Svět Apple produktů se také pohybuje vpřed mílovými kroky. A tak není divu, že při iPady si Apple vytvořil vlastní operační systém. Tablety od Apple totiž konečně našly svou pozici mezi zařízeními, tedy mezi smartphnem a ultrabookem. Apple iPad totiž kombinuje schopnosti PC s jednoduchým používáním a všestranností notebooků, ale dodává extrémní lehkost, pouze 0,5 kg. Tablet Apple iPad 2019 10,2″ Wi-Fi 32GB vesmírně šedý MW742FD/A můžete propojit s chytrou klávesnicí plné velikosti, s perem Apple pencil, mezi jehož poznámkami se dá i vyhledávat, dokonce s ovladači na hry, jako jsou PS4, MFi nebo Xbox. Pojďme se na iPad a jeho fungl nový operační systém MW742FD/A podívat podrobněji.

Klasický Apple design

Ani tablet Apple iPad 2019 10,2″ Wi-Fi 32GB vesmírně šedý MW742FD/A nevybočuje z řady applovských zařízení, na první pohled na něm poznáte, do rodiny které značky patří. Typické kolečko dole uprostřed na čelním panelu je nyní čtečkou otisků prstů, vzadu se tablet pyšní symbolem nakousnutého jablka.

Tělo tabletu je hliníkové, výrobce uvádí, že ze 100% recyklovaného hliníku. Navíc je tu oleofóbní vrstva, která je tak odolná vůči otiskům prstů. Váš tablet nebude sběračem otisků a hlavně jej nebudete muset stále šudlit,abyste vůbec něco viděli, neb vrstva je i na displeji.

Ani malý, ani velký

Na rozdíl od tabletů s Androidem není hlavní tlačítko zapínání na pravé straně pod kolébkou hlasitosti. Pouze ono ovládání hlasitosti najdete u většiny tabletů na jednom a tom samém místě, Apple iPady nevyjímaje. Sluchátka si připojíte vlevo nahoře.

iPad nabídne úhlopříčku 10,2 palce. Což je o něco méně než tablety podobné velikosti od Androidu, kde je standardem 10,3 palce. Možná zklamou až zbytečně velké rámečky, které designem vracejí přístroj o několik let zpátky – a to i přes fakt, že tablet je velmi úzký (plochý), v podstatě je tenčí než mnohé mobily. Celkové rozměry jsou následující (v x š x h): 174,1 mm x 250,6 mm x 7,5 mm.

Výkonově je (ve své kategorii) na výši

Tablet Apple iPad 2019 10,2″ Wi-Fi 32GB vesmírně šedý MW742FD/A není žádné dělo, na to byste si museli výrazně připlatit. Jde v podstatě o jeden z nejzákladnějších modelů, a i proto je dostupný v ceně do 10 tisíc korun. Nicméně nabídne 3 GB operační paměti a 32 GB paměti v úložišti, ovšem pozor, jako u ostatních Apple produktů, nejde ani zde paměť nadále rozšířit.

O rychlost provozu se stará pak také čip, který je jedním z nejrychlejších na současném trhu, a to Apple A10 Fusion, k němu ještě Integrovaný pohybový koprocesor M10. O rychlejší chod se stará i nový operační systém iPadOS, který je schopen k tabletu přidružit ještě i spoustu dalších zařízení, jako jsou již zmíněná klávesnice, pero, ovladače na hry, nebo samozřejmě i myš. Pak vlastně máte celý PC, a to s velmi malými rozměry, nízkou hmotností, prostě ideál na nošení do práce, školy, na cesty.

S fotoaparáty je to horší

V čem tablet Apple iPad 2019 10,2″ Wi-Fi 32GB vesmírně šedý MW742FD/A rozhodně pokulhává, je fotoaparát, minimálně ten na selfie. Má totiž ubohou kapacitu, jen 1,2 Mpx. To už i staré hloupé telefony bývají vybaveny lepším focením. No, FaceTime si obrazově moc neužijete, ale klasickou fotku pořídit lze, zadní fotoaparát zvládne až 8 Mpx, ale pouze při světelnosti f/2,4.

