Hledáte kvalitní variantu Android tabletu určenou zejména na psaní se stylusem, tedy s elektronickým perem? Chcete tablet do školy ne do práce na porady, kde nebudete muset ťukat do klávesnice, ale pohodlně si budete psát poznámky rukou na displej? Pak vás možná zaujal i Samsung Galaxy Tab S6 Lite Wi-Fi SM-P610NZAAXEZ, který má v základní výbavě (bez LTE) celkem zajímavou cenu a pero v balení, což znamená, že nebudete muset nic dokupovat. Jenže je označen symbolem „Lite“, což nevěstí nic dobrého. Jak moc lite tenhle model je? Dá se s ním dobře fungovat ve škole či v práci? A jak pohodlné je jeho používání podle ohlasů jeho uživatelů?

Lite je prostě Lite

Hned na začátek zmiňme, že verze Lite je podle uživatelů a profi recenzentů opravdu dost osekaná. Ve většině recenzí, kde se věnuje pozornost srovnání mezi S6 a S6 Lite je zmíněno jedno velké negativum, kterým je právě absence spousty šikovných vychytávek z tabletu Samsung Galaxy Tab S6.

Takže pokud by vás tento tablet zaujal a chtěli jste vymakanější verzi s plnohodnotnějšími možnostmi využití, spíše se zaměřte na full Galaxy Tab S6. Jestliže se ale řadíte k méně náročným uživatelům, zůstaňte u recenze S6 Lite, i tento model má co nabídnout, jen toho zkrátka není tolik.

Kovový a tenký design s možností zarámování

Tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite Wi-Fi SM-P610NZAAXEZ nabízí příjemně tenký a kovový, téměř bezrámečkový design. Tablet se dá vložit do magnetického pouzdra, ve kterém spolehlivě drží a kam se pohodlně dává i stylus S Pen. I ten je na magnet, takže skvěle drží, rozhodně se nemusíte bát, že byste jej někde vytratili. Drží i na holém tabletu bez použití pouzdra.

Jen pozor, uživatelé doporučují ze začátku dávat více pozor na to, jak tablet do pouzdra ukládáte. Magnetická je totiž pouze zadní strana (samozřejmě), jenže obě strany pouzdra vypadají naprosto stejně, tedy až na malý otvor pro foťák na zadní straně. Pokud tablet vložíte do pouzdra nesprávně, může vám vypadnout.

Jak velký Samsung Galaxy Tab S6 Lite vůbec je?

Pojďme ale na samotnou konstrukci. Zpracování je podle uživatelů přesné a bytelné, nic nevrže, tablet se dobře drží a skvěle přenáší. Je tenký a vypadá skvěle. Celkové rozměry jsou následující (v x š x h): 300 mm x 154 mm x 7,0 mm. Ve srovnání s Apple tablety je sice tlouštík, ale mezi Android tablety patří k těm tenčím. Váží jen 460 g, což je s dobrými tablety srovnatelné a hlavně příjemné při přenášení kamkoliv.

Co přibalený stylus S Pen?

Samsung zařadil tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite Wi-Fi SM-P610NZAAXEZ mezi ty, které jsou určeny pro psaní poznámek rukou, a to jak ve škole, tak v práci, při inspiraci kdekoliv. Nejde samozřejmě jen o psaní, ale také o kreslení, náčrtky apod. Skvělá je možnost vyfocení například textu od spolužáka a dopsaní si poznámek přesně tam, kde je potřebujete mít. To stejné je u souborů v PDF a podobně.

Samotný S Pen je velmi lehký, plastový, ergonomicky skvěle tvarovaný. Nemá v sobě baterku, proto ta lehkost. Takže ho ani nebudete muset nabíjet, což znamená, že se vám uprostřed práce nestane, že by v něm došla šťáva a vy byli nahraní. Skvěle vymyšleno!

Jenže podle uživatelů, kteří mohou srovnávat i s jinými tablety, není v tabletu Samsung Galaxy Tab S6 Lite dostatečně široká podpora aplikací pro S Pen. V mnoha místech si tu poznámku rukou prostě neuděláte, musíte šupnout například screenshot, tedy udělat nový soubor – a teprve v něm se dá perem psát. Nedomyšlené, a to je velká škoda.

Displej s méně než průměrnými parametry. Bohužel

Samsung umí displeje a umí je skvěle, možná jste se těšili na AMOLED. Jenže v případě tabletu Galaxy Tab S6 Lite Wi-Fi SM-P610NZAAXEZ se výrobce na kvalitní displej vyloženě vykašlal. Posuďte sami: jde sice o (i na slunci) dobře viditelnou TFT variantu PLS LCD obrazovky, ale co je to platné, když za prvé: rozlišení je při úhlopříčce 10,4 palců pouze 2 000 px x 1 200 px, tedy jemnost 225 PPI; a za druhé: barevné podání tabletu je nevyrovnané, takže bílý papír na poznámky je v rozích téměř žlutý, uprostřed spíše do modra. Na Samsung a na cenu, za kterou se prodává, je to skoro až ostuda.

Ani fotoaparáty moc nepotěší

Ano, máte pravdu, tablety nejsou na focení, píše se to ve většině recenzí. Jenže tento vlastně na focení docela je. Umí totiž do vyfocených obrázků zaznamenat vaše poznámky stylusem, tedy rukou. A abyste si mohli vyfotit psaný text a pak do něj psát, je potřeba mít kvalitní fotku. Budete ji totiž zvětšovat, aby se do textu vaše poznámky vešly. A hlavně když fotíte text na A4, rozhodně se v plné velikosti nevejde na obrazovku s úhlopříčkou 10,4 palců.

