Nabídka tabletů značky iGET u nás (a nejen u nás) patří k tomu nejlevnějšímu na trhu s zablety, a to i přes fakt, že jejich vnitřní vybavení se dá popsat poměrně dobrými parametry. Důvodem jistě budou levnější použité materiály, starší typy „součástek“, a tak i očekávatelná pomalejší práce nebo kratší životnost.

Na zpracování ze starších materiálů a hlavně použití starších technologií jsme narazili v recenzi modelu 10,1 iGET Smart W101, tak se teď pojďme podívat, jak je na tom model s cenou v podstatě dvakrát tak vysokou. Má smysl do něj investovat, nebo se raději spolehnout na nejlevnější modely od starších a léty prověřených značek (Lenovo, Huawei apod.)?

Obrazovku uvidíte skvěle z každého úhlu, nad jemností zobrazení však musíte přivřít oči

Samozřejmě, že na tabletu 10,1 iGET SMART L104 nenajdete AMOLED displej, to ani náhodou. Spokojit se je nutné s provedením LCD, ale dodejme, že je to IPS provedení, se kterým máte zaručeny široké pozorovací úhly.

Jen pozor, rozlišení není nijak luxusní, ale pouze 1 280 px x 800 px – to se bavíme o úhlopříčce 10,1 palce. Ve srovnání s dražší konkurencí, která ale umí nabídnout základní tablety již i v této ceně, jde v podstatě o poloviční jemnost zobrazení, někdy ani ne poloviční. Takže pokud vám záleží na jemném a detailním zobrazení (kterého si na tak velké obrazovce nejde nevšimnout), bude nutné se poohlédnout někde jinde. Tady si 4K video, ale ani Full HD video nijak nevychutnáte.

Jsme u prvního důvodu pro nižší cenu, za kterou tato značka své tablety nabízí. Jiní výrobci už by totiž po tomto typu displeje ani nesáhli. Takto hrubou a kostičkovanou obrazovku už lidé moc nežádají, dnešní trend jde k jemnosti a hloubce, kontrastnosti zobrazení. Nicméně, pokud tyhle libůstky nemáte, bude vám základní displej v tabletu 10,1 iGET SMART L104 jistě stačit.

Designově se řadí spíše k dražším modelům

Tablet 10,1 iGET SMART L104 nezklame po stránce designu. Nejde o žádnou plastovou napodobeninu tabletu, ale o zařízení, které má kovové pouzdro a skleněný povrch displeje. Jediné, co napoví jeho nižší cenu, je větší hloubka přístroje, protože draší modely jsou dnes na 7 – 8 mm. Navíc je k němu dostupné i pero, což zase zvyšuje dojem dražšího modelu.

Díky velké obrazovce jsou celkové rozměry následující (v x š x h): 166,2 mm x 251 mm x 9 mm. Horší je to s hmotností, ta je totiž o cirka 100 g vyšší než u dražší konkurence. Tento model dosahuje 580 g, jemu podobné mají však jen 450 g.

Výkon 4 GB / 64 GB, to je za tuhle cenu opravdu bomba (tak kde jsou ta „ale“?)

Tablet uchvátí i svým výkonem. Tedy alespoň na první pohled… Je bez debat, že cena tabletu okolo čtyř tisíc, s obrazovkou s 10,1 palci a s výše uvedenými výkonovými parametry, dělá z modelu 10,1 iGET SMART L104 dobrou koupi. Jenže jen a pouze pro méně náročného uživatele. Proč? Protože se musejí spokojit s méně kvalitní čipovou sadou, která sice pracuje, ale ne tak rychle jako kvalitnější sady s vyšším taktem, navíc rychleji „žere“ baterku.

Tablet 10,1 iGET SMART L104 je vybaven procesorem  MediaTek MTK8766 se čtyřmi jádry a s maximálním taktem jen okolo 2 GHz. Operační paměť má kapacitu 4 GB, což zajistí poměrně plynulý chod i u více spuštěných aplikací najednou.

Dostatečně velká je i vnitřní paměť ROM, která nabídne 64 GB. To je ve většině případů zcela dostatečné. Pokud jste sběrači filmů, pak vězte, že do tabletu můžete dodat ještě i paměťovou kartou, ale pouze s maximem 128 GB. S větší by se systém už nepopral.

Pro náročné to prostě není

Ale velmi náročné online hry si tu nezahrajete. Jednak se vám nebudou moci zobrazit správně a do detailů, které tu potřebujete (leda že si zvolíte nejnižší kvalitu zobrazení, ovšem otázkou je, zda to má smysl), jednak se systém i přes oněch 4 GB operační paměti prostě občas lagne – alespoň se o tom zmiňují někteří uživatelé.

