Potřebujete tablet pro sebe či své příbuzné, ale chcete něco velmi levného, s nižším výkonem, co bude stačit na brouzdání po internetu a na přehrávání filmů? Zajímá vás především cena, protože se spokojíte s opravdu základním provedením? Pak jste při hledání mezi nabízenými modely jistě narazili i na tablet iGET Smart W101. Stojí jen okolo tisícovky a prodává se jako to v podstatě nejlevnější, na co se dá v současnosti dosáhnout. Podívejme se, zda má smysl tento kousek pořizovat, zda to není „škoda peněz“ a nepřiplatit si raději za něco živějšího a rychlejšího, zda tento model vůbec funguje. Výsledkem této recenze budete možná překvapeni.

Design dražší, než bychom čekali

Vzhledem k tomu, že tablet iGET Smart W101 je v kovovém provedení, vypadá mnohem dražší, než ve skutečnosti je. Uživatelé potvrzují poměrně kvalitní provedení a také dobře fungující displej. Celkové velikostní parametry také nejsou k zahození: Rozměry jsou následující (v x š x h): 166,2 mm x 252 mm x 8,1 mm.

Hmotnost je cca 560 g, takže je model o něco těžší než jeho násobně dražší konkurenti v podobě Lenovo či Apple. Na první pohled ale tablet podle ohlasů uživatelů nevypadá jako ten nejlevnější model na trhu. A to je poměrně příjemné zjištění.  Skvělá je i hloubka tabletu, která je stejná jako u mnohem dražších modelů. Tablet není nijak protivně hluboký, a tak i díky kovovému provedení vůbec nepůsobí dojmem low-endové záležitosti.

Displej s kompromisy

Displej tabletu iGET Smart W101 má příjemně velkou úhlopříčku, a to 10,1 palce. Při tomto rozměru v něm najdete rozlišení 1 280 px x 800 px. To není žádný zázrak, ve srovnání s dražší konkurencí jde v podstatě o poloviční jemnost zobrazení, někdy ani ne poloviční.

To je v podstatě jeden z hlavních důvodů, proč si výrobce může dovolit jej nabízet za tam minimální cenu – takto hrubou a kostičkovanou obrazovku už lidé moc nežádají. Na druhou stranu, pokud si na hrubší zobrazení zvyknete, tak u filmů nebo ani u běžné práce vám vadit nebude. Kde byste s tím mohli být výrazně méně spokojeni, jsou hry. Ale pozor, tablet není nijak výkonný, takže s náročnějšími hrami ani nepočítejte.

Podle ohlasů uživatelů tabletu iGET Smart W101 funguje dotykovost skvěle, reaguje na dotyk prsty po celé své ploše, je kapacitní, takže i ovládání her, kde musíte zapojit více prstů najednou, je tady možné. Jen si prostě musíte zvyknout na hrubší zobrazení. Naštěstí jde alespoň o IPS LCD technologii, nikoli jen obyčejné LCD. Oncell technologie je zde součástí. Díky tomu jsou poměrně široké pozorovací úhly, a tak se u tabletu můžete při prohlížení fotek setkat všichni členové rodiny, a každý na něj uvidí dobře.

Výkon opravdu odpovídá ceně

Nejvíce kompromisů se udělalo v oblasti výkonu, tedy u procesoru a operační paměti. Velikost operační paměti RAM je jen 1 GB, velikost vnitřního úložiště ROM pouze 16 GB, ale to by až tolik nevadilo, protože můžete paměť doplnit ještě paměťovou kartou Micro SD, a to až do velikosti 128 GB. Horší je to však s již zmíněnou RAM, tu totiž nijak rozšířit nejde. A 1 GB je na dnešní dobu a velikost většiny her opravdu málo.

Problémem se také může stát procesor tabletu iGET Smart W101. Pokud jste někdo měli telefon s procesorem Snapdragon a s operační pamětí 1 GB, možná si teď říkáte, že to nebyla taková hrůza, že to celkem šlapalo, když si člověk trochu počkal. Jenže tady výrobce umístil 1 GB procesor od Mediatek, konkrétně se jedná o model MediaTek MTK8163. Proč?

