U produktů Samsung jsme si zvykli, že jsou prodávány sice za vyšší cenu než jejich levnější konkurence, ale jejich vlastnosti často vyhovují spotřebitelům více než ty z levnějších zařízení. Jednou z nich je třeba jemnost displeje, která tady nezůstává pozadu. Ale tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) nabídne i jiná zpestření, díky nimž by se vám mohl líbit. Pojďme se něj podívat podrobněji.

Klasický design tabletu

Co se designu týká, nenajdeme na tomto tabletu nic speciálního, snad jen velmi příjemnou hloubku, díky níž se snadno drží a dobře se s ním manipuluje, je dnadné jej vzít s sebou v tašce, kabelce, baťohu, a to i přes fakt, že obrazovka má úhlopříčku 10,1 palce.

Tělo tabletu má následující velikostní parametry: rozměry (v x š x h): 24,5 cm x 14,9 cm x 0,75 cm. Jde tedy o velmi tenký tablet, se kterým se vždy rádi pochlubíte. Hmotnost je pouze 470 g, což je os cirka 50 g – 150 g méně, než mají konkurenční tablety s podobnou velikostí displeje.

Na designu jako takovém není nic dalšího k vyzdvižení, Samsung vsadil na klasický design tabletu, který stejně většina uživatelů očekává. Je funkční. A to se cení nejvíce.

Procesor mohl být lepší

Tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) je tabletem v základní cenové skupině, a tak ani není divu, že jeho procesor, a tudíž i výkon nepatří k nejrychlejším. Frekvence procesoru se totiž pohybuje na úrovni okolo 1,8 GHz, což není nijak závratná rychlost. Samotný procesor je Samsung Exynos 7904 složený z osmi jader, která jsou spíše udržovací a šetřivá s energií, než vysoce výkonná.

Tomu odpovídá i velikost operační paměti, která má pouze 2 GB. A z toho všeho plyne, že tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) není z nejrychlejších. Pro jeho používání bude nutné se obrnit trpělivostí, protože náročnější úkoly bude zpracovávat s drobným zpožděním.

Na sledování online videí by to nemělo mít zásadní vliv. Ale například rychlé vyhledávání na webu nebo hraní her mu příliš nepůjde. Už vůbec ne přepínání mezi aplikacemi, pokud jste zvyklí jich mít otevřených více najednou. Jde ovšem o zvyk, dá se přizpůsobit i pomalejší odezvě, když se s ní předem smíříte. Jde o tablet za poměrně nízkou cenu.

Displej vynahradí zklamání z výkonu

Displej tabletu Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) je tzv. TFT. To znamená, že dokáže s jemností a hlavně se světlem kouzlit o něco lépe než něžné IPS displeje, ale není tolik drahý jako AMOLED technologie. Samsung tedy zvolil zlatou střední cestu, ale s vynikajícím výsledkem, co se zážitku z obrazu týká.

Displej má úhlopříčku 10,1 palce, v našich mírách je to 25,65 cm. Rozlišení je velmi příjemných 1 920 px x 1 200 px. Ovládání displeje je samozřejmě kapacitní, multidotykové, takže směle lze hrát hry, kde musíte najednou ovládat více tlačítek na obrazovce. Nebo můžete psát všemi deseti, pokud to na ploché obrazovce bez ohraničení kláves zvládnete.

Displej je dost velký na sledování filmů, videí, ale i pro práci ve dvou oknech zároveň, kdy v jednom okně můžete psát text a ve druhém si kontrolovat informace třeba na webu. Lépe samozřejmě s externí klávesnicí.

Úložiště bude stačit

Samotné úložiště, které nabídne tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019), je velké 32 GB. Pak můžete do tabletu vložit ještě i paměťovou kartu, a to s velikostí až 512 GB. A díky propojení skrze USB kabel je možné připojovat externí disky, díky kterým si kapacitu zase ještě zvětšíte, zejména například pro filmy, domácí videa.

Konektivita nepřekvapí, kdežto baterie ano, příjemně

Konektivita, kterou má ve vínku tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019), je klasická, jakou mají i jiné tablety podobné cenové kategorie. Je tu tedy konektor USB-C, kombinovaný 3,5 mm audio jack na sluchátka, slot na paměťovou kartu, ale také Bluetooth, Wi-Fi 802.11ac a samozřejmě GPS. Ze senzorů tu najdeme pohybový senzor, Digitální kompas, Gyroskop.

