Hledáte základní stolní počítač s minimálními rozměry, nižší cenou a výkonem odpovídajícím požadavkům běžné kancelářské práce nebo her, které nejsou založeny na grafické náročnosti prostředí? Pak jistě uvažujte o tomto modelu. Za necelých 13 tisíc můžete totiž doma či v kanceláři mít přístroj, který vám za tímto účelem poslouží naprosto dokonale.

Jen je potřeba zpozornit u následující informace: počítač docela hučí. Větrák je bohužel hlučnější, takže do tiché kanceláře anebo do domácnosti, kde při jeho provozu bude například spát mimčo, případně na něm budete pracovat po večerech, se příliš nehodí. Na hlučnost si stěžuje mnoho uživatelů, takže zde je na vašem zvážení, zda hlučnost bude na obtíž nebo ne.

Počítač All-in-One HP Pavilion 22-b031nc  je malý, jednoduše přenositelný kamkoliv a hlavně nezabírá zbytečné místo, protože vše je integrováno do zadní strany monitoru. Pozor, včetně vypalovací DVD mechaniky. Vzhledem k tomu, že na řadě počítačů, zejména tedy notebooků, již mechaniky chybí, jde od HP o dobrý počin. Nechybí samozřejmě ani 3,5 mm kombinovaný jack na audio (sluchátka). Chybí naopak USB-C. Pojďme se ale na PC podívat trochu systematicky.

Začněme tím, co je vidět na první pohled, monitorem. Jde o kvalitní IPS monitor, jak jsme od HP již vyklí. Jde o Full HD rozlišení s 1920 × 1080 px. Úhlopříčka je 21,5 palců. Jak víme, IPS technologie zajistí dobrou viditelnost monitoru z kteréhokoliv úhlu. A to bez výraznějšího zkreslení barev.

K monitoru jsou „drátem“ připojeny klávesnice a myš, což je již trochu mimo současný svět. Jde sice o energeticky a cenově méně náročnou variantu, ale pokud jste zvyklí na bezdrátové provedení klávesnice a myši, může být krok zpět v tomto případě trochu nepohodlný. Lze samozřejmě řešit koupí bezdrátových zařízení, ale jde o výdaje navíc.

Klávesnice je bílá s šedými písmeny. Uživatelé ji označují jako pohodlnou. Ale je nutné upozornit, že pro ty z uživatelů, kteří nepíší všemi deseti a písmenka na klávesnici hledají, může být kombinace bílé a šedé málo kontrastní a ve výsledku tedy velmi nepohodlná. Zejména například v šeru.

Když nahlédneme pod zadní kryt monitoru, respektive do samotného počítače, objevíme v podstatě komponenty, které se dávají do notebooků. Základní myšlenkou All-in-One počítačů je v podstatě notebook s velkým displejem. Výkonové vybavení HP Pavilion 22-b031nc  je spíše podprůměrné, ale tím se výrobce nijak netají. Jde o základní počítač pro základní domácí nebo kancelářské použití.

Počítač je řízen procesorem Intel Pentium N3710 Braswell. Funguje s taktem 1,6 GHz a má čtyři jádra. Cache procesoru, neboli paměť umístěná přímo v něm, je u tohoto modelu 2 MB. Procesor disponuje sníženou spotřebou, automatickým přetaktováním a také podporou virtualizace. I díky automatickému přetaktování však dochází k navýšení produkce vedlejšího tepla. A tak i provoz větráčku je ve výsledku častější. Jistě však oceníte virtualizaci, která umožňuje provoz několika programů jakoby současně.

Počítač HP Pavilion 22-b031nc je dále vybaven RAM o velikost 8 GB a taktu 1,6 GHz. V PC najdete dva sloty RAM, ale osazen je jen jeden. Není tedy problém výkon počítače vylepšit. Možná zklame disk, protože v tomto případě se jedná pouze o HDD. Ale ohromné velikosti, tedy 1 TB. Někteří prodejci nabízejí doúpravu počítače na míru, kdy místo velkého HDD dají malý SSD a k němu jeden HDD střední velikosti. Na tuto možnost je však nutné se u prodejce poptat, montáž se dělá až po koupi počítače.

Základní výbava počítače je zcela dostačující pro domácí i kancelářské využití – Bluetooth, čtečka paměťových karet, optická mechanika DVD, webová kamera se zabudovanými digitálními mikrofony a Wi-Fi ve standardu 802.11b/g/n. To je nástin vybavení, které můžete očekávat. K tomu si přidejte ještě 2x USB 2.0, 2x USB 3.1, konektor HDMI, LAN konektor a již zmiňovaný 3,5 mm audio jack.

Grafikou sice nijak neoslní, ale opět připomínáme, že jde o základní PC. Model grafické karty je Intel HD 405. V PC je předpřipraven operační systém Windows 10 Home. U mnoha obchodníků je opět možná úprava v podobě přeinstalace na OS dle vašeho výběru. Samozřejmě za příslušné zpoplatnění této služby. Zvuk počítače je uživateli označován za dostačující, ale působí podle dosavadních zkušeností někdy dojmem, jakoby vznikal někde za zdí

Počítač HP Pavilion 22-b031nc   má následující rozměry (š x v x h): 53,9 x 39,7 x 18,4 cm. Váží cca pět a půl kila.