Apple produkty jsou ikonické, známé svou kvalitou, ale také nesmírně vysokou cenou. Co v Android provedení koupíte za 5 tisíc, za to v Apple standardu zaplatíme přes desítku. Uživatelé Apple zařízení si však chválí právě onu kvalitu, ale i dlouhou výdrž přístrojů, které nejsou nijak moc poruchové. Pojďme se podívat na základní tavlet, tedy iPad od Apple, konkrétně na model Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray (MR7F2FD/A). Prodává se v ceně okolo osmi tisíc a podle uživatelů poslouží více než dobře. Ovšem svých much má také dost. Pojďme se na něj tedy podívat podrobněji.

Příliš silné rámečky

Když se zaměříme na design tabletu Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray, tak si hned všimneme velmi silných rámečků. To je na dnešní dobu dost neobvyklé. Druhá věc, která jistě zarazí, je umístění reproduktorů, které jsou pouze z jedné strany, což je pro sledování videí dost nepříjemný fakt. Lidské uši nerady slyší zvuk k filmu jen z jednoho směru. Klasické umístění na dvou stranách tabletu, které má většina androidovských zařízení, je v tomto pohledu jistě lepší.

Jinak je nutné ocenit poměrně nízkou hmotnost a dobře se držící konstrukci, která nijak neplave v rukou, neklouže. Celkové velikostní parametry jsou následující: Rozměry (v x š x h): 24 cm x 17 cm x 0,75 cm. A hmotnost tohoto modelu je 470 g. Vesmírně šedá barva je na elektronice velmi moderní, a tak s volbou této barvy budete jistě spokojeni.

Výkon? Za tuto cenu méně než průměrný

Pokud chcete kupovat pořádná Apple zařízení, je nutné si na ně předem připravit desítky tisíc korun. Proč? Protože za cenu okolo osmi tisíc, jako má model Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray, pořídíte opravdu jen to nejzákladnější.

Co se výkonu týká, zajišťuje jej procesor Apple A10 Fusion s frekvencí 2,4 GHz. Frekvence procesoru a jeho schopnost pracovat s požadovanými daty a funkcemi je poměrně dobrá. Jenže je velmi omezována velikostí operační paměti. Ta je pouhá 2 GB prostoru. Takže iPad má sice zajištěny aktualizace na 5 let dopředu, ale dá se oprávněně očekávat, že na ty poslední už nebude jeho výkon stačit. Vývoj operačních systémů jde vpřed mílovými kroky, u aplikací a her je to zcela stejné. A stejně rychle roste i náročnost na operační paměť, i když nutno přiznat, že Apple zařízení jsou malinko skromnější a vystačí s menším prostorem, než tomu je u Androidů.

Multitasking

Přestože multitasking má dnes již většina zařízení, Apple jej dokázal dotáhnout asi nejdál ze všech. Otevřená spousta aplikací najednou a přecházení mezi nimi je tu totiž nejsnadnější, jinými slovy nejrychlejší. Ale celkově je operační systém jak v MacBoocích, tak v iPadech založen právě na multitaskingu. Zase ale chybí přehledné uspořádání, na jaké jsou zvyklí lidé z čistých Androidů nebo z Windows. Vše je o preferencích, zde se dá počítat s velmi rychlými přechody mezi aplikacemi. Samozřejmě jen do předem dané míry velikostí jednotlivých používaných aplikací, protože Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray má prostě jen ona 2 GB v operační paměti.

Displej je Applovsky parádní, prostě Retina

Apple displeje jsou známé svou jemností i zářivostí a kontrastem.Nesou označení Retina displej a Apple má právo být na ně pyšný. Právě displeje jsou často tím, co rozhodně o koupi iPadu místo androidovského tabletu.

 Ani tento displej není výjimkou. Konkrétně jde o obrazovku s úhlopříčkou 9,7 palců, tedy o něco menší, než se dělají Androidy této velikosti, ty bývají většinou na 10,1 palcích. A teď k avizovanému rozlišení, je krásných 2 048 px x 1 36 px.

A to jen tak u nějakého Androida, a ani v této cenové relaci nenajdeme. Jak sami uživatelé poznamenali ve svých postřezích, jde s tímto iPadem hrát hry do nejmenších grafických detailů, protože rozlišení displeje to opravdu dovolí. Nejde však bohužel o AMOLED displej, ale stále ještě o klasické IPS LCD.

Fotoaparát vzadu zaujme, ten vepředu je jen do počtu

Tablet sice nikdy nekupujeme kvůli fotoaparátu, ale na druhou stranu se na webkameru vyplatí zaměřit, pokud předem víme, že budeme realizovat více videohovorů. S tímto modelem, tedy Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray, to moc nepůjde. Přední fotoaparát má totiž rozlišení pouze 1 MPx. Ten zadní je výrazně lepší, nabídne totiž 8 MPx.

