Nestačí vám úhlopříčka 10,1 palce, ale dvanáctipalcovky už jsou příliš? Možná vás mezi Apple iPady zaujme model s úhlopříčkou někde mezi, zde konkrétně 10,5 palce. A v lehčím i levnějším provedení Apple Air. Jen je nutné se smířit se starším Apple designem, který znamená klasické home tlačítko a také kameru v poměrně silných rámečcích. Bezrámečkové provedení najdete až v modelech 2020. Každopádně se lze spolehnout na tradičně vysokou kvalitu, rychlost nebo na moc pěkný Retina displej s technologií True Tone. Oproti Pro modelům je řada Air v podstatě o polovinu levnější. Čím to je a kterému z těchto dvou dát přednost? Samozřejmě vše závisí na plánovaném využití.

4 GB operační paměti a 64 GB vnitřní paměti

Tablet 10,5 iPad Air 64GB Wi-Fi + Cellular 2019 je v mnohém podobný jako další tablety této řady, pojďme si jej tedy představit jako zástupce několika dalších (iPad Air 256 GB 2019 nebo iPad Air 64 GB 2020 či iPad Air 256 GB 2020). Mezi modely 2019 a 2020 je největší rozdíl v designu a velikosti, displeji, ale i v kamerách. Ale to si nastíníme ke konci recenze, abyste si mohli udělat obrázek o tom, zda investovat spíše do modelu 2019 nebo 2020. Začněme ale modelem 2019.

Jen 6 mm silné tělo, to dělá z tabletu iPad Air elegantního pomocníka

Tablet iPad Air 64 GB 2019 má již zmíněnou 10,5 palce velkou úhlopříčku displeje. Při této velikosti obrazovky je ale rozměrově větší, než bychom na první pohled čekali, velký kus totiž zabírají ještě obrovské rámečky displeje. Ty jsou na rok 2019 až nepochopitelně mohutné – při vší módě ztenčování přebytečného prostoru na povrchu tabletů i telefonů.

Celkové rozměry tabletu iPad Air 2019 jsou tedy následující (v x š x h): 251 mm x 174 mm x 6,1 mm. Ale hmotnost je přitom jen 464 g, což při téhle velikosti řadí model mezi nejlehčí. Nechybí zde 3,5 mm kombinovaný audio jack na sluchátka, samozřejmě nabíječka a klasická tlačítka ovládání tak, jak jsme na ně u iPadů po celá léta zvyklí.

Velmi dobrý výkon

Tablet 10,5 iPad Air 64 GB Wi-Fi + Cellular 2019 nabídne poměrně dobrý výkon, ale rozhodně ne v poměru ke své ceně. Podobné výkonové parametry mají i tablety se čtvrtinovou cenou, nicméně důležité jsou i konkrétní použité „součástky“.

Zde je to Apple A12 Bionic s Neural Engin a šesti jádry, s příjemně vysokým taktem 2,5 GHz, ale jeho operační paměť je pouze na 3 GB. Vnitřní úložiště má samozřejmě 64 GB celkové kapacity, k dispozici budete vy jako uživatelé mít samozřejmě mnohem méně, je tu uložen operační systém iPadOS a nainstalovány základní aplikace. Bohužel, jako u všech Applů, paměťovou kartu sem nevložíte a paměť tedy nerozšíříte ani o jediný B.

Uživatelé si ale chválí, že tablet běží plynule a neseká se ani u náročnějších procesů, jakými jsou střih videa, vytváření prezentací, navrhování 3D modelů, či třeba streamování videa. Ani při několika otevřených aplikacích není nutné na odezvu čekat, navíc je přepínání mezi aplikacemi rychlé.

Displej je vždy chloubou Applu

Když se značka Apple prezentuje a vymezuje na trhu vůči ostatním, vždy zdůrazňuje mimo jiné i svůj Retina displej. A jak uživatelé potvrzují, i na tomto modelu se celkem povedl. Sice jeho jemnost nepatří k nejvyšším na trhu, ale díky technologii True Tone a dalším je zobrazení naturalistické, kontrastní, dokáže vyvolat i 3D efekt.

Navíc je sem doplněno dynamické vyvážení bílé barvy, ostatní barvy jsou velmi přirozené. Při čtení knížky nebo prohlížení webu vás podle slov výrobce už nikdy nebudou bolet oči. Prohlížení čehokoliv v tomto tabletu až neuvěřitelně pohodlné.

Pojďme ale na parametry displeje. Rozlišení je zde 2 224 px x 1 668 px. To odpovídá klasickému Apple displeji posledních let s jemností okolo 260 PPI. Apple dohání nižší jemnost pomocí vyšší frekvence obnovy, což v očích ve výsledku budí kvalitní dojem.

