I Tesla přišla se zabezpečovacím systém, který skrze internet komunikuje i s chytrými telefony, a díky tomu je ovladatelný odkudkoliv na světě. Jde o TESLA SecureQ i7 – GSM smart alarm systém. Sestává z centrální jednotky, jednoho čidla pohybu, dvou magnetických čidel na okno nebo dveře, jedné sirény a čtyř přívěsků na klíče v podobě dálkového ovládání, abyste nemuseli vyndávat mobil z kabelky, když opouštíte dům a chcete alarm aktivovat. Pokud byste na aktivaci přece jen při zamykání dveří zapomněli, je tu právě ona mobilní aplikace, se kterou vše vyřešíte, jakmile se na aktivaci alarmu vzpomenete, potěší i částečný pohotovostní režim. GSM systém funguje na standardní SIMku, aby nebylo nutné pořizovat Wi-fi.

Centrální jednotka

Páteří celého systému TESLA SecureQ i7 – GSM smart alarm systém je centrální jednotka, která je připojena do elektrické sítě (má evrospkou koncovku) a je napojená na internet, a to přes data od mobilního operátora. Konfiguracea celková instalace je podle uživatelů snadná, ale spíše zdlouhavá, je nutné nastavit bezpečnost u všech prvků systému, což vyžaduje potvrzení mnoha SMS.

A přestože je manuál spíše stručný, samotná instalace se dá zvládnout i bez dlouhé přípravy nebo zjišťování, co se vlastně má udělat. Velkou částí instalace provede aplikace s názvem TESLA SecureQ i7, která je k dispozici jak pro Androidy, tak pro iOS.

Velikostní parametry jsou přijatelné, nejde o nijak velkou centrální jednotku, ale nepatří ani k nejmenším. Navíc je bílá, takže se svým designem hodí do každého interiéru. A díky plochému tvaru nebude nikde moc překážet. Její hmotnost je 292 g a velikost je následující (v x š x h): 17 cm x 17 cm x 3 cm. Na přední straně klasická značka Tesla, a to i přes fakt, že s původní československou Teslou nemá výrobce již nic společného. Součástí systému je detektor kouře nebo teploměr, ale pozor na jednotlivá balení, někde jej najdete v sadě, někde ne a musíte pak dokoupit.

Centrální jednotka nedisponuje kamerou. A to je vzhledem k její ceně celkem škoda, protože konkurence nabízí podobně vybavené systémy hlídání za podobnou cenu, ale navíc i s kamerou, která v mnoha situacích opravdu dost pomůže identifikovat vážnost situace po alarmu.

Připojit lze max. 16 zařízení bezdrátově a 3 s drátem

Na centrální jednotku lze napojit maximálně 16 zařízení bezdrátově, z toho tři jsou v balení, takže dokoupit k jedné řídící jednotce jde už jen dalších 13 čidel (na trhu jsou modely i se 64 připojitelnými čidly). Ale pro běžný dům by mělo celkem 16 zapojených alarmů stačit.

Maximální vzdálenost, na kterou centrální jednotka dokáže s čidly komunikovat, je 80 – 100 m, vše probíhá samozřejmě bezdrátově u 13 čidel a již zmíněným přenosem po drátu v případě, že zvolíte čidla drátová.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání systému TESLA SecureQ i7 – GSM smart alarm je v podobě čtyř přívěšků na klíče, aby se dostalo na každého člena běžné rodiny s dětmi. Najdete na něm jak tlačítko aktivace alarmu, tak jeho deaktivace, dále spuštění poplachu pomocí SOS tlačítka. To může přímo zavolat pomoc, pokud zjistíte, že se do domu či bytu opravdu někdo dostal, že hoří nebo se děje cokoliv jinak nebezpečného.

Senzory pohybu v domě nebo pohybu dveří a oken

K centrální jednotce lze připojit více zařízení, ale v základním balení je jeden senzor pohybu a dvě čidla na otevření dveří nebo okna. To v podstatě stačí pro hlídání běžného domu, bytu, ale i garáže, kanceláře, skladu. Jedno čidlo pohybu stačí dát nedaleko vstupních dveří, kudy musí projít každý, kdo se do bytu dostane. Umístění dalších dvou prvků je čistě na potřebách uživatele, jedno čidlo nejlépe na vstupní dveře, druhé na některé z oken

Jak fungují poplachy?

Alarm může fungovat plně nebo jen částečně. Po zjištění narušení klidu v hlídaném prostoru přijde na mobil do aplikace upozornění, že se něco děje. Pak nastává prostor pro oboustrannou komunikaci nebo jen odposlech v hlídané nemovitosti. Uživatelé si však stěžují, že komunikace příliš nefunguje, odposlech i mikrofon jsem velmi slabé.

Pokud se rozhodnete, že narušení je reálné a nebezpečné, je možné rovnou volat pomoc. V tomto ohledu skvěle využije dálkové ovládání i dítě, protože pomoc zavolá pouhým stiskem SOS tlačítka.  Centrální jednotka funguje na Quad Band GSM frekvence 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz.

Výpadek napájení až na 12 hodin

TESLA SecureQ i7 – GSM smart alarm systém může mít výpadek napájení až na 12 hodin, aniž by to jakkoliv ohrozilo jeho provoz. Pokud se blížit konec kapacity akumulátoru centrální jednotky, dostanete do mobilu hlášení o tom, že dům je bez elektřiny a že centrální jednotka vydrží již jen krátkou dobu v provozu.

Jen částečná aktivace hlídá venkovní prostor domu

Pokud například přijdou děti domů dříve než vy nebo pokud máte domácího mazlíčka, jistě oceníte jen částečnou aktivaci alarmu. Ta spočívá v tom, že je hlídána pouze definovaná zóna, nejčastěji například venek domu, či vstupní dveře do bytu a také okna. V podstatě se nehlídá vnitřní část domu, ale jen jeho okolí, stejně tak to platí o bytě.

Ale můžete nazónovat hlídané oblasti i jinak, třeba máte kočku v obýváku, tak jeho hlídání vypnete, ale senzor pohybu bude aktivní ve všech ostatních místnostech a také budou aktivní čidla otevření dveří nebo oken. Možností je více.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé, kteří mají rodinný dům nebo chatu, případně sklad, prostor k podnikání, kde neruší příliš mnoho signálů wi-fi, označují TESLA SecureQ i7 – GSM smart alarm systém za spolehlivý, bez falešných poplachů. Vliv má wi-fi i přesto, že jde o SGM systém připojení na internet.

Shodují se ale na tom, že odposlech v místnosti, kde je jednotka instalovaná, a také komunikace přes jednotku, příliš možné nejsou, je slabý jak reproduktor, tak i mikrofon.

Při větším množství wi-fi signálů, například v panelovém domě, se na systém napojí imaginární nespárovaná čidla a tvoří falešné poplachy. Uživatelé proto tento systém doporučují spíše na vesnice a okraje měst, než do bytových bloků.

Trochu složitější je podle uživatelů jen rozdělení na zóny, které je v návodu nedostatečně popsáno. Ale při logickém uvažování se podle zkušeností uživatelů nastavit dá. V základním setu uživatelé oceňují rozumnou cenu, na druhou stranu nutno zdůraznit, že chybí kamera, vše je pouze na SMS notifikacích a případné oboustranné komunikaci, ovšem jen zvukem. Ale ta podle uživatelů nefunguje nijak luxusně. Spolupráce systému TESLA SecureQ i7 – GSM smart alarm s aplikací je podle zkušeností bezproblémová.