Android 10 se sem vešel

Vzhledem k tomu, že tablet 10,1 iGET SMART L104 má poměrně „slušné“ parametry, mohl si výrobce troufnout vybavit jej operačním systémem Android 10. Jistě uvítáte i senzory, jako například pohybový senzor, nebo celkem dobrou konektivitu, ze které sem byla vybrána GPS, Bluetooth nebo Wi-Fi.

Skvělou zprávou je i fakt, že pouzdro je součástí balení. Takže nemusíte shánět to, které na tablet dobře sedne. Jen pozor, pero je s tabletem sice kompatibilní, ale součástí většiny nabídek není, kupuje se zvlášť. Vzhledem ke zkušenostem uživatelů s modelem W101 doporučujeme pero objednat až po vyzkoušení, zda na něj reaguje celý displej, nikoliv jen jeho část.  

Micro USB na novém zařízení?

Dalším důvodem pro nižší cenu je pouze micro USB. Většina výrobců již přešla na USB-C, ale zde se ještě pořád budete muset potýkat s hledáním správné strany k zasunutí nabíjecího kabelu nebo k připojení k PC.

Věříme, že právě tohle odradí mnoho zájemců o koupi tabletu, neboť nabíjení skrze micro USB je vždy delší a také méně pohodlné. Na druhou stranu ale dodejme, že například kombinovaný 3,5 mm audio jack na sluchátka tu rozhodně nechybí. Takže ta bezdrátová (jako v případě tabletu Apple iPad Pro 11″ 1 TB Wi-Fi vesmírně šedý (2020)) rozhodně nutná nebudou.

Jak jsou na tom fotoaparáty?

Kamery jsou na tabletu 10,1 iGET SMART L104 klasicky dvě, jedna selfie pro video hovory a s kapacitou jen a pouze 2 Mpx, druhá zadní, také s nízkou kapacitou, v tomto případě 5 Mpx. Takže žádné terno, ale zase to odpovídá nižší ceně tabletu.

Ani baterie moc nepotěší

Baterie tabletu 10,1 iGET SMART L104 má kapacitu pouze 5 800 mAh, což je mnohem méně, než bývá například v tabletech Lenovo, které nabídnou až 7 000 mAh. Na druhou stranu dodejme, že jde o kapacitu průměrnou. Ale výdrž je o něco kratší než průměr. protože starší ty procesoru potřebuje ke své činnosti více „šťávy“.

Na rozdíl od dražší konkurence však má LTE

U levnějších tabletů většinou ani nečekáme, že by bylo LTE, tedy možnost vložit SIM kartu a být s tabletem připojeni k mobilní i datové síti podobně jako s mobilem. Nezapomínejme však, že model 10,1 iGET SMART L104 patří k dražším z celé skupiny těch, co značka iGET na český trh dodává. Takže s tabletem budete moci být připojeni všude tam, kam dosáhne síť mobilního operátora, jeho SIM do tabletu vložíte, a to i bez nutnosti dělat si z vašeho mobilu hotspot.

Spoléháte na Wi-Fi? Tady je jen Wi-Fi 1!

Jen a pouze Wi-Fi 1, konkrétně 802.11a. Takže žádné rychlé výměny dat se tu nedočkáte. První verze Wi-Fi byly pomalé, ale na běžné brouzdání po internetu, kde si budete procházet články, novinky nebo příspěvky na zdech sociálních sítí, bude fungovat celkem dobře.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé tabletu 10,1 iGET SMART L104 se teprve nesměle ozývají, mezi českými jich ještě mnoho není. Z dostupných ohlasů lze vyčíst, že jsou s tabletem obecně spokojeni, ale jen pro běžné domácí využití. Rozhodně nejde o přístroj, na který by se chtěli spoléhat například v práci. Horší procesor, nízké rozlišení displeje nebo jen ta nejzákladnější Wi-Fi vyřazují tento model z cílové skupiny náročnějších a dokonce i středně náročných uživatelů. Jde o cenově zajímavé zařízení do běžné domácnosti, případně pro dítě, ale nesmíte po něm chtít zázraky.

Design je povedený, a to včetně zpracování, jen je tablet nezvykle těžký. Co se nejvíce nelíbí, je obrazovka. Fotoaparáty také nijak neoslnili, ale uživatelé sami přiznávají, že je na tabletu vlastně ani nechtějí používat. Baterie nevydrží tak dlouho jako u dražší konkurence, což komplikuje náročnější cestování s ním. Někde jej proto mají jej pouze coby domácí připojení ke světu informací a nenáročné zábavy. Tím ale ztrácí smysl ona LTE varianta…