Novinkou na českém, ale i celosvětovém trhu je velký tablet s velkou baterií a širokými možnostmi polohování nebo zavěšení, další z řady legendárních Lenovo Yoga tabletů. Tento nese označení Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant. Jde o tablet s velkým displejem a s možností hlasového ovládání chytrých zařízení s Wi-Fi připojením ve vaší domácnosti (Chromecast, žárovky, el. spínače, žaluzie apod.). Pojďme se podívat, co dalšího tento tablet ve střední cenové kategorii dokáže svým uživatelům nabídnout.

Klasická velikost i tvar

začněme designem a velikostními parametry. Kdo zná Lenovo Yoga tablety, tak ví, co má od tohoto modelu očekávat. Částečně kovové zpracování, částečně plast (tentokráte pogumovaný, což je velmi příjemné do ruky, tablet neklouže, ale ani nevyvolává pocení rukou), komoru pro baterii, která poskytuje snadný úchop, když chceme tablet držet v jedné ruce.

Dále chytře vymyšlený stojánek, který se dá polohovat téměř jakkoliv, takže Lenovo Yoga Smart Tab 10 pak můžete mít na stojato pro sledování filmů, na ležato s mírným nazvednutím, aby se vám v něm lépe četlo nebo listovalo, nebo dokonce pověšený, abyste mohli komunikovat s okolím, i když třeba zrovna vaříte, případně abyste si mohli pověsit návod nebo recept v tabletu co nejpohodlněji k očím.

Velikostní parametry jsou podobné jako u jeho desetipalcových předchůdců. Rozměry (v x š x h) jsou: 24,2 x 16,6 x 0,55 cm (hloubka je měřena v nejužší části, komora pro baterii má jinou hloubku, cca 2,5 cm). Hmotnost tabletu je asi 580 g. A stojánek, který je integrován do těla tabletu, má rozměry (v x š): cca 5,5 x 9 cm.

Tlačítko pro zapnutí tabletu se přesunulo ze strany komory na baterii na hranu tabletu, do stejných míst, kde je mívají i jiné tablety nebo chytré telefony s Androidem. Uvolnilo totiž místo velkým reproduktorům od JBL. Posunout se musela i kamera, a to klasicky na přední i zadní stranu tabletu. Na starších modelech byla kamera otočná, na komoře pro baterii, takže stačila jen jedna pro celý tablet a mohla snímat prostor před displejem, ale i za tabletem.

Velké reproduktory se skvělým zvukem

Tablet Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant má jako první mezi androidovskými tablety opravdu velké reproduktory. Vedle toho, že je zde zvuk Dolby Surround, tak samotné reproduktory dodala firma JBL, kterou známe jako výrobce skvělých audio produktů. Reproduktory jsou zabudovány po stranách komory na baterii, takže je pro ně opravdu hodně místa.

A na výsledném zvuku je to znát. můžete proto zapomenout na otravný plechový zvuk, na absentující basy nebo na přepálené výšky. Tablet Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant vám nabídne možnost poslouchat příjemnou muziku přímo z tabletu, bez nutnosti používat sluchátka nebo externí bezdrátový reproduktor.

Samozřejmě se výsledný zvuk tomu z externího velkého reproduktoru nevyrovná. Ale hudba se přímo z tabletu dá poslouchat. Filmy budou na tomto tabletu doprovázeny příjemnými prostorovými zvukovými efekty, jejich sledování si opravdu užijete! V tomto udělala tablet Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant opravdu velký skok dopředu, směrem k pohodlnosti a všestrannosti používání.

Prostorové jsou i mikrofony

Tablet Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant má prostorový systém zabudovaný i na straně příjmu zvuku. Proč? Protože tablet má za úkol přijímat slovní pokyny od vás, reagovat na ně a pak vám také odpovědět. Mikrofony jsou tu tři a jsou na třech hranách zabletu, aby se maximalizovalo prostorové uspořádání.

Displej nezklame

Displej tabletu Lenovo Yoga Smart Tab 10 je na průměrné úrovni současných tabletů. Jde konkrétně o dotykový lesklý full HD IPS displej s jasem 320 nitů a s rozlišením 1 920 x 1 200 px. Úhlopříčka je 10,1 palce.  Ovládání je multikapacitní, tedy můžete psát všemi prsty najednou, pokud to zvládáte, můžete mačkat najednou několik tlačítek ve hře apod.

Pozorovací úhly displeje jsou velmi široké, prakticky téměř 180 stupňů. Výrobce dal volnou ruku uživatelům v nastavení teploty barev, kdy si posunem bílého tlačítka v barevném spektru vybíráte teplejší nebo chladnější odstíny. Viditelnost obrazovky venku je překvapivě dobrá, takže i na cestování se bude tablet dobře hodit. Vzhledem k tomu, jak dobře se díky komoře pro baterii drží, s ním budete cestovat rádi.

Výkon trochu pokulhává

Zatímco po straně zvukové je tabletu Lenovo Yoga Smart Tab 10 vybaven skvěle a po straně obrazové průměrně, je výkon trochu zaostávající za průměrem současnosti. Úložiště je sice poměrně velké, a to 64 GB, k tomu můžete přidat do tabletu i paměťovou kartu, a velikost paměti RAM je krásných 4 GB, což by pro rychlou práci tabletu stačilo, ale procesor tyto naděje hatí.