Jeden z posledních Apple Lightning

Modely roku 2019 mívají ještě Apple Lightning, tedy konektor pro nabíjení. Modely roku 2020 už mají USB-C konektory. Když se podíváme na další konektivity, najdeme v modelu z roku 2019 jen Wi-Fi 5 s těmito standardy: 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11a. A vzhledem k tomu, že jde o Cellular provedení, lze sem dát SIM kartu a přijímat v tomto případě 3G, 4G a také LTE. Jen pozor, dáte sem pouze fyzickou nanoSIM.

Výrobce nezapomněl ani naNFC, GPS, Glonass, Bluetooth a na spoustu senzorů, konkrétně jde o: pohybový senzor, digitální kompas, gyroskop, světelný senzor, senzor přiblížení, barometr, čtečka otisků prstů. V možnostech odemykání je však i Face ID (pomocí obličeje).

Fotoaparáty svým rozlišením možná zklamou

Apple mívají skvělé aplikace pro focení, a ani nepotřebují natolik velkou kapacitu snímačů. Důkazem jsou i modely roku 2019, kde najdete kamery jen s rozlišením 8 Mpx a 7 Mpx, ale na tvorbu kvalitních fotek to tady prostě stačí. Videa lze pořídit jen v rozlišení 1 080 px, tedy pouze v kvalitě HD, ale podle ohlasů uživatelů jde o dostatečně kvalitní video pro sledování na tomto tabletu.

Trochu překvapivé je, že zadní fotoaparát je pouze o 1 Mpx větší, ale má dokonce horší světelnost. Ta u zadní kamery je f/2,4, u přední kamery ale f/2,2. Takže selfie záběry a hlavně online hovory budou probíhat s velmi dobrým obrazem jdoucím od vás k volanému (či volajícímu).

Nechybí stabilizace obrazu. Při základním rozlišení videa zvládne kamera až 120 snímků za vteřinu, při HD rozlišení už jen 30 snímků za vteřinu. Nutno dodat, že konkurenční modely toho za podobnou cenu umějí v oblasti natáčení mnohem více, ale pro Apple v tomto případě hraje skvělá aplikace pro zpracování a zobrazení videa i fotek.

Baterie na celodenní provoz, ale bez rychlonabíjení i bez nabíjení bezdrátového

Tablety v kovovém provedení neumějí bezdrátové nabíjení, ale model 10,5 iPad Air 64 GB Wi-Fi + Cellular z roku 2019 dokonce neumí ani rychlonabíjení. Takže si doplňování energie musíte správně naplánovat, než kamkoliv vyrazíte. Ovšem baterka vydrží cirka 10 hodin plného provozu, takže skvělý pomocník i na delší pracovní dny, kdy budete v terénu a bez možnosti dobíjet během dne.

U modelu z roku 2019 nechybí ještě klasický 3,5 mm kombinovaný audio jack na sluchátka, takže s ním nejste nuceni si pořizovat bezdrátový model sluchátek. U novějších modelů 2020 už tomu tak není.

Mají totiž USB-C konektor, a tak Apple opakuje stejnou chybu, kterou dělali výrobci Android zařízení před cirka dvěma lety – Apple upustil od 3,5 mm jacku na sluchátka s tím, že si lidé pořídí buď redukci z 3,5 mm na USB-C, nebo si koupí bezdrátová. Android zařízením to neprošlo a vrátily se zpět k audio jacku. Jak to bude u Applu, to se musíme nechat překvapit.

Smart konektor je u obou modelů, oba umějí komunikovat s klávesnicí

Apple představil svůj Smart konektor již v roce 2017, a tak není divu, že jej mají modely roku 2020 i 2019. Oba tablety proto můžete snadno propojit s chytrou klávesnicí, která má ve starším provedení pouze klávesy, v tom novějším dokonce i touchpad. Klávesnice umí chytit tvar stojánku a držet ho, takže tablet můžete ve výsledku mít coby plnohodnotný notebook, jen s jiným operačním systémem. Stačí pořídit pak ještě myšku, bezdrátovou samozřejmě.

Apple nadále vede v bezpečnosti dat

Dlouhodobě jsou výrobky Apple díky tomu, že jde o uzavřený systém, nejbezpečnějšími na trhu. I tento operační systém iPadOS 12 dokáže lépe ochránit osobní data uživatelů a také Apple zařízení. Útoky na Apple se sice konají, ale bývají rychleji odraženy a s menšími škodami. To je jeden z důvodů, proč jsou tato zařízení několikanásobně dražší než jim podobná konkurence. Že si ale musíte zaplatit značku, o tom žádná.