A jaké je realita? Galaxy Tab S6 Lite si nemá čím přisvítit, takže zadní kamera dělá poměrně velký šum, když fotíte v místnosti. Text se rád slije do nerozluštitelných celků, pokud jej zvětšíte, ve vnitřních prostorách jsou fotky neostré, a to i přes fakt, že kamera má snímač o kapacitě 8 Mpx a o světelnosti f/2. Papírově jsou to skvělé parametry, ale zkušenosti uživatelů hovoří zcela jinak.

Selfie kamera na tom není o mnoho lépe, ale na video hovory stačí. Pojme 5 Mpx. Maximální rozlišení videa, které se dá zadním foťákem natočit, je 2 K (konkrétně 1080 p neboli 1 920 px x 1 080 px). Jenže vzhledem ke kvalitě fotek vás video asi moc lákat nebude… Stejně se dá točit jen rychlostí 30 snímků za vteřinu – a víc ani ťuk!

Výkonově to není špatné

Sice jde o Lite verzi, takže musíme počítat s výkonovými omezeními, ale nutno předem avizovat, že to nijak špatné není. Za dobrý poměr mezi cenou a výkonem sice tento tablet označit nejde, je opravdu neuvěřitelně drahý na to, co všechno (ne)umí, ale ve srovnání s výše zmíněnými nedostatky to po stránce výkonu tolik špatné není.

Procesor byl Samsungem zvolen ve verzi Exynos 7 Octa 9611 (Samsung procesor), maximální frekvenci má 2,3 GHz a skládá se z osmi jader, takže rozdělení práce mezi více a méně výkonné části je pro účely šetření baterií poměrně dobré.

Dostatečně velká 4 GB RAM nabídne v kombinaci s procesorem poměrně plynulý provoz, a to i u více spuštěných aplikací nebo středně náročných her. Na ty nejnáročnější samozřejmě nedosáhne, a to nejen kvůli displeji, grafika je totiž pouze na Mali-G72 MP3.

Místa pro ukládání dat je poměrně dost. V základ je ROM 64 GB velká, ale lze ji rozšířit paměťovou kartou až na pěkných 512 GB. A to rozhodně není k zahození, sem se vejde spousta poznámek, návrhů, ale i filmů apod.

Skvělý zvuk

Uživatelé schválí velmi dobře vyrobené a usazené reproduktory. Na sledování filmů jsou extrémně dobré, z tabletu se prý dá dobře poslouchat i hudba (což je u mnoha jiných modelů zcela nemyslitelné). Zvuk není plechový, zvládá i hloubky, ve výškách nepiští a nepřeskakuje.

Nepohodlné odemykání

Odemykání je možné jen obličejem, gestem, heslem, ale čtečka otisků prstů tady chybí. Netušíme, proč se do tabletu, který se prezentuje jako tablet do školy a práce, na psaní poznámek rukou, nedostala čtečka otisků prstů.

Bezpečnost je u tabletů, které pravidelně berete mezi lidi, velmi důležitá. A odemykat obličejem, pokud je na tabletu jen jeden přední fotoaparát (ten nevidí hloubku, takže se dá odemknout pak i pomocí fotky majitele tabletu), zrovna moc bezpečné není. Vyťukávat pokaždé heslo či dělat gesto, taky žádné velké pohodlí. Tady vývojáři prostě nepřemýšleli. Anebo chtěli poňouknout své zákazníky k tomu, aby si pořídili nositelnost (chytré hodinky, náramek), která tablet bude odemykat za ně.

Poznámka: někdy se čtečka otisků prstů uvádí, jinde ne. Uživatelé se shodují na tom, že v modelu prostě není. Pokud ji obchodník uvádí, ptejte se, zda jde o chybu, nebo třeba o novější edici tabletu se čtečkou!

Baterie nabídne hodně

Skvělá je kapacita baterie, zde dělá nadprůměrných 7 040 mAh. Výdrž tabletu je díky tomu více než celodenní. Výrobce uvádí 12 hodin plné zátěže. Navíc je tu díky USB-C kabelu také rychlonabíjení, takže na nabití není nutno čekat hodiny.

Příjemné je i množství senzorů. Připojíte se tedy jen pomocí Wi-Fi 5, k šestce se Samsung v tomto případě ještě nedostal. Ale nechybí Bluetooth, GPS, Glonass, dále G-senzor, senzor přiblížení, senzor okolního světla, digitální kompas, gyroskopický senzor, Hallův senzor.

Celý systém běží na Androidu 10, ale Samsung si sem samozřejmě doplnil svou nadstavbu Samsung One UI. Zda je to dobře, nebo ne, to je na zhodnocení každého z uživatelů.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s tabletem relativně spokojeni, jen ta tak vysokou cenu čekali zkrátka víc. Zklamal je nekvalitní displej, špatně fotící kamery, nevyhovující odemykání, absence možnosti dělat si poznámky stylusem všude, kde je to zrovna potřeba.

Na druhou stranu ale vychvalují poměrně plynulý provoz, skvělý zvuk, stylus S Pen v základním balení, magnetické uchycení pera na tabletu, žádnou baterii ve stylusu, díky čemuž je možné jej používat neomezeně, USB-C zrychlené nabíjení a extrémně dlouhou výdrže baterie. Do (střední) školy možná dostatečný, ale pro profi využití či na VŠ spíše raději plnohodnotnou verzi, i když ta je výrazně dražší. Jako domácí tablet dostatečné, ale v tom případě by pero v balení mohlo postrádat smysl – leda možná k psaní seznamu na nákup nebo úkolů pro členy rodiny.