Hledáte profi tablet s vysokou rychlostí jakékoliv činnosti, ze kterého rázem uděláte laptop? Tablet, který má svit obrazovky až 600 nitů a velmi kontrastní zobrazení? Tablet, který zvládne i náročné aplikace, online hry nebo profesionální programy? Možná už jste ho našli. Tedy pokud jste přiznivci značky Apple a nevadí vám připlatit si právě za design a tuhle značku.

Tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) nabídne mnoho možností, dlouhou výdrž a spoustu práce. Jen pozor, pokud byste v jeho vysoké pořizovací ceně očekávali i Magic Keyboard a Apple Pencil, které promění tablet v mžiku na skvělý laptop, jste vedle jak ta jedle. Ty si totiž musíte dokoupit zvlášť (pokud o ně stojíte). Podle ohlasů uživatelů to ale vypadá, že byste o ně stát měli, když už si pořídíte tento pokročilý model. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

Začněme designem

Tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) nabídne následující rozměry (V x Š x H): 248 mm x 179 mm x 5,9 mm. Extrémně tenká hloubka je to, co vás na tabletu upoutá na první pohled, zejména ve spojení s tím, jak je tablet velký. Má totiž 11 palcovou obrazovku, jak vyplývá i z jeho označení. A přes velké rozměry vaši tašku zatíží jen 468 g, což je možná až nečekaně málo.

Nová iPad má zcela jiný design než jeho předchůdci. V tomto případě se jedná o největší změnu designu od představení prvního iPadu. Hliníkové tělo je ostře řezané a z tabletu nečiší na první pohled signály o tom, že je z dílny Apple. Více se přizpůsobil střednímu proudu současných tabletových designů. Pryč je ikonické domovské tlačítko, které jen bralo místo pro větší displej.

Tablet můžete předělat na laptop během vteřiny – pokud dokoupíte příslušenství

Velkou výhodou designu Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi je jak klasický vzhled tabletu a jeho základní ovládání pomocí klasických tlačítek tak, jak je známe z telefonu, na druhou stranu možnost udělat z tabletu laptop pomocí doplňkové klávesnice s pouzdrem, ke kterému se tablet přichytí magnetem. Pouzdro drží vzpřímenou polohu, takže si připadáte, jako byste měli opravdový notebook.

Na klávesnici je i touchpad, což přivádí tento systém do dokonalosti (starší modely byly bez touchpadu). Jen zopakujme, že jde o doplňkové vybavení, které není součástí tabletu, je nutno si je dokoupit zvlášť.

Výkonu na rozdávání

Oficiálním mottem Applu ve spojení s tímto modelem je výkon na rozdávání. A postřehy uživatelů do odsouhlasují, tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) je podle nich opravdu velmi rychlým přístrojem, který se nelagne ani u náročných online her určených i pro iPadOS.

Čipovou sadu sem Apple zvolil Apple Bionic A12Z, která dokáže překonat většinu současných notebooků. Takže i graficky náročné operace, práce s videem nebo s trojrozměrnými návrhy jsou na tomto tabletu velmi plynulé. Zkrátka na nic nečekáte. Čip je osmijádrový, díky čemuž se daří dosáhnout celodenní výdrže baterie.

Skvělá je i vysoká rychlost přepínání mezi rozjetými aplikacemi, otevírání nových. Multitasking tu zkrátka není nejmenší obtíží. Ještě se podívejme na operační paměť a velikost úložiště. Tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) nabídne 6 GB RAM a 1 000 GB (1 TB) ROM. Rozšíření paměti pomocí paměťové karty tu možné není, ale na to jsme u Apple produktů zvyklí. Navíc při 1 TB úložišti to vlastně ani nebude potřeba. Tedy hlavně pokud nechcete mít z tabletu úložiště filmů, k čemuž ale tento model opravdu určený není.

Co nabídne displej?

Apple obrazovky často nemají nijak jemné zobrazení, a to platí i u modelu Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020). Jemnost je totiž jen 264 PPI. Apple toto dohání pomocí technologie zobrazení, zde je to Liquid Retina, která i při nižší jemnosti budí dojem prostorovosti a vysokého rozlišení.

Při úhlopříčce 11 palců je rozlišení 2 388 px x 1 668 px. Ale maximální obnovovací frekvence displeje je 120 Hz, což dělá všechny projekce i práci v aplikacích ještě plynulejšími. Kvalita displeje je zvýšena ještě pomocí další technologie, a tou je True Tone.

