All – in – one počítače jsou skvělou vychytávkou pro všechny, kdo potřebují stolní počítač, ale přitom si nechtějí nechat na stole nebo pod ním zabrat spoustu mísa. All – in – one počítače jsou integrovány do monitoru, takže mají jen tři základní části – obrazovku, klávesnici a myš. Přesně takovým zařízením je i UMAX U-One 24AL UMM21024J s praktickým a minimalistickým stojánkem. Dosplej nabídne krásných 23,8 palce úhlopříčku, takže pro sledování domácího videa skvělé, pro práci ve více oknech vedle sebe také. Podívejme se na parametry modelu, ve srovnání s jejich cenou.

Hodně muziky za málo peněz

Cena stolního počítače all – in – one UMAX U-One 24AL UMM21024J je ve srovnání s jinými značkami naprosto minimální. A tak se asi budete ptát, čím to je. Prvním důvodem je samozřejmě zatím ne příliš známá značka UMAX (alespoň ne ve světě počítačů, u chytré elektroniky už má vydobytou pozici).

Dalšími důvody jsou čistě čínský původ a horší parametry počítače, který je sice supr do domácnosti na běžné použití, ale na hraní náročnějších záležitostí s ním nepočítejte. Bude i trochu pomalejší. Obrazovka je pouze IPS LCD a paměť extrémně malá, s optickou mechanikou nepočítejte.

Ale pojďme na parametry pěkně popořadě, ve výsledku totiž nejsou vyloženě špatné, pokud vám nevadí, že tohle prostě není svižné dělo. Ale například paměť lze snadno rozšířit (ovšem to je další investice).

Design neurazí, ale ani nenadchne

Design stolního počítače all – in – one UMAX U-One 24AL UMM21024J není ničím zajímavý. Klasický monitor, i když s tenkými rámečky, k tomu běžný stojan. Celé PC je integrováno ze zadní strany, a to včetně konektorů. Stojan použil výrobce klasické podoby, na kterou jsme zvyklí i u jiných all – in – one systémů. Pozor, myš a klávesnice nejsou součástí balení, alespoň tedy ne u většiny prodejců. Pokud byste kupovali tento model, zjistěte si předem přesný obsah balení.

Mnohé jistě potěší, že monitor je velmi tenký, jen 7 mm. Ve spodní části je rozšířen na 3,5 cm, jde o prostor právě pro počítač. Celkem váží UMAX U-One 24AL UMM21024J jen 2,8 kg, takže v případě potřeby bude přenesení v bytě velmi snadné. No a celkové rozměry jsou následující (v x š x h): 540 mm x 322 mm x 7 – 35 mm.

Jak je to s výkonem?

Stolní počítač all – in – one UMAX U-One 24AL UMM21024J nabídne běžný výkon, který je v domácím prostření plně využitelný. Ale zázraky nečekejte, neboť RAM má jen 4 GB, ale pozor, ve formátu DDR3, což je starší a méně propustný typ, musíte proto počítat s pomalejšími reakcemi tohoto stroje.

Do běžné domácnosti na běžné použití je to dostatečná velikost operační paměti, ale nutno dodat, že všechny programy neustále navyšují kapacitu nutnou pro své rozběhnutí. Takže na prohlížení internetu, videí nebo na Office záležitosti s tímhle PC vystačíte, na náročnější programy už nikoliv.

Uložiště eMMC s možností rozšíření o HDD nebo SSD

Celkem nouzově je vyřešen i procesor, UMAX sem osadil dvoujádro Intel Celeron J3355 (Apollo Lake), který má takt 2GHz (max. boostuje na 2,5GHz). K tomu je i základní grafika, konkrétně se jedná o Intel HD Graphic (GEN 9), jde o sdílenou paměť. Vybavení pod značkou Intel slibuje stabilní výkon, i když při nižších rychlostech. To lze na UMAX U-One 24AL UMM21024J považovat za výborný tah.

Paměť je vyloženě tristní, pouze eMMC se 32 GB. Ale pokud byste si přáli silnější kávu, je tu volný jeden 2,5″ HDD/SSD SATA III slot, do kterého lze osadit max. 2TB. A to vám už jistě bude stačit. Jen pozor, pak se operační paměť bude ještě více zpomalovat, přece jen je tu pouze DDR3 v kapacitě 4 GB (jako u běžného smartphonu). Více programů najednou budete moci mít otevřeno, i více panelů v internetovém prohlížeči. jen nebudou běhat tak svižně, jak byste od nového PC čekali.

IPS LCD stačí

Dalším levnějším prvkem stolního počítače all – in – one UMAX U-One 24AL UMM21024J je monitor. Je sice krásně velký, konkrétně s úhlopříčkou 23,8 palců, ale jedná se jen o LCD technologii s Full HD rozlišením v kapacitě 1 920 px x 1 080 px. A pozor, je lesklý! Takže na něm uvidíte vše velmi detailně, ale musíte najít vhodné místo tak, aby se od monitoru neodráželo žádné světlo. Odlesky budou velké, o antireflexu totiž výrobce vůbec nemluví. Dotykový tento displej samozřejmě není.

Chybí USB-C

Uživatelů, kteří si oblíbili USB-C, tu bude tento port chybět. Ale ostatní konektivita je velmi příznivá. Chybí totiž pak už jen VGA, DVI nebo novější DispleyPort. Ale běžná klasika, kterou používají průměrní uživatelé, tu je. Konkrétně HDMI, 2x USB 3.0, 3x USB 2.0, LAN (ethernet), čtečka paměťových karet, Wi-Fi, dokonce i Bluetooth. Na sluchátka a mikrofon tu najdete dva oddělené vstupy. Velkou výhodou je právě vysoký počet USB konektorů, takže i když dva vstupy obsadíte myší a klávesnicí, stále budete mít tři volné…

Nebojte se, operační systém nechybí!

Některé počítače jsou levnější i proto, že jsou dodávány bez operačního systému. Ale toho se v případě stolního počítače all – in – one UMAX U-One 24AL UMM21024J rozhodně nemusíte obávat, tady najdete klasický Windows, ve verzi Microsoft Windows 10 Home.

A co na něj uživatelé?

Stolní počítač all – in – one UMAX U-One 24AL UMM21024J je počítačem do nenáročné domácnosti, na základní použití jak offline, tak online. A s tím vědomím je nutné jej pořizovat. Nabídne jen malou paměť, ale u té si uživatelé chválí možnosti rozšíření na až 2 TB. Pokud neukládáte hromady videí, filmů a fotek, pak bude 32 GB zcela dostačovat, což potvrzují i sami uživatelé, kteří používají tento model spíše pro spojení se světem, pro online záležitosti, případě pro vedení agendy domácnosti nebo pro základní počítač do firemní sítě, kde se vše ukládá na sdíleném externím úložišti, takže nároky na vnitřní PC modelu jsou v tomto případě minimální.

Co se rychlosti týká, zaznamenali uživatelé pomalejší práci PC, ale předem s tímto hendikepem počítali, a tak ji neřadí mezi negativa. Poměr mezi cenou a výkonem považují za vynikající, skvělý je podle nich model zejména do seniorských domácností – ale v tomto případě by uvítali optickou mechaniku, která tu schází. Chybí i klávesnice a myš, ty je nutné dokoupit extra, případně využít starší modely, pokud je máte doma.