Jde totiž o starší osmijádrový Qualcomm Snapdragon 439, složené jen ze samých pomalejších A53 jader, která jsou vše, jen ne rychlá. Pracují sice úsporně, ale pomalu. Frekvenci vyvinou v průměru na 1,45 GHz, v tubro boost na 2 GHz. A to je na dnešní požadavky moderních aplikací, zejména her, docela málo. Chipset tu Lenovo použilo Qualcomm SoC Platform, grafická karta je integrovaný Qualcomm Adreno 505 GPU. A celý tablet jede na operačním systému Android 9 Pie.

Běžný uživatel asi pomalejší práci tabletu tolik nepozná, zejména pokud bude jen brouzdat webem, pouštět si písničky, videa. Pokud byste na něm ale chtěli náročnější operace, jako je hraní 3D her nebo práce v grafických editorech (u tabletů asi blbost, ale co kdyby…), tak už nižší rychlost práce procesoru výrazně pocítíte. Nicméně, pro běžné domácí použití nebo jako doplněk výbavy studenta, přenášejícího nebo obchodního cestujícího tento model jistě stačí.

U konektivity se překvapení nekoná

Tablet Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant má běžnou tabletovskou konektivitu, konkrétně jde o Wi-Fi: 11a/b/g/n/ac, dále novější         Bluetooth 4.2, konektor USB-C pro nabíjení a pro připojení k dalším zařízením, zejména k PC, kombinovaný 3,5 mm audiojack pro sluchátka, polohu určuje pomocí GPS, A-GPS, GLONASS. No a lze v něm použít již zmíněnou paměťovou kartu microSD, verze microSDHC, micro SDXC.

Chybí LTE, tedy možnost použít SIM kartu, tedy zejména na cestách přijímat signál na data. Ale místo v tomto modelu pro SIM kartu připraveno je, takže se s LTE modely jistě počítá, jen je otázkou, zda i pro český trh. použití hotspotu z mobilu možné je, Wi-Fi v tabletu je tomu přizpůsobená.

Dlouhá výdrž baterie

Tablet Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant je pokračovatelem legendárních Yoga tabletů s velkou baterií, která mjim dodává dlouhou výdrž na jedno nabití. Ani nový model není výjimkou. Baterie je zde ve velikosti 7 000 mAh Li-Polymer. A to zanmená výdrž několika dní běžného používání nebo nepřetržitou práci po více než deset hodin – sledování videí online apod.

Nabíjení také malinko pokulhíví. Sice je tu konektor USB-C, přes který by se dalo nabíjet s vysokou rychlostí, ale toho Lenovo nijak nevyužilo a dodává tablet pouze s adaptérem, který má při 5 V pouze 2 A. Přitom 3 A adaptéry jsou běžné již i u Lenovo (Motorola) telefonů. Takže ve výsledku trvá nabíjení až 4 hodiny, běžné dobíjení ze 20 na 80 procent zabere okolo 2,5 hodiny.

Foťák je spíše nouzový

Mobily dnes nabízejí fotoaparáty s kapacitou přes 40 MPx, ale tento trend se tabletů v podstatě netýká. Tablet není určen k častému focení, kameru má spíše jen k nouzovému zachycení situace, ale hlavně k video komunikaci uživatele s okolím. Proto má zadní fotoaparát kapacitu je 8 MPx a ten přední dokonce jen 5 MPx. Pro běžné použití to však bohatě stačí.

A co na něj uživatelé?

V největší míře uživatelé u tabletu Lenovo Yoga Smart Tab 10 s Google Assistant chválí skvělý zvuk, který není u tabletů ještě vůbec zvykem. Spokojení jsou i s velikostí a výdrží baterie, s možností používat stojánek, který je do tabletu integrovaný a který drží, v jakékoliv poloze je potřeba.

Spokojení jsou i s displejem, který je dobře viditelný i venku, přestože se rád leskne, takže je nutné hledat správný úhel jeho natočení. Dobrou zkušenost udělali s aplikací Podcasts, která je přímo v základním nastavení tabletu. Díky ní se ani na cestách a offline nenudí. Použít se samozřejmě dá hotspot z mobilu.

Pro domácí používání je podle uživatelů velmi pohodlné odemykání obličejem, tedy zdvižením tabletu k obličeji tak, aby vás „uviděl“ foťákem a obrazovku vám díky tomu odemknul.

Co uživatelům většinou vadí, je absence češtiny v onom Google Asistant, na kterého lenovo i označením tabletu vyloženě láká. Holt jsme malý trh, pro který se mutace do místního jazyka příliš nevyplatí. Jestliže ale umíte anglicky, jistě jej bohatě využijete. Stačí se například zeptat: „What´s the weather today?“ (jaké je počasí) a dostanete slovní odpověď o teplotě a počasí aktuálním, ale i o výhledu na další den.

Uživatelé si občas postěžují i na pomalejší nabíjení.