Hledáte velký, ale přitom lehký tablet s úhlopříčkou obrazovky 10 palců, s dostatečnou kvalitou zobrazení a také s rozumnou výdrží baterie? Pak se zastavte u tohoto modelu od značky Lenovo, který jistě má co nabídnout. Jde o klasický design, ale ne štíhlém provedení, s USB-C konektorem nebo s vnitřní pamětí o velikosti 64 GB. Co ještě může tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ Nabídnout a čím by vás mohl zaujmout nebo naopak odradit?

Rozumná cena za rozumný výkon

Tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ dokáže nabídnout rozumný výkon za cenu, kterou bychom čekali spíše u mobilu než u velkého tabletu. Cena se pohybuje okolo pěti tisíc korun a za ni obdržíte zařízení, které má prostor v operační paměti o velikost 4 GB, k tomu prostor v paměti zařízení 64 GB, což je v podstatě současný standard.

Lenovo sice běžně spolupracuje se Snapdragon, ale v tomto modelu dalo přednost procesoru od MediaTek, konkrétně sáhlo po procesoru MediaTek Helio P22T s frekvencí 2,3 GHz. Jde o osmijádro, kterému sekunduje grafický čip IMG GE8320.

Tablet není nijak extrémně rychlý, otevření aplikací, zejména když jich máte několik běžících najednou, chvilku trvá, ale na druhou stranu například brouzdání po internetu může být s dobrou wifi velmi rychlé. Na hraní náročných online her to samozřejmě není, ale na hry běžné jistě ano.

Moderní minimalistický design

Tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ vypadá spíše jako velký telefon než jako tablet. Má design telefonu bez velkých rámečků a také bez tvarových nepravidelností. Navržen je do tvaru klasického obdélníku, s ovládacími prvky v podobném umístění, jak je najdete na telefonu, a to včetně zadní čočky kamery.

Potěší jeho mimimální hloubka, která je dost podobná hloubkám, jakých dosahují současné modely smartphonů střední třídy. Tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ má totiž tyto rozměry (v x š x h): 153,3 mm x 244,4 mm x 8,15 mm.  A hmotnost jen 460 g. Kovové a podle uživatelů pevné provedení nevrže a budí dojem dobře konstrukčně zpracovaného výrobku.

A jak je to se zvukem? S ním mívají Lenovo tablety trochu problém…

Reproduktory jsou umístěny jak nahoře, tak i dole, ale bohužel nepatří k nejlepším na trhu – i když zase je nutno vzít v úvahu nízkou cenu tabletu. Výrobce se sice chlubí zvukem s prostorovým efektem Dolby Atmos, ale vzhledem k velikostním možnostem reproduktorů v takovém zařízení prostě nemůžeme čekat zázraky. A jak vědí ti, kdo se ve světě tabletů pohybují již déle, u Lenovo tabletů se dobrý zvuk příliš očekávat nedá. Lenovo se soustředí na průměrný zvuk, který bude stačit pro přehrávání filmů, ale větší péči věnuje zejména delší životnosti svých zařízení.

Tlačítko zapnutí, vypnutí, probuzení a uspání najdeme na pravé straně (když máme tablet položen na výšku), kolébku pro ovládání hlasitosti tu máme také, hned nad tlačítkem pro vypnutí – zkrátka velmi podobně jako u mobilu.

Velká obrazovka, respektive displej tak akorát

Jestliže používáte tablet třeba i na spaní textů, rozhodně se větší obrazovka bude hodit. Sedmi nebo osmipalcové displeje tuhle možnost moc nenabídnou, ale úhlopříčka 10,3 palce, kterou má tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ, už je pro psaní rozumným kompromisem – mezi dražším ultrabookem a výrazně levnějším tabletem. Displej má autoregulaci jasu a možnost nastavení různých odstínů a kontrastů. Uživatelé ale podotýkají, že obrazovka je na výraznějším denním světle hůře viditelná, že by uvítali jasnější podsvícení.

Rozlišení je tu v těchto rozměrech 1 920 px x 1 200 px, tedy full HD. Na současnou dobu sice nic moc, ale zase jsme u nízké ceny výrobku. Obrazovka je samozřejmě IPS LCD, tedy s amoled počítat nelze. Skvělou zprávou je, že Lenovo připravuje v tabletech oddělení pro děti, tzv. dětský prostor, kde pod účtem dítěte budou dosažitelné jen bezpečné aplikace a webové stránky.

