Mini počítač typu mini Acer Chromebox je neotřelým řešením pro domácnosti nenáročných uživatelů, které již počítač mají nebo měly, potřebují další, ale nechtějí investovat horentní sumy do nového stolního počítače. Jedná se v podstatě o ekvivalent Chromebooku.

Pokud se i vám stalo, že současný stolní počítač vypověděl službu, ale máte doma dobrý monitor, případně televizi, ke kterým počítač můžete připojit, navíc disponujete i klávesnicí a myší, je tento mini kousek dobrou a levnou volbou.

Počítač je navíc vybaven držákem VESA umožňuje upevnit počítač na zadní stranu monitoru nebo televizoru. Díky tomu nebude nikde překážet, pracovní plochu stolu si prostě udržíte volnější. Počítač se vejde i do malého prostoru za monitorem, jeho rozměry totiž jsou 13 cm x 16,5 cm x 3,3 cm.

Nutno zdůraznit, že nejde o klasický počítač s operačním systémem Windows. Tento počítač, tedy PC mini Acer Chromebox CXI2 Qb3215U 65W, je v podstatě chromebookem. Co to znamená? Defakto jen to, že je tu nainstalován operační systém Google Chrome OS.

Pokud jste se toho teď lekli, tak recenzi ještě nezavírejte. Chrome OS si totiž rozumí i s Windows a s programy, na které jste pod Windows zvyklí – například Office. V případě, že bude potřebovat přístup k aplikaci nebo souboru v systému Windows, můžete to udělat přímo z Chromeboxu. Jednoduše pomocí funkce vzdálené plochy.

Počítač je a priori sice navržen pro Google aplikace, tedy ty androidní, ale na klasické domácí úřadování jej v pohodě využijete také. Navíc získáte přístup k tisícům aplikací v internetovém obchodě Chrome. A při zakoupení počítače PC mini Acer Chromebox CXI2 Qb3215U 65W již budete mít ty nejpoužívanější předinstalovány přímo v něm.

Dalším plusem tohoto modelu je i propojení s cloudovými službami a aplikacemi v obchodě Chrome. Nepotřebujete tedy nekonečně velká domácí úložiště. A ke svým souborům se dostanete odkudkoliv.

Pojďme se však podívat na hardwarové vybavení. Na takového drobka není vůbec špatné. O hladký běh systému a také všech multimédií se stará procesor Intel Celeron 3215U Broadwell. Má frekvenci 1,7 GHz, boost možný není. Procesor je dvoujádrový a má dokonce dvoumegový cache neboli paměť přímo v procesoru, která zrychluje jeho práci. Procesor také podporuje virtualizace, tedy zdánlivě současný běh více programů.

Počítač PC mini Acer Chromebox CXI2 Qb3215U 65W je dále vybaven RAM o kapacitě 4 GB. Nutno ale vzít v úvahu, že jde o typ DDR3, tedy starší verzi, která je mnohem méně propustná než v současnosti více používaná paměť DDR4. Prekvence paměti RAM je 1600 MHz.

Bombou však je úložný disk, který je SSD s kapacitou 32 GB. Na první pohled nic moc – ale je nutné nad počítačem přemýšlet jako nad prostředníkem, který vám zprostředkuje přístup do cloudů anebo do vašich externích médií. S načtením 2 TB externího disku si díky procesoru a SSD disku hravě poradí. Jak všichni víme, SSD disky jsou velmi rychlé a výkonné.

Grafická karta v tomto modelu byla zvolena Intel HD Graphics. Žádný zázrak, ale v komparaci s cenou jde o dobrý počin. V počítači PC mini Acer Chromebox CXI2 Qb3215U 65W je ještě volný slot m.2 pro přídavné karty.

Výstupy z počítače jsou 4 x USB 3.0 (3.1 gen 1), HDMI, DisplayPort a LAN. Model ale má i Wi-Fi, konkrétně typ 802.11 a/b/g/n. Nejde sice o tu nejrychlejší, ale na přenos běžných v domácnosti stačí. V tomto případě jde totiž o dvojitou anténu, která poskytuje rychlejší a spolehlivější bezdrátové připojení.

Když už mluvíme o připojení na internet, je nutné vyzdvihnout, že v PC již je vestavěna ochrana proti virům. Díky tomu zůstává počítač v kondici a vy nemusíte tolik řešit možné virové hrozby. Výrobce myslel dokonce i na případnou krádež, takže je počítač vybaven i slotem pro zámek Kensington. Ten chrání Chromebox před krádeží.

Chromebox také nabízí technologii TPM 1.2. Ta splňuje přísné bezpečnostní standardy pro integritu vašich dat. Počítač je sice malinký a levný, ale pro domácí použití naprosto dostatečný. Zvládne práci se všemi multimédii, připojit jej můžete na ty nejmodernější obrazovky. A data můžete rychle sdílet s cloudy, které jsou vám díky Google aplikacím neustále k dispozici. Případně můžete mít připojena externí úložiště, ze kterých budete data získávat ještě rychleji, protože PC je osazen pouze USB 3.0, které je desetinásobně rychlejší v přenosu dat než jeho o generaci starší dvojkový kolega.