Násup Samsungu Tab E byl na českém trhu poměrně tichý. Je k tomu nějaký zvláštní důvod? Nestojí jeho výbava ani za pořádnou reklamu? Co čekat od tohoto kousku vybaveného operačním systémem Android KitKat? Pravdou je, že jde o další levný kousek, kterým Samsung zásobuje trh s mobilní elektronikou už poměrně dlouho. Předchozí levný model nabídl poměr stran displeje 4:3, tento novější se vrací ke konceptu širokoúhlého displeje.

V balení najdete tablet (celkem velký a hlavně docela těžký). Příjemná je zadní strana s drsnějším materiálem, díky které se tablet celkem bezpečně drží. A taká nebude klouzat po podložce, na kterou jej dáte. Tablet měří 242 × 150 x 8,5 mm. Váha není zrovna ideální, 490 g. Takže se brzy pronese. Ale nutno brát v úvahu, že jde o model úhlopříčkou 9,6 palce, takže o kompaktnosti tu už nemůže být příliš řeč.

Na tabletu vás překvapí umístění konektorů, jsou na horní hraně. Takže při nabíjení často zvolíte otočení o 180 stupňů. To celkově není problé, akcelerometr to zařídí a displej se otočí. Jenže domovské tlačítko pro rozsvícení displeje se pak nachází na horní hraně. A na to je potřeba pak myslet.

Displej s úhlopříčkou 9,6 palce má rozlišení 1 280 × 720 pixelů, tedy žádná výhra. Výsledkem je poměrně hrubé a nedostatečně vykreslené, někdy až kostičkované prostředí v náročnějších hrách. Rastr je prostě dost hrubý. Při sledování displeje zblízka to uvidíte. Pokud si pustíte film, nebude to až tolik patrné.

Displej byl použit 9,6″ TFT LCD, s poměrem stran 16:9, s velmi dobrými pozorovacími úhly. Jeho viditelnost na světle je ale poněkud horší, zejména díky menší vrstvě antireflexu, a tedy celkem výraznému odrazu okolních objektů.

Zamykací tlačítko a ovládání hlasitosti jsou tradičně umístěny na boku tabletu, konkrétně na pravém. Na tom levém pak je slot pro microSD kartu, až do velikosti 32 GB. Tablet disponuje i dalšími ovladači, která najdete pod displejem. Jenže: domovské tlačítko má po svém stisknutí docela prodlevu. A na to je opravdu potřeba si zvyknout.

Když budete hledat reproduktor, musíte tablet otočit. Na zadní straně pak najdete i hlavní snímač fotoaparátu s rozlišením 5 Mpx. Fotoaparát je mírně vystouplý. Díky tomu neleží tablet na rovné podložce celými zády a tak se ani zvuk z reproduktoru nijak výrazně neutlumuje.

Baterie má kapacitu 5.000 mAh, takže je jednou z největších, které v tabletech potkáte. Baterie vydrží při běžném použití i několik dní, tablet zvládne promítat filmy několik hodin. Nabíjet jej musíte necelé tři hodiny.

Co se pamětí týká, ta interní má 8 GB. Pokud vložíte paměťovou kartu, nepůjde na ni dát hru. Ale jen hudbu, filmy a fotky. Operační paměť je okolo 1,5 GB. Z nich pro běžný chod potřebuje tablet asi 600 MB. Zbytek je vám tedy k dispozici. Procesor je čtyřjádrový CPU-Z o taktu 1,3GHz. Tablet možná někdy budete připojovat k počítači. Objeví se vám tu jako MTP zařízení. Rychlé přenosy proto nečekejte, ale bezpečné spojení ano. Tablet disponuje bezdrátovou konektivitou Wi-Fi, Wi-Fi Direct, GPS a Bluetooth.

Výkonově je tablet spíše průměrný. Ale na běžné použití stačit bude. Zahrajete si i mírně náročnější hry, ale nepochutnáte si na nich. Ty super velké 3D hry sem ale nedostanete, kapacita na to prostě nevyjde. Budete muset také přemýšlet o tom, co zavřete, abyste mohli dělat v té aplikaci, kterou jste si právě otevřeli.

Operační systém je spíše z řady vykopávek. Samsung sáhl po starším Androidu KitKat. Takže museli použít i starší grafickou nadstavbu TouchWiz. Čekat musíte i některé přednastavené aplikace od Samsungu, tablet je jimi trochu zaplevelený. Nicméně, tablet nabídne rychlého zástupce třeba pro ultra úsporný režim.

Automatické upravování jasu nečekejte. Musíte si poradit sami. Minimální jas v noci neoslňuje, maximální je na slunci jakž takž slušně vidět. Notifikace aplikací jsou přístupné i ze zamčené obrazovky, takže není nutno se kvůli každé hlášce dostávat do tabletu. Najdete tu i pětici volitelných zástupců na často používané aplikace.

Samsung umístil do tabletu Galaxy Tab E 9.6 i správce souborů To oceníte zejména tehdy, když s ním i pracujete. Úhlopříčkou se totiž vejde do limitu, kdy Microsoft ještě dává Office aplikace zdarma. Na ploše může být i spousta widgetů, které uvidíte hned po otevření tabletu. Nechybí ani multidisplej, který použijete třeba na přetahování textů, obrázků, ale třeba i souborů mezi aplikacemi.

Tabet nepatří k nejrychlejším. To poznáte zejména při otevírání systémových aplikací typu kontakty č nastavení. Co se týká klávesnice, je použita podle očekávání ta od Samsungu. Má možnost hlasového zadávání a je dobře obsluhovatelná prsty jak na výšku, tak na šířku.

Aplikace můžete brát jak z Google Play tak z Galaxy Apps. Mapy lze použít online i offline, ale ty až po stažení. Jen chycení signálu GPS chvilku trvá a Citlivost na příjem GPS signálu je o něco horší, než bývá u elektronických přístrojů zvykem.

Pokud se zaměříme na pořizování fotek a videí, najdeme tu klasické dva foťáky. Ten hlavní má 5 Mpx a automatické zaostřování. Ale s nevalným výsledkem. Nepřesvědčí ani přední foťák se 2 Mpx pro selfie a videohovory. Když už jsme u těch videí, je vhodné zmínit, že si tu přehrajete videa ve formátu mp4 i mkv, a to včetně externích titulků – i s diakritikou.

Hudební přehrávač tu nenajdete, budete muset tahat z Hudba Play od Googlu. Podporovanými formáty jsou mp3 i flac. Sluchátka zajistí dobrý poslech, ale reproduktory rozhodně ne. Zvuk je plechový, nepříjemný a basy nenajdete.

Celkově jde tedy o tablet pro děti nebo pro naprosté začátečníky. Také podle toho vypadá i jeho cena. Na druhou stranu, dá se v této cenové kategorii najít i lepší zástupce.