Je tu možné navolit režim rodičovské kontroly, kdy vám na vaše zařízení bude chodit email s otázkou, zda souhlasíte, aby si dítě nainstalovalo právě tu aplikaci, kterou se do svého tabletu (svého účtu na něm) právě chystá stáhnout. Mezi účty dítěte nebo dětí a dospělého lze samozřejmě přecházet.

Paměťová karta může mít až 256 GB

Tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ můžete po stránce paměti rozšířit až o 256 GB, a to pomocí karet microSD, microSDHC, microSDXC. Nechybí ani výstup pro sluchátka v podobě kobinovaného 3,5 mm audio jacku. A k tomu USB-C konektor, jehož přítomnost na tabletu už jsme nadhodili v úvodu.

Tablet je vybaven operačním systémem Android 9 Pie, a jak o Lenovo víme, nezapleveluje ho žádnými nádstavbami a ani nedodává příliš mnoho přídatných programů. Tablet je po koupi téměř prost nadbytečných aplikací, takže nebudete muset trávit mnoho času nuceným odinstalováním nebo alespoň deaktivací něčeho, o co vůbec nestojíte. Tady si užijete téměř čistý Android.

Tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ má možnost GMS a samozřejmě je tu wifi, GPS a Bluetooth. Ale s čím nelze počítat, to je 4G/LTE, dokonce ani 3G. Zkrátka si s ním nezavoláte a nepojedete na mobilních datech, ale rozhodně s ním můžete pohodlně brouzdat po síti tam, kde bude wifi nebo si vytvoříte hotspot. Wifi umí jak 2,4 GHz, tak samozřejmě i 5 GHz.

Fotit se dá také

Tablety se sice k pořízení fotografií moc často nepoužívají, ale nezapomínejme, že jsou vhodné zejména pro videohovory. A tak i tablet Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ je vybaven dvěma čočkami fotoaparátu, přičemž ta zadní dosahuje kapacity 8 Mpx a ta přední 5 Mpx. Pětimegový foťák je přitom standardem u telefonů nižší střední třídy, na selfie při videohovorech rozhodně dostačuje. Zadní fotoaparát už je to hůře, ale na focení tenhle kousek prostě opravdu není.

Baterie vydrží cirka 8,5 hodiny

Baterie s kapacitou 5 000 mAh a výdrží cirka 8,5 hodiny je v této cenové kategorií velmi dobrým počinem. Prostě když během večera nabijete, můžete ráno vyrazit na celodenní výlet nebo služební cestu a tablet vás bude doprovázet svými službami. Nabíjení není nijak extrémně rychlé a nepočítejte ani s možností bezdrátového nabíjení.

NFC může chybět, zato Bluetooth je ve standardu 5.0

Pokud jste zvyklí na rychlý přenos souborů mezi zařízeními pomocí NFC, tady to nepůjde, neboť NFC chybí. Nenajdete tu ani pokročilejší senzory typu gyroskop nebo kompas, takže na vyhledávání objektů na noční obloze to také nebude.

Bluetooth 5 využuijí všichni, kdo propojují nějaké novější chytré zařízení, včetně hlasového asistenta nebo třeba topení, světel apod. Pokud se budete s tabletem chystat na cesty, doporučují uživatelé pouzdro, díky kterému se tablet bezpečněji drží – přece jen jde o tenké a celokovové provedení, které rádo vyklouzne z ruky.

Netflix?

Vysokou popularitu si v posledních měsících i v Česku vysloužila aplikace Netflix, na které lze sledovat videa a filmy v rozsahu, jaký si předplatíte. Do tabletu Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ lze Netflix nainstalovat, dokonce tu je už v základní konfiguraci z obchodu, ale nutno dodat, že jen v SD. A to spoustě uživatelů vadí, neboť čekali plnohodnotné využití této služby. Ale jsme opět u ceny tabletu.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé, kteří si tablet pořídili s ohledem na jeho nízkou cenu, jsou s jeho parametry spokojeni. Líbí se jim jak samotné provedení, tak i výkonnostní parametry nebo třeba délka výdrže na jedno nabití. Ostatní uživatelé, kteří chtěli výkonnější tablet, ale na parametry se špatně podívali, vyjadřují nespokojenost například s neúplnými možnostmi využití aplikace Netflix nebo s ne zcela plynulým chodem zařízení v době, kdy spustí více náročnějších aplikací najednou (není tu procesor Snapdragon, ale jen MediaTek).

Občas si uživatelé stěžují na ne dostatečně jasné podsvícení displeje, či na plochý až plechový zvuk linoucí se z malých reproduktorů. Spokojení jsou ale s Bluetooth 5.0 nebo celkově s designem tohoto kousku.