Psaní poznámek rukou

Tablety od Apple se nejvíce prezentují jako skvělá věc pro psaní poznámek rukou. I se nabízejí speciální folie, díky kterým pak máte pocit, že opravdu píšete na papír. Bohužel ani folie a ani pera nejsou v základním balení, vše je nutné dokoupit, což ještě zvyšuje už tak vysoké náklady na pořízení modelů této značky. A bez pera je tablet docela nevyužitým.

A co na něj uživatelé?

Tablet 10,5 iPad Air 64 GB Wi-Fi + Cellular 2019 budí u svých uživatelů spokojenost, mnohdy až nadšení. Díky dražšímu Cellular provedení je totiž skvělým pomocníkem na cestách. A díky středně vysokému výkonu zvládne i více aplikací najednou. Zobrazení na displeji je kontrastní a v True Tone provedení přirozených barev, takže z obrazovky nebolí oči tak rychle jako z jiných zařízení.

Uživatelé chválí tenký design, a pokud jsou zvyklí na domovské tlačítko, pochvalují si jej i tady, a to spolu se čtečkou otisků prstů. Spokojeni jsou i s cloudovými službami nebo s vyšší bezpečností, ale ty s modelem nijak nesouvisejí. Dobré jsou i reproduktory, uživatelé chválí přítomnost 3,5 mm jacku na sluchátka. Díky plánované podpoře jde o přístroj, který před sebou může mít mnoho let práce i zábavy.

Pojďme se teď ale podívat, o co se vlastně liší dražší model roku 2020

Už jsme naznačili, v čem tkví hlavní rozdíly mezi modelem roku 2019 a 2020. Je to jak samotný dosegn přístroje, jeho velikost, také výkon nebo rozhraní. Tablet iPad Air 64 GB Wi-Fi + Cellular 2020 je stejný ve velikosti úložiště a v možnosti použít SIM kartu, se kterou se připojíte na 3G, 4G / LTE.

Mnohem větší je displej, který díky změně designu nabral 0,4 palce na úhlopříčce (na výsledných 10,9 palce), aniž by samotný tablet musel být nějak větší. Rozměry se sice liší, ale jen minimálně. Model roku 2020 váží dokonce o 4 g méně (460 g) a má následující rozměry (v x š x h): 247,6 mm x 178,5 mm x 6,1 mm. Stejná tedy zůstala ultra tenká hloubka.

Díky větší obrazovce je tu i více bodů, a to 2 360 px x 1 640 px. Displej zůstal v Retina True Tone provedení a v jemnosti 264 PPI. Maximální jas je tu na 500 nitech. Mnohem lepší je nyní zadní fotoaparát, který dostal do vínku 12 Mpx, a to při světelnosti f/1,8. Takže pokud budete chtít na tabletu používat zadní fotoaparát, asi se vyplatí sáhnout po novějším modelu, i když to znamená vyšší investici. Odměnou bude i zobrazení na ještě větším displeji. Natáčet totiž budete moci až ve 4K. A to jistě stojí za větší výdaj.

Model roku 2020 má jen USB-C konektor, nikoliv 3,5 mm audio jack. V oblasti výkonu je na tom Tablet iPad Air 64 GB Wi-Fi + Cellular 2020 také malinko lépe, je tu totiž novější čipová sada Apple A14 Bionic. Ale RAM a ROM zůstávají stejné, tedy 3 GB a 64 GB. Stejná je i výdrž baterie, i tady chybí rychlonabíjení, což je ovšem vzhledem k přítomnosti USB-C konektoru více než divné. Že by v Apple nepochopili jeho možnosti? To nezní moc pravděpodobně…

Na stejno zůstala i Wi-Fi, tedy standard 5 (Wi-Fi 6 tu zatím není). Hlavní myšlenkou modelů roku 2020 je recyklace, a tak jak cín v základní desce, tak například nerosty v reproduktorech jsou ze 100 % z recyklátů. U navigace přibylo připojení na Galileo, zůstává GPS a Glonass. Ani sem ale nedáte eSIM, musí být fyzická. Operačním systémem je tu iPadOS 14 (ale ten samozřejmě doputoval již i do tabletů z roku 2019).

Který zvolit, pokud se chystáte na koupi některého z Apple Air modelů?

Výsledné rozhodnutí je vždy na každém z uživatelů, protože model roku 2020 přináší změny, které jej prodražují, ale využije je jen skupina uživatelů. Pokud hledáte větší displej a lepší fotoaparát, novější a výkonnější čip nebo vychytanější operační systém, bude varianta 2020 lepší volbou. Ale pokud vám nevadí klasický Apple design a o něco menší displej, průměrné snímače, můžete se klidně spokojit s levnější variantou roku 2019.