Dosplej nese označení ProMotion a podle ohlasů uživatelů jde o návykovou záležitost. Přestože zobrazení není nijak jemné, je pro oči velmi příjemné, pravdivé a hloubkové.

Jak je to s konektivitou?

Tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) má klasickou konektivitu tabletu, tedy Wifi, zde je to Wi-Fi 6, dále USB-C, ale také slot pro SIM kartu. Čekali bychom i prostor pro e-SIM kartu, ale o tom obchodníci nepíší.

Nechybí ani Bluetooth (5) a spousta senzorů, jako jsou pohybové senzory, digitální kompas, světelný senzor, čtečka obličeje, barometr. GPS a Galileo je tu samozřejmě také. Model má také tzv. smart konektor, aby se mohl propojit s klávesnicí.

Jak můžeme již nějakou dobu sledovat, technologie Smart konektoru je poměrně slibná, protože obsahuje inovativní technologie obousměrné výměny dat. Mimo jiné nemusíte řešit zapínání, připojování a ani párování zařízení mezi sebou. V případě propojení s Magic Keyboard se přenášejí nejen data, ale i napájení.

Jaké fotoaparáty zvolil výrobce pro tento reprezentativní model?

Vzadu najdeme dva fotoaparáty, jeden širokoúhlý a druhý ultra-širokoúhlý. Kapacitu mají 12 Mpx a 10 Mpx, což je u tabletů velmi vysoká hodnota. Tablety se obecně nepoužívají na focení nebo točení videa, ale tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) je výjimkou.

Je tu dokonce i dobrá světelnost kamery, z obou ten lepší snímač nabídne světelnost f/1,8. Ten druhý pak sice jen f/2,4, ale vzhledem k tomu, že je určený na focení venku, je to světelnost dostačující. Zoom, který nijak neztratí na kvalitě, dosahuje hodnoty 2. Maximální rozlišení natáčeného videa je až 4 K (konkrétně 3 840 px x 2 160 px).

Přední selfie fotoaparát má rozlišení 7 Mpx, což je v případě tabletů opět velmi dobrá hodnota. Ještě zmoňme frekvenci natáčení. Ta maximální je 240 snímků za vteřinu, ale frekvence při nejvyšším stupni kvality rozlišení je 30 snímků za vteřinu. Nicméně nutno dodat, že tohle už stačí pro případné zpracování virtuální reality.

Čtyři mikrofony pro dokonalé dorozumívání

Nejenže vám tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) dovolí chatovat například přes Face Time, ale také umí hlasovou asistenci. Pro obě činnosti je nutné, aby zařízení dobře „slyšelo“ svého uživatele, takže je tu sestava čtyřech mikrofonů. A abyste pak dobře slyšeli i vy, jsou na tabletu čtyři reproduktory. To už je slušný základ k tomu, aby se vytvořil alespoň trochu prostorový efekt zvuku.

Na sluchátka už ho nepřipojíte

Ano, trend je na bezdrátová sluchátka. A toho se striktně drží i tablet Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020). Kombinovaný 3,5 mm audio jack už tu zkrátka nenajdete. Budete muset pořídit ona bezdrátová sluchátka, abyste si zvuk pustili jen a pouze do svých uší.

Co ale krásně připnete, je Apple Pen. Je magnetické, takže na střední části tabletu skvěle drží, kdykoliv jej potřebujete odložit tak, aby po ruce. Nevýhodou je fakt, že na tento nový tablet nenapojíte původní, tedy starší verzi Apple Pen. V tomto ohledu to Apple těžce tlačí ke stále novým nákupům. I funkční věci prostě musíte vyhodit jen proto, že už nejsou podporovány.

A co na něj uživatelé?

V českých vodách jsme zatím mnoho uživatelů, kteří by se o své zkušenosti podělili, nenašli. Ale pokud se podíváme „ven“, je k nalezení mnoho ohlasů. Uživatelé jsou s tabletem Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020) vesměs velmi spokojeni, láká je hlavně možnost mí v něm plně dostupný Photoshop. Čím jsou zklamání, je zejména absence audiojacku na sluchátka a také nemožnost spolupráce tabletu se starší verzí pera.

Vysoká spokojenost je s novým designem, který díky absenci klasického Apple domovského tlačítka nevěnuje spoustu místa rámečkům, naopak je tu využitý každý milimetr prostoru. Hrany jsou ostře řezané, ale hlavně tu jde o extrémně našlapaný výkon a také o velmi příjemné zobrazování displeje, který i když není příliš jemný, umí True Tone, na což si lidské oči velmi rády přivyknou.