Samsung je pojmem mezi chytrými telefony. Ale mezi tablety už tomu tak není, tam je na špičce Lenovo (pokud bereme v úvahu tablety běžící na operačním systému Android). Pojďme se ale podívat na nejoblíbenější model od Samsungu, co dokáže svému uživateli nabídnout. Mezi hlavní rysy patří jeho kovové tělo a také obrazovka s úhlopříčkou 10,1 palce a USB-C konektor.

Kvalitní zpracování těla i displeje

Tablet Samsung Galaxy Tab A (2019) 10,1 Wi-Fi SM-T510NZKDXEZ je podle ohlasů uživatelů precizně zpracovaný. Nic na něm nevrže, kovové tělo působí luxusním dojmem, a to i přes fakt, že právě tento model patří k poněkud levným. Jeho celkové parametry jsou podobné ostatním tabletům od dalších značek, potěší ale velmi tenké tělo, se kterým se bude tablet skvěle držet. A vejde se do každé tašky nebo i o něco větší kabelky. Díky nízké hmotnosti vás při nošení ani moc nezatíží, váží totiž jen 470 g. A ještě tu velikost jsme nezmínili (v x š x h): 245 mm x 149 mm x 7,5 mm.

Teď se ale podívejme na displej. Je v TFT provedení, takže i za vyspkého denního jasu se bude na obrazovku skvěle dívat. Rozlišení nepatří k nejlepším, jen 224 PPI, celkové rozlišení je 1 920 px x 1 200 px. Na noční režim přitom nabídne šetrně mírný jas, což si u něj uživatelé velmi chválí. I odezva dotykové vrstvy je dobrá. Stačí letmý dotyk a tablet reaguje, v jednoduchých operacích poměrně plynule.

Pozor na pouzdra

Pouzdo sice vůbec není součástí tabletu, ale je vhodné se o něm zmínit. Často se totiž objevují postesky uživatelů, že český trh nepočítá s tabůety od Samsungu jako s předměty, na které bychom si pořizovali obal. Sehnat ochranné pouzdro na běžné nošení tabletu třeba do práce je prý velmi těžkým úkolem.

Výkon v rozumných mezích – ale jen pro nenáročné

Osmijádrový procesor je sice fajn, ale RAM 2 GB a frekvence procesoru 1,8 GHz nejsou žádný zázrak. Z toho plyne, že tablet Samsung Galaxy Tab A (2019) 10,1 Wi-Fi SM-T510NZKDXEZ bude dostatečný pro nenáročného zákazníka. Pro toho, kdo nehraje velké online hry s jemným rozlišením a velkou grafikou, pouze brouzdá po internetu, možná pracuje v textovém editoru a občas chatuje se svým okolím. Čipová sada je tu navíc pouze Exynos 7904A.

Paměť můžete využít max. do 32 GB, ale lze použít paměťovou micro SD kartu, a to až do velikosti 512 GB. Jen nezapomínejme, že aplikace se na paměťovou kartu jen tak uložit nedají, pouze filmy, videa, fotky apod. Takže kdo by chtěl mít v trabletu dost místa pro dost aplikací, bude muset sáhnout po modelu s lepším vnitřním vybavením.

Stačit musí Android 9.0 Pie

Tablet Samsung Galaxy Tab A (2019) 10,1 Wi-Fi SM-T510NZKDXEZ je vybaven pouze operačním systémem Android 9 Pie. Na vyšší verzi se ani aktualizovat automaticky nebude, přece jen jde o zařízení s příliš nízkými hodnotami parametrů.

Mezi senzory je ale celkem široká nabídka. Konkrétně jsou to G – senzor, digitální kompas, hallův senzor, gyroskop. Nechybí samozřejmě ani GPS, ale na to se podíváme až s konektivitou. Zastánce USB-C konektoru potěší, že tento tablet již je jím vybaven, a to i přes fakt, že jde o levnější z modelů.

Fotoaparáty na střední, standardu

U tabletů obecně nečekáme nijak skvělé foťáky. Ale Tablet Samsung Galaxy Tab A (2019) 10,1 Wi-Fi SM-T510NZKDXEZ je vybaven poměrně dobře. Zadní fotoaparát umí kapacitu 8 Mpx, ten přední dokonce 5 Mpx. Takže jak na natáčení videa a focení samotným tabletem, tak i na videohovory budou kamery dostatečné.