Výdrž baterie je výrobcem udávaná na 13 hodin běžného provozu, což znamená cirka 5 – 6 hodin nepřetržité činnosti. A to je dost na přehrání filmu cestou v autobuse nebo vlaku, pokud nejedete příliš daleko. V běžném použití se dobíjí cirka jednou za dva dny.

Tabletem se nefotí, ale …

Tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) je vybaven jen základními dvěma kamerami se základním rozlišením. Tablet není určen primárně k focení. Přední kamera pojme 5 MPx, ta zadní 8 MPx. K videohovorům to zcela dostačuje, pro lepší focení samozřejmě ne. Jen trochu smůla, že tento tablet nemá žádný stojánek, pouzdro, očko, za které by se dal zavěsit, abyste ho během hovoru nemuseli držet v ruce.

Zvuk?

Tablety obecně neposkytnou nijak skvělý zvukový zážitek, přece jen mají pouze malé možnosti pro malé reproduktory. Ale od té doby, co se do tabletů dává Dolby Atmos, je výsledek přece jen malinko lepší. Nicméně, bez sluchátek nebo bez BT reproduktoru se jistě neobejdete, alespoň co se hudby týká. Sledování filmů půjde zvládnout i naostro, jen se zvukem z tabletu.

Hlasový asistent a tablet v jednom

Uvažovali jste, že si pořídíte hlasového asistenta, který vám pomůže s ovládáním chytrých spotřebičů v domácnosti? A umíte dobře cizí jazyky, nebo alespoň angličtinu? V tom případě můžete tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019)používat právě jako hlasového asistenta. Zeptáte se ho, jaké je počasí, kdy máte další kontrolu u lékaře, požádáte ho o zapsání další položky do seznamu nákupu, jakmile vás nová věc ke koupení napadne.

Hlasově mu dáte pokyn, aby změnil barvu na vašich chytrých světlech nebo aby nechal vyjet žaluzie nahoru, protože sluníčko už se otočilo za roh. Jde o velmi pohodlné ovládání, které však ještě není dostupné v češtině.

Dětský dům

Tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) nabídne dětský prostor, který je v tomto případě nazván jako Dětský dům. O co jde? O dětský účet, který je chráněn proti nevhodnému obsahu videí nebo online her. Objeví se tu prostě jen ten obsah, který byl schválen jako bezpečný pro děti. Coby bonus jsou edukativní hry, díky kterým se děti snadno učí to, co my jsme my dospělí museli mechanicky dřít.

Rodinné sdílení

Sdílení kalendáře, upomínek, poznámek a fotek je možné jednak přes učet u Googlu, ale také u Samsungu. Záleží na tom, které prostředí vám bude více vyhovovat. Sdílení je šikovnou záležitostí pro všechny, kdo potřebují sladit svůj čas s rodinou, koníčky dětí a podobně. Všichni uvidí, co je na další dny v plánu, kdy se jde s dětmi na preventivní prohlídku nebo který večer opravdu nelze jít na fotbal, když je rodinná oslava (či to udělat opačně, nechystat rodinnou oslavu, když je v kalendáři fotbal)?

Android 9 Pie

Tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) má operační systém Android 9 Pie, tedy nejnovější radu tohoto systému. Plus samozřejmě nástavba od Samsungu s názvem One UI. Budete v něm tedy mít všechny vychytávky, na které jste zvyklí z vašeho Samsung telefonu. Pokud ale nástavbu nad Androidem neuvítáte, poohlédněte se po tabletech značek, které používají čistý Android. jistě se vejdete do podobné nebo i nižší ceny při stejných parametrech.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé, kteří si tablet Samsung Galaxy Tab A 10,1 (2019) koupili s vědomím, že bude trochu pomalejší, si jej nemohou vynachválit. Oceňují design i jeho obrazovku, nízkou hmotnost a poměrně luxusní vzhled. Reproduktory nevyluzují sice dokonalý zvuk, ale k filmům to podle nich stačí. Jen ty reproduktory by prý mohly být jinde, při běžném úchopu je totiž překryjí prsty.

Co často vytýkají, je však pomalé nabíjení nebo povrchovou úpravu těla tabletu, který bez obalu hodně klouže. Softwarová klávesnice prý nedokáže vibrovat, což je dost nepříjemné, pokud se spoléháte na odezvu při psaní všema deseti. S ostatními parametry jsou uživatelé velmi spokojení, s přihlédnutím k ceně tabletu.