Klasický stolní počítač v podstatě klasické velikosti, ale s nápaditým designrm, za minimální cenu a s přijatelným výkonem pro běžné domácí použití, to je HP Pavilion CQ2900EC, C5W42EA. Díky nízké ceně je opravdu dostupným řešením pro každou domácnost, v balení za tuto minimální cenu je totiž i myš, klávesnice a obrazovka. Jen je nutné si pohlídat konkrétní nabídku každého prodejce.

Na hry nikoliv, na práci ano!

Stolní počítač HP Pavilion CQ2900EC, C5W42EA je dostatečný pro běžnou práci v textových, tabulkových nebo základních prezentačních procesorech, na brouzdání na internetu, sledování filmů nebo zpracování kratších domácích videí, ovládání online bankovnictví nebo pro online komunikaci.

Nedostatečný je pouze pro náročnější online hry, kdy nebude schopen rozlišit hry do posledních detailů a bude se samozřejmě často sekat. Herní počítače mají úplně jiný výkon a jsou na trhu také za úplně jinou cenu.

Ověřená technologie čipových sad a procesorů Intel

Stolní počítač HP Pavilion CQ2900EC, C5W42EA je postaven na ověřené technologii čipových sad a procesorů Intel. Jak máme dlouhodobě ověřeno, tyto disponují kvalitou, spolehlivostí a funkčností, samozřejmě v moderním provedení.

Výkonově můžete počítat s nižším středním standardem, konkrétně je to dvoujádrový procesor Intel Celeron Dual-Core s modelovým číslem G550T a s frekvencí 2,2 GHz s vyrovnávací pamětí o velikosti 2 MB. To je na současnou dobu poměrně málo, ale na běžnou práci, jak už jsme uvedli, to bohatě stačí. Jen na ty hry ne.

Operační paměť je tu ve velikost 2 GB ve verzi DDR3, takže je nutné počítat s tím, že stolní počítač HP Pavilion CQ2900EC, C5W42E bude pomalejší, než jsme zvyklí u běžných mobilů nebo u lepších PC. Při některých procesech tedy bude nutné se obrnit trpělivostí. Na druhou stranu však dodejme, že pro RAM jsou v „bedně“ dva sloty, přičemž osazen je pouze jeden. Druhý tedy můžete doplnit vy sami a RAM si díky tomu zvětšit, takže zrychlíte i práci počítače.

Dost místa na disku

Pevný disk Serial ATA, který je součástí počítače, je tu ve velikosti 500 GB a s 7 200 ot/min, což na běžné použití v domácnosti jistě stačí. Pevné disky jsou sice hlučnější a pomalejší než současně moderní SSD disky, ale zato jsou méně poruchové.

Navíc když uvážíme, že je zde i optická mechanika pro CD a DVD disky, která je i zapisovací, navíc tu je čtečka paměťových karet 6 v 1 a také sloty pro připojení externí paměti, je, co se velikosti úložiště týká, o dostatek místa pro potřeby běžné domácnosti postaráno. Mechanika je navíc SATA DVD RAM s podporou dvouvrstvých disků. Zápis je možné dělat na disky CD, DVD+R / -R / +RW / -RW.

Wi-Fi chybí

Možná vám bude chybět Wi-Fi přijímač, kterým stolní počítač HP Pavilion CQ2900EC, C5W42EA není vybaven. Ale to neznamená, že byste se na internet nemohli připojit, je tu totiž samozřejmě konektor LAN, zde ve verzi  10/100BT.

Co se dalších slotů týká, je k nim opravdu snadný přístup. Například zvukové konektory jsou na přední i na zadní straně, USB 2 konektorů je zde dokonce šest. Zvuk vám poskytne High Definition Audio 5.1, díky kterému můžete snadno připojit kvalitní repro bedny a užívat si filmy naplno, s dokonalým prostorovým zvukem. Zcela chybí USB – C a také Thunderbolt.

Klávesnice a myška

Součástí balení je klávesnice na USB propojení, dále optická myš. Co se monitoru týká, je nutné si prověřit nabídky obchodů, někde je monitor součástí sestavy, jinde ne, podle toho se pak liší i cena a koncové označení celé sestavy.

Napájecí adaptér má příkon 90 W. Pro monitor je tu připravena integrovaná grafická karta Intel HD. Nechybí ani karta zvuková a samozřejmě ani karta síťová, ta je gigabitová. Nezapomeňme na celkové rozměry počítače, které jsou (š x v x h): 382 mm x 165 mm x 355 mm. A hmotnost skříně je 5,54 kg.

Windows 8

Stolní počítač HP Pavilion CQ2900EC, C5W42EA má předinstalovaný operační systém Windows 8 ve verzi 64 – bit. Je možné přeinstalovat na Windows 10, ale rozhodně to není nutné, pod Windows 8 jede téměř vše, co se v současnosti používá. Odstavují se teprve Windows XP.

Co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou spokojeni s poměrem cena / výkon. Připouštějí, že nejde o nijak rychlé torpédo, ale na běžné domácí využití tento model bohatě dostačuje. Na hraní her samozřejmě nikoliv, na dokumenty, domácí administrativu, filmy nebo online komunikaci a bankovnictví ano. Jen je nutné počítat s pomalejšími procesy a být obrněn trpělivostí. Na druhou stranu jde o dobrý počítač například pro seniory, kteří budou spokojenější s pomalejším přístrojem, aby nemuseli dohánět jeho rychlost.