Rádi se vydáváte do terénu a pozorujete život kolem vás? Strávíte dlouhé hodiny na mysliveckých posedech, na rozhlednách, vysokých kopcích? Nebo na zcela jiných místech, odkud se ale krásně dá pozorovat vše, co se kolem vás děje? V tom případě se vám bude hodit dalekohled, který už není žádnou hračkou, ale zvládá opravdu slušné přiblížení. A teleskop PRAKTICA Alder 20-60x65mm (PRA193) právě tyto podmínky dokonale splňuje.

Jednak vám sledované objekty přiblíží 20 – 60 x, jednak díky velkému průměry, konkrétně 65 mm, zajistí velmi dobrou světelnost i při tom největším přiblížení. Konkrétní čísla ohledně světelnosti dalekohledu jsou 24,10 při přiblížení 20 x. A 17,1 při přiblížení maximálním, tedy 60 x. Twilight faktor se pohybuje od 36,1-62,5, takže s dalekohledem se dá dobře sledovat i za šedšího počasí nebo i při stmívání.

Při šedesátinásobném přiblížení už není možné udržet v rukou stabilní obraz. A tak je součástí výbavy dalekohledu také staviv, který se dá na teleskop snadno namontovat a zase sundat. Očnice dalekohledu je nastavitelná.

Teleskop PRAKTICA Alder 20-60x65mm (PRA193) samozřejmě nemá nijak velký pozorovací úhel. Ten se pohybuje od 1.58 ° do 0.96 °, v závislosti na násobku přiblížení. V 1000 metrové vzdálenosti bude záběr obrazu 27,6 m – 16,84 m, opět podle stupně přiblížení.

Proto teleskop není určen ke sledování rychlejšího pohybu. Na sportovních akcích si ho moc neužijete, ale pro pozorování krajiny nebo třeba vysoké zvěře jistě ano. Úspěšné, pohodlné a příjemné pozorování zajistí také optický hranol K9. Ještě je nutno zmínit, že výstupní čočka může mít velikost 2,8 mm – 0,98 mm.

Teleskop se nemusíte obávat brát kdykoliv kamkoliv s sebou. Jeho konstrukce je velmi odolná, neohrozí ji žádné počasí a ani sebevětší množství prachu. Díky plnění dusíkem a odolné konstrukci se také nesetkáte s tím, že by se v dalekohledu tvořil koncentrát. Obraz bude vždy jasný a čistý (tedy samozřejmě pokus nezapomenete na údržbu optiky zvenčí).

Optika teleskopu PRAKTICA Alder 20-60x65mm (PRA193) je s povrchovou úpravou FMC (Fully multi-coated), což zajišťuje úžasné barevné rozlišení a kontrast. Přitom nejkratší možná zaostřitelná vzdálenost je již 6 metrů. Obraz je ostrý po celé ploše, jak jsme u Praktiky zvyklí.

Také lze upravit kvalitu obrazu rychle a přesně, nastavení je jemně, ale přitom spolehlivě ovladatelné. A to včetně kolečka pro jemné ostření, díky kterému přibližujete a ostříte s přesností a lehkostí. Teleskop vás na vašich výletech ani příliš nezatíží, váhově je totiž srovnatelný s mnohými binokulárními dalekohledy.

Rozměry teleskopu PRAKTICA Alder 20-60x65mm (PRA193) jsou (v x š x h): 345 mm x 165 mm x 85 mm. A dalekohled váží 854 g. Očnice je nastavitelná, od 11,5 do 14,5 mm, což zajišťuje komfortní pozorování při použití brýlí, ale i bez nich. K dalekohledu je, vedle stativu, přibalena i posuvná sluneční clona, měkké pouzdro, krytky objektivu a také milý čistící hadřík.