Zadní kameru tedy využijete jak k točení videí, tak třeba i k projektování interiéru v rozšířené realitě. Ale co se týká videohovorů, například v Applovském FaceTime, bude to trochu skřípat, protože s 1 MPx kapacitou se příliš kvalitní video prostě nevyrobí. Navíc půjde zvuk hlasu člověka na druhé straně jen z jednoho reproduktoru, což videohovorům také moc nepřídá.

Konektivita? Pozor na GPS!

S konektivitou to u modelu Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray není nijak růžové, zejména pokud si uvědomíme, že vůbec nemá GPS. Ano, GPS, tedy to nejzákladnější, co najdeme v každém androidovském mobilu a i v těch nejlevnějších tabletech. Otázkou je, zda GPS v tabletu vůbec využijeme. Opět je to o přemýšlení nad tím, co všechno chceme v budoucnu s iPadem dělat.

No a co se senzorů týká, má klasické základní prvky, tedy akcelerometr a gyroskop. Model Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray nedisponuje LTE, SIM kartu do něj vložit nelze, a to ani tu elektronickou.

Pak je tu samozřejme Wi-Fi, jak vidno i z názvu modelu, dále Bluetooth, 3,5 mm kombinovaný audio jack pro sluchátka a samozřejmě nabíjení. To je klasickým lightning konektorem, ale pozor, starší adaptéry měly 12 W, u tohoto modelu je však v balení pouze adaptér s 10 w, takže se tablet trochu déle nabíjí. A to samozřejmě může výrazně vadit, pokud chcete být s tabletem často venku, třeba ve škole, na služebních cestách, obchodních schůzkách apod.

A co to úložiště?

S úložištěm to u tabletu Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray není nijak slavné. To by samozřejmě nevadilo, pokud by sem šly připojit běžné paměťové karty, jak jsme zvyklí u Android tabletů. Ale možné to není, Apple argumentuje malou bezpečností těchto karet před útoky zvenčí. Takže si prostě musíte vystačit se 32 GB místa pro operační systém, aplikace i data. Komu nestačí, musí zvolit model s větším úložištěm nebo počítat s použitím externí paměti.

Svět aplikací je docela omezený

Originální Apple aplikace, které lze brát z App Store a které jsou určeny přímo pro tento model, jsou docela vzácností. Kdo je zvyklý na Android svět, ten má osahané široké možnosti aplikací. U Apple je to malinko jinak. jejich platforma není tolik otevřená světu. Navíc při stahování aplikací musíte stále zadávat heslo, což je jedno z největších nepohodlí při používání Apple iPadů.

Baterie pro změnu potěší

Velikost baterie není vůbec marná, Android zařízení mívají baterii výrazně menší, ve srovnání s baterií tabletu Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray. Tady je kapacita 8 827 mAh a výdrž na plný záběr na cirka 10 hodin. To znamená asi čtyři dny běžného provozu nebo cirka oněch deset hodin sledování online videí.

Multi-Touch prostředí

Skvělé je v iOS operačním systému Multi-Touch prostředí. Ten je tu ve verzi 11, ale bude jej možné aktualizovat až na verzi iOS 13, ožná i na pozdější, pokud to hardware dovolí. A co jono Multi-Touch prostředí? Jde o programování operačního systému, které umožní velmi snadno přetahovat cokoliv kamkoliv.

Můžete snadno prstem přesouvat bloky textu, obrázky a soubory mezi aplikacemi. A pokud se má přesunout několik položek najednou, stačí jen párkrát klepnout prstem. Tohle je zatím bezkonkurenční, ovšem také musíte předem vědět, zda využijete.

Apple Pen

V balení není Apple Pen, to je nutné zmínit. Ale k  tabletu Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray se opravdu skvěle hodí, stejně jako k jiným iPadům, protože práce s ním je pak ještě snadnější. Téměř s ním nahradíte papír a tužku. A nejen to, i myšku. Lze dokoupit také klávesnici, díky čemuž můžete mít malý notebook za mnohem nižší cenu, než kolik MacBooky stojí. Ale stále zůstává omezená velikost úložiště i operační paměti RAM.

A co na něj uživatelé?

Názory uživatelů na tablet Apple iPad 9.7 (2018) 32 GB WiFi – Space Gray se výrazně liší, a to v závislosti na tom, zda byli doposud uživateli Apple anebo Android zařízení. Lidé zvyklí na Android logiku se s iOS jen stěží sžívají, pokud nepřijmou fakt, že jde prostě o jiný systém. A často za cenu iPadu očekávají stejnou výbavu, jakou mají Androidy. Ale tu nedostanou, alespoň co se hardwaru týká.

Lidé se zkušenostmi s iOS systémy jsou s tabletem víceméně spokojeni, snad až na reproduktor nebo na velké rámečky. Vadí malá kapacita fotoaparátu nebo pomalejší nabíjení. Chválí si však software, který je o něco málo na vyšší úrovni, než Android systémy, zejména v uživatelském prostředí. Všichni shodně coby negativum uvádějí vysokou cenu nejen tabletu, ale jeho příslušenství (tužka, pouzdro, klávesnice…)