Jednak jsou Mediatek procesory obecně pomalejší než ty od Snapdragon, jednak jede tento procesor pouze na taktu 1,3 GHz. A také se jedná pouze o čtyřjádro, což by asi byla ta nejmenší potíž, ale zmínit ji musíme. Situace není taková, že by tablet nefungoval, to ani náhodou. Jen si prostě musíte na všechno počkat. A musíte také vědět, že většina online her se bude lagovat.

Když víte, k čemu slouží, bude dobrým služebníkem

Tablet iGET Smart W101 zkrátka není herním tabletem určeným pro online hry, ale pro základní dětské hry, pro základní spojení se světem formou chatů, pro brouzdání na internetu, prohlížení fotek a domácích videí, pro zhlédnutí filmů, které máte na paměťové kartě apod.

Fotoaparáty jako z dražších modelů

Zadní fotoaparát nabídne kapacitu 5 Mpx a ten přední pak 2 Mpx. To sice na první pohled nevypadá jako nic moc, ale nutno dodat, že tablety nejsou určeny prioritně k focení, navíc i mnohem dražší modely nabídnou stejné rozlišení. Takže na fotoaparátu nijak tratní nebudete.

Navíc díky fotoaparátu můžete odemykat celý tablet, funguje tady totiž oblíbená Face ID, kdy tablet dokáže rozpoznat váš obličej.

Kompatibilní s perem iPEN

Tablet iGET Smart W101 je kompatibilní s perem iPEN, v některých obchodech je pero součástí balení, jinde ne. Pokud byste si jej ale chtěli pořídit, je fajn vědět, že toto pero nefunguje na celé obrazovce. Proto je lepší si dokoupit pero Adonit dash nebo jemu podobné.

Možná se budou hodit sluchátka

Zvuk tabletu iGET Smart W101 je dostatečně hlasitý. Není vyloženě příjemný, ale v rámci filmů se poslouchat dá. Ovšem pozor, nedá se dobře zeslabit, minimální hlasitost je až příliš silná, a tak se pro noční sledování filmů nudou hodit sluchátka.

Na první pohled vás možná zmate základní ovládání, protože hlavní tlačítka jsou na opačné straně, než jsme zvyklí z jiných Android zařízení. Ale vždy jde jen o otázku zvyku. A když už jsme u Androidu, tak zmiňme, že je zde Android 8.1 Oreo, ale v úspornější Go Edition, s aktualizací na vyšší verzi není možné počítat.

Konektivita

Tablet iGET Smart W101 propojíte s okolím pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth. Ale pozor, Wi-Fi je tu pětka, Bluetooth jen 4.1, takže s novějšími chytrými hodinkami nebo náramkem jej pak už nepropojíte (s Bluetooth 4.2 a vyšším už nebude komunikovat).

Potěší větší baterie

Baterie 5 000 mAh, ta nabídne výdrž okolo osmi hodin, ale často i více. Nabíjí se tablet pomocí micro USB kabelu. Vedle tohoto konektoru je tu pak ještě 3,5mm kombinovaný audio jack na sluchátka. A samozřejmě vstup pro SD kartu. SIM kartu sem bohužel vložit nejde, a to ani tu elektronickou.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé koupili tablet iGET Smart W101 s vědomím, že jde o jednu z nejlevnějších nabídek na trhu s tablety, a tak předem počítali s mnoha kompromisy. Sami uvádějí, že rozhodně nejde o přístroj vhodný pro online hry, protože je nestíhá jak zpracováním, tak zejména nedostatečně jemným zobrazením.

Ale pokud si tablet objednáte proto, abyste se na něm dívali na filmy, abyste si skoukli fotky, přečetli zprávy nebo popovídali se známými, a to i pomocí video chatů, budete s tabletem vcelku spokojení. Sice si na každou činnost, včetně zapnutí, budete muset chviličku počkat, ale s tím se u tabletu s operační pamětí 1 GB a s procesorem o frekvenci 1,3 GHz prostě musí počítat.

Pro děti, které s tabletem a prvními nenáročnými hrami teprve začínají, jde o dobrý model. Pro starší lidi, kteří na tablet nebudou nijak nároční, pak také. Komu se rozhodně líbit nebude, je mladá a střední generace, které už jsou zvyklé používat tato zařízení mnohem intenzivněji. Do tabletu se totiž díky paměti 16 GB nevejde příliš mnoho aplikací.