Jste právě v procesu hledání notebooku pro sebe coby studenta, pro své studující dítě nebo prostě jen jednoduchý notebook do domácnosti, do kanceláře? Pokud nepotřebujete extrémní grafiku nebo enormně velkou vnitřní paměť, případně extrémní výdrž na baterky, zastavte se u modelu Asus M409DA – EK041T. Rozhodně má za svou cenu co nabídnout.

Boost až na 3,5 GHz

Tentokrát si nezačneme o notebooku povídat od designu a hmotnosti, ale od výkonu. Je tu sice jen procesor AMD Ryzen 3, který nepatří k nejlepším, ale je vybaven boostem až do rychlosti 3,5 GHz, což na běžnou studentskou, kancelářskou práci na notebooku bohatě stačí. K tomu operační paměť ve velikosti 8 GB a ve standardu DDR4, který je velmi dobře propustný. To slibuje velmi dobrý výkon, se kterým rozhodně budete coby student nebo běžný uživatel spokojeni.

Nečekejte špičkové dělo, které by si poradilo s náročnými moderními hrami. Na ty se kupují herní notebooky, s úplně jinou výbavou a za úplně jinou cenu. Tady, u modelu Asus M409DA – EK041T, počítejte s textovým a tabulkovým editorem, se sdílenými online pracovními aplikacemi, internet poběží jak po másle (s dostatečně rychlým připojením) a hlavně: díky SSD disku bude reakce počítače bleskurychlá. Běžné aplikace se spouštějí okamžitě a mají krátké doby odezvy, ani přepínání mezi nimi není problémem.

Dodejme, že v případě tohoto modelu najdete v šasi dvoujádro AMD Ryzen 3 3200U, konkrétně ZEN+ (3. gen.), jeho běžná frekvence je 2,6 GHz, ta boostová pak 3,5 GHz. Nechybí automatické přetaktování. Cache procesoru je v tomto případě 1 MB.

A teď k designu a zpracování

I samotný design má co nabídnout. Na první pohled zaujme klávesnice bez hranic, tedy klávesnice, která nemá ohraničení, na které jsme u jiných výrobců zvyklí. Nemá číselnou část, za to je její pravá část přehledná i po hmatu. Absence obdélníkového ohraničení klávesnice dává notebooku Asus M409DA – EK041T tón zajímavosti. Škoda, že klávesnici chybí podsvícení a že na ní nenajdeme ani čtečku otisků prstů.

Celková hmotnost je jen 1,5 kg, takže žádné velké zatížení pro batoh nebo aktovku. To je skvělá zpráva i pro rodiče, co se bojí, že by ratolest musela nosit těžké zařízení. Celkové rozměry notebooku jsou pak následující (v x š x h): 216 mm x 325 mm x 23,1 mm (v nejvyšším místě).  Stříbrné provedení je elegantní a hodí se do každé situace. O konvertibl však nejde, obrazovka je bez dotykového ovládání.

Důležité konektory nemusíte postrádat, až na LAN

Na ultra tenkých noteboocích se často musíme spokojit s mnohem menším množstvím konektorů, které často nahrazuje výrobce takzvaných thunderboltem. Ten umí spoustu druhů připojení, a tak stačí redukce, a obrazový výstup (místo HDMI) je na světě.

Tady se ale s redukcemi a alternativním připojením rozhodně trápit nemusíte. Studentský notebook Asus M409DA – EK041T má všechny běžné konektroy, které budete ke své práci nebo studiu potřebovat. Najdete tu čtečku paměťových karet, HDMI, 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.1 Gen1 , dále 1 x USB-C, kombinovaný 3,5 mm audio jack. Chybět vám možná bude LAN, jestliže jste zvyklí na propojení drátem.

Na SSD disk se vejde 256 GB

SSD disk nabídne kapacitu 256 GB, přitom další vnitřní úložiště tu není. Rozšířit jej můžete s paměťovou kartou nebo s flash diskem či jinou externí pamětí, ovšem CD nebo DVD si tu neotevřete, není v čem. Disk je však připojen přes šikovné rozhraní PCIe, které dosahuje velmi vysokých rychlostí čtení i zápisu.