Čekali bychom za ty peníze asi víc. Ale to je pro Apple produkty typické – stejnou úroveň jako u Androidu máte v Apple v cenové relaci minimálně o 50 % vyšší. Nutno však dodat, že Apple umí s obrázky lépe pracovat, resp. jeho aplikace pro focení to lépe zvládá, a tak z něj ve výsledku vytáhnete o něco více než z Androidu o stejných parametrech kamery.

Dojem spraví Retina displej

Retina displeje jsou chloubou značky Apple, i když i ony se postupně začínají měnit. Při rozměrech 10,2 palce jsou tu 2 160 px a 1 620 px, takže jemnost zobrazení dosahuje 264 ppi. Displej je krásně kontrastní a dokáže vybarvit i tmavé scény, takže ani filmy s nočním dějem nebudou na tabletu problém. Technologie je tu IPS s LED podsvícením a maximální svit dosahuje 500 nitů – na tablet velmi dobré.

Jako doplněk si u většiny obchodníků můžete zařídit i Apple TV plus na rok zdarma, ale další příslušenství budete muset dokupovat. Zdarma je samozřejmě přístup do App Store, kde naleznete jen prověřené a bezpečné aplikace. Jak je o Apple obecně známo, hodně se zaměřuje na hlídání soukromí.

Pro realizaci hovorů jsou tu jak dva mikrofony, tak také poměrně výkonné stereo reproduktory. Podpora formátů zvuku je široká, jistě potěší i možnosti zrcadlení přes AirPlay, výstup fotek, zvuku a videa na Apple TV (ale jen 2. generace nebo vyšší).

Výdrž baterie rozhodně není malá

Tablet Apple iPad 2019 10,2″ Wi-Fi 32GB vesmírně šedý MW742FD/A dokáže na jedno nabití fungovat až 10 hodin – pokud tedy děláte průměrnou práci typu brouzdání po internetu. Kapacita baterie je uvedena na 32,4 Wh. Nabíječka má Apple lightning zakončení – jak taky jinak. Bezdrátové nabíjení tu ale podporováno není.

Plno senzorů

Zatímco základní tablety s Androidem (i když o mnoho levnější) poskytnou jen základní senzory, tablet Apple iPad 2019 MW742FD/A je vybaven hned pěti druhy sledování svého okolí a polohy. Jsou jimi Touch ID – snímač otisků prstů, Tříosý gyroskop, Akcelerometr, Barometr, Snímač okolního světla. Proto tu je i digitální kompas nebo iBeacon mikrolokalizace.

Rychlá Wifi a k tomu i SIM

Potěší jistě též možnost rychlého připojení na internet, a to jak pomocí Wi-Fi, tak i mobilní sítě. Tablet Apple iPad 2019 MW742FD/A nabídne Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac); dvě pásma (2,4 GHz a 5 GHz); HT80 s technologií MIMO. Očekávali bychom Bluetooth 5.0, ale vyzbylo tu jen na verzi Bluetooth 4.2.

V tabletu bude fungovat Nano-SIM karta (podporuje Apple SIM6) a také eSIM6. Vestavěná je tu GPS a GNSS. V aplikací je vždy a všude zabezpečení osobních dat, vedle App Store se dá nakupovat také v iTunes Store, či Apple Books. Velmi pohodlné jsou možnosti propojení jednotlivých Apple zařízení jak v domácnosti, tak třeba i v kanceláři.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé tohoto tabletu se generují jak z řad jablíčkářů, tak poměrně často i mezi uživateli Android telefonů. Ti, kdo mají k dispozici i jiná zařízení, si pochvalují vzájemnou komunikaci mezi nimi. Tablet je podle nich dostatečně rychlý, zobrazuje do detailů a dokáže si poradit s připojenými doplňky, jako jsou například pero nebo klávesnice. Díky své velikosti a lehkosti se dobře nosí do školy i do práce a hlavně vydrží v podstatě celý pracovní den na jedno nabití. Díky sim kartě tu fungují i data, takže není nutné se zdržovat se zapínáním hotspotu na mobilu, pokud jste mimo wifi.

Uživatelům se líbí provedení tabletu, a to jak pevnost a lehkost konstrukce, tak i jednoduchý, ale přitom jemný design. Spokojení jsou s pocitem bezpečí v rámci uzavřeného Apple systému. Podle zkušeností uživatelů je tablet Apple iPad 2019 MW742FD/A i mnohem rychlejší než Apple iPad Air. iPadOS má podle uživatelů vyloženě intuitivní ovládání.