů poměr mezi cenou a výkonem, pokud tedy nehledáte notebook s optickou mechanikou, ta zde není.

Na online pokec s příbuzenstvem nebo bude web kamera s rozlišením 480 p stačit. Ale už ne na profesionální online konference, na to je snímání příliš hrubé. Ani k cestování se podle uživatelů notebook moc nehodí. O to je jasnější, že notebook Asus X543UA-DM2756T je určen pro průměrné a nenáročné použití doma a v kanceláři, ve kterém s ním budete více než spokojeni. Reprezentovat s ním sice nelze, neb jde o čistě plastovou konstrukci z na první pohled levných plastů, ale SSD zajistí rychlou odezvu, která je pro běžného spotřebitele více než dostatečná.