Maximální rozlišení videa je ale jen 2 K, konkrétně 1 920 px x 1 080 px, a to při rychlosti 30 snímků za vteřinu. Virtuální realitu si z toho sice neuděláte, ale poměrně dobré domácí video už ano. A to se u tabletů až tolik nevidí, zejména v této cenové skupině. Jen pozor, chybí tu blesk. Možná ho považujete za automatickou součást zadních kamer chytrých zařízení, ale tou rozhodně není.

Baterie mohla být větší

Kapacita baterie 6 150 mAh jistě nepatří k největším na trhu, ale nutno dodat, že ani k nejmenším. Výdrž při běžném zatížení je cirka dva dny – při běžném používání nenáročným uživatelem. Pokud se ale pustíte do online her, bude po baterce během pár hodin. Naštěstí je díky USB-C konektoru teď nabíjení o něco rychlejší.

Co mohlo, podle názoru uživatelů, být také lépe provedeno, jsou reproduktory. Sice jsou tady Dolby Atmos, od kterých čekáme dobrý výkon, ale jsou poměrně tiché na to, jak už mohou být v takovémto zařízení velké. Snímání hlasu pomocí mikrofonů je ale na dostatečné úrovni.

SmartThings pomůžou s ovládáním chytré domácnosti

Tablet Samsung Galaxy Tab A (2019) 10,1 Wi-Fi SM-T510NZKDXEZ bude schopen vám pomoci mít pod kontrolou všechna propojená chytrá zařízení vaší domácnosti, ať už to budou termostaty, světla, kamery, rolety, či cokoliv dalšího.  

Nezapomínejme na nástavbu nad Androidem

Samsung patří ke značkám, kterým základní a čistý Android nestačí. A tak nad Androidem vládne nástavba Samsung One UI, které je novější a podle uživatelů i lepší než jeho předchůdci. Dokáže zobrazit jen ten obsah, který je pro vás důležitý, a tak i když jsou nové tablety poměrně zaplevelené bloatwarem, tedy nadbytečnými aplikacemi, už to tolik nevadí, protože jej můžete schovat.

Ovšem bere místo v úložišti. Ale toho místa je celkem málo… Jako pochvalu je nutno zmínit Dětský dům, tedy dětský uživatelský účet, který vaše děti pustí jen do bezpečného prostředí té lepší části internetu. Ano, i tahle exiatuje, jen se musí chvilku hledat. Tady ji máte naservírovanou na stříbrném podnose.

Konektivita klasická, nic extra nehledejte, už vůbec ne LTE

Zmínili jsme, že Tablet Samsung Galaxy Tab A (2019) 10,1 Wi-Fi SM-T510NZKDXEZ je schopen se propojit s GPS, ale je k mání i Glonass. SIM kartu do něj vložit nelze, ale přes Bluetooth se s ním propojíte například s chytrými nositelnostmi. Wi-Fi je zde ve starším standardu Wi-Fi 5, ovšem na běžné použití v domácnosti to stačit bude.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé, kteří pořizovali Tablet Samsung Galaxy Tab A (2019) 10,1 Wi-Fi SM-T510NZKDXEZ pro průměrné využití, tedy nikoliv pro hraní online her s větší velikostí, jsou s ním vcelku spokojení. Chválí si poměrně dobré zobrazení displeje, ale třeba i celkem dobrý zvuk, přestože nedokáže být příliš hlasitý.

Spokojení jsou s dětským uživatelským účtem nebo s nástavbou Samsung One UI, která nově umí překrýt, resp. nezobrazovat bloatware, aneb množství nevyžádaných a předinstalovaných aplikací, kterým je Samsung nechvalně známý.

Bohužel má tablet je 2GB operační paměti a procesor s maximální frekvencí 1,8 GHz, takže nijak vysoký výkon od něj nečekejte. Samsung coby značka se prodává ve vyšších cenových kategoriích než například Lenovo nebo iGET Smart, a tak se při stejných cenách musí počítat s horším vybavením, což plně platí i v tomto případě. Většina uživatelů, kteří se podělili o své dojmy, je s tímto faktem smířená.