V řadě Acer Aspire GX-781 je k nalezení několik typů herních počítačů, které jsou vybaveny různou konfigurací. Nejlevnějším z nich je model osazený pouze HDD, avšak o kapacitě 1 TB. Ohromnou devizou této modelové řady je výstup pro až 4 monitory současně a podpora 4K videa. To ale není vše. Pojďme nahlédnout na podrobnosti.

Herní počítače jsou děla. A není se čemu divit, protože zpracování dat potřebných pro nejmodernější 3D hry, to není nic pro obyčejné pracovní počítače nebo třeba pro většinu tabletů. Kdo si chce vychutnat hry naplno, musí do toho také trochu zainvestovat. A tento kousek je cenově velmi dostupný. V PC jsou instalovány Windows 10 Home.

Osazen je, jak bylo již zmíněno, pouze HDD. Chybí tedy technologie SSD. A otázkou zůstává, zda si raději nepřiplatit nějakou tu tisícovku a nezainvestovat do modelu, kde je kombinace SSD