Kancelářský dříč. Neoslní sice grafikou nebo velkým diskem, ale poskytne dokonalé podmínky, pro běžnou kancelářskou práci ve firmě, kde většina dat je k dispozici na interní síti. A je potřeba si pro ně rychle sáhnout a rychle je zpracovat v některém z programů pro kancelářské využití.

Pojďme se na něj podívat podrobněji, abyste viděli, že i přes opravdu nízkou cenu se dostanete na slušný výkon, který do většiny kanceláří (a samozřejmě i běžných domácností, kde se nepaří 4K hry) absolutně stačí. Počítač je designově nenápadný, ale přitom příjemný na pohled. Neudělá ostudu ani v moderním interiéru domácí pracovny, ani ve velké open office.

Navíc stolní počítače provází tradice spolehlivosti a dlouhé provozuschopnosti. Lenovo v tomto případě ke spolehlivosti a dostačujícímu výkonu přidalo i poměrně kompaktní rozměry. Počítač je široký 14,5 cm, vysoký 29,3 cm a hluboký 36,6 cm. Takže asi o čtvrtinu méně, než je běžná stolní počítačová věž. Rozhodně vás nečeká nekonečně velká skříň, která se nikam nevejde.

Uvnitř počítače Lenovo V520 Tower pracuje procesor Intel core i3 7100 Kaby Lake. Jeho frekvence je 3,9 GHz, což je na kancelářskou sílu za slušnou cenu přímo neskutečná hodnota. V procesoru je přímo umístěná paměť (cache) o velikosti 3 MB. Procesor je dvoujádrový a jeho maximální TDP je 51 W.

Navíc je tu RAM s velikostí 4GB. To sice nevypadá nijak oslnivě, ale je nutno vzít v úvahu, že jde o typ DDR4. Takže její prostupnost, a tedy i rychlost, je dvojnásobná – ve srovnání s typem DDR3. Frakvence paměti RAM je 2400 MHz. Navíc jde RAM rozšířit na maximální kapacitu 32 GB. A to už pak v případě počítače Lenovo V520 Tower nebude o čem diskutovat.

Rychlost počítače zvyšuje i disk. Zde je totiž použit SSD. Ten je mnohem svižnější, než kterékoliv HDD. Jeho kapacita je sice poměrně malá, pouze 128 GB, ale znovu je nutno zdůraznit, že jde o počítač do kanceláře, který si bude pro většinu dat sahat na interní server. Případně je dobře využitelný v domácnosti, když stažená data uložíte na externí média. Koupit 2 TB externí disk není nejmenší problém. A připojit jej k tomuto PC zvládne absolutně každý.

Paměť SSD je vysokorychlostní a je schopná super rychlého ukládání dat. Zpožďování počítače při ovládání tu absolutně nehrozí.

Grafická karta je tu Intel HD Graphics 630. Pro běžný provoz zcela dostačující. Zvládne i běžné video a fotografie bez zaváhání. V počítači je dále velmi důležitým i chipset, který zprostředkovává komunikaci mezi součástmi základní desky. Do tohoto modelu byl použit osvědčený Intel B250. Základní deska je dále vybavena dodatečnými sloty pro přídavné karty. V tomto případě jde o PCI Express x1, PCI Express x16.

Počítač Lenovo V520 Tower je k síti připojen zdrojem o 180 W. Na skříni najdete tyto výstupy: 4x USB 2.0, 3x USB 3.0 (3.1 gen 1), grafické výstupy VGA D-SUB, HDMI. A ostatní výstupy, kterými jsou (většinou) nezbytné LAN, 3,5 mm jack a samostatný vstup pro mikrofon. Nechybí samozřejmě ani optická DVD mechanika. Výrobce nezapomněl ani na čtečku paměťových karet.

Wi-Fi je integrovaná v počítači, u modelu Lenovo V520 Tower jde o typ 802.11 ac. Tedy extrémně rychlé WiFi rozhraní. LAN konektor tu sice je, ale vůbec jej nemusíte využít, pokud nebudete chtít.

Nechybí ani Bluetooth. V balení stolního počítače pak najdete i klávesnici s českou lokalizací. A samozřejmě i myš, obě v USB verzi. Čím se tento počítač ječště může pochlubit, a podle zdroje jste to jistě již poznali, je energetická úspora. Jde o PC s velmi nízkou spotřebou a svědčí o tom například i několik získaných energetických certifikátů.

Ale spotřebou to nekončí. Výrobce si dal záležet i na bezpečnosti. Bezpečnostní řešení jsou vylepšená, například formou inteligentní ochrany USB. Ta vám umožňuje kontrolovat, kdo má přístup ke kritickým datům. Zabráníte také, aby pomocí USB portů do systému vniklo jakékoliv škodlivé zařízení. Dokonce můžete omezit přístup na port, přesto však umožníte použití myši a klávesnice. Samozřejmostí je modul Trusted Platform Module neboli TPM. Jde o mezinárodní standard pro zabezpečení hardware. Jde o zabezpečení v momentech, kdy by se váš počítač dostal do nepovolaných rukou, které by se pokusily s daty na hardwaru manipulovat.

Navíc díky aplikaci Lenovo Companion App je snadné spravovat a optimalizovat výkon systému. Díky tomu poběží počítače Lenovo V520 ve vaší firmě (ale i doma) hladce, bezpečně a efektivně. A vy se můžete soustředit na jiné důležité věci.

Kromě tohoto můžete díky výše zmíněné aplikaci využít i správných a včasných aktualizací. Společnost Lenovo navíc poskytuje svým zákazníkům přehled a rady od odborníků prostřednictvím tutoriálů, článků a nejnovějších technických informací. Takže stále budete v obraze, budete mít partnera pro řešení problémů, ale přitom nebudete muset vynakládat dodatečné náklady k tomu, abyste jich dosáhli.

V počítači Lenovo V520 Tower je přeinstalován operační systém Windows 10 Pro 64bit. Ale u mnoha prodejců jej lze na požádání přeinstalovat na systém jiný.