Nezapomínejme na grafiku. Sice nenabídne nic extra, ale běžné filmy, hry nebo foto aplikace utáhne. Konkrétně jde u modelu Asus M409DA – EK041T o grafickou kartu AMD Radeon R3. ta má počet stream procesorů 128, v případě GPU Passmark najdete hodnotu 372.

Co nabídne displej? A kamera nad ním?

Zajímavý je i displej v poměrně úzkém rámečku. U levnějších notebooků čekáme většinou poměrně silné rámečky, ovšem studentský notebook Asus M409DA – EK041T je výjimkou potvrzující pravidlo. Pozorovací úhly jsou krásných 178 stupňů. Povrch je vybaven antireflexní vrstvou, proto se nemusíte bát přílišných odlesků. Pyšným označením je NanoEdge Display. Škoda ale, že rozlišení tomu neodpovídá.

Dostaňme se ke konkrétním parametrům, tedy úhlopříčka je zde 14 palců, poměr stran displeje klasických 16:9 a rozlišení běžných Full HD, v řeči čísel je to 1 920 px x 1 080 px. Svítivost je jen 200 nitů, což na notebook nepatří k nejvyšším. Na přímém slunci toho moc neuvidíte, takže úkoly budete muset dělat v budově, případně v parku na stinnějším místě.

Přimhouřit oči musíte nad baterkou a nad chybějící optickou mechanikou

Stejně jako displej není špičkovým, procesor také ne (ale na běžnou uživatelskou činnost to stačí), nepatří k nejlepším na trhu ani výdrž baterie na jedno nabití nebo rozlišení vestavěné webkamery. Li-Ion baterie má totiž kapacitu pouze 32 Wh. Sicenabídne delší životnost, ale výdrž na jedno nabití není podle ohlasů uživatelů nijak výborná.

Zajímavé je ale rychlonabíjení, kdy 60 % baterie lze nabít již během 49 minut. No, ono to asi není nic zázračného, baterie je opravdu malá. Ještě menší je rozlišení webkamery, zde se budete muset spokojit jen a pouze se 480 px.

Konektivita předčila očekávání

Že jde v případě modelu Asus M409DA – EK041T o studentský notebook, to dokazuje i široká konektivita, která umožní být stále ve spojení nejen skrz internet, ale také v propojení s dalšími zařízení v okolí. Nechybí totiž jak Bluetooth, tak ani Wi-Fi 5, vyšší standard tu snad ani očekávat nelze. Možná by se hodilo NFC.

Touchpadem se notebook Asus M409DA – EK041T ovládá poměrně snadno, jeho velikost, citlivost i naprogramování na vnímání gest jsou pro běžné uživatele podle postřehů z osobních recenzí dostatečné. V notebooku nechybí Windows 10 Home plus Asus aplikace, které dodává přímo výrobce.

A co na něj uživatelé?

Studentský notebook Asus M409DA – EK041T je svými uživateli hodnocen hlavně z pohledu poměru mezi cenou a výkonem. A ten je podle nich velmi dobrý. Sice chybí ethernet (LAN), optická mechanika nebo čtečka otisků prstů, ale na běžné studentské či domácí činnosti zařízení zcela dostačuje. SSD disk je rychlý, procesor AMD Dual Core R3-3200U, 2.6 GHz vás nenechá ve štychu.

Na obrazovce uvidíte vše poměrně dobře, jen se nesmíte dostat na příliš jasné denní světlo. Chybí podsvícená klávesnice. Uživatelé doporučují model Asus M409DA – EK041T všem, kdo nechtějí do notebooku příliš investovat, ale vyžadují model se snadnou přenositelností, dostatečným výkonem k běžným činnostem, a všem, komu nebude chybět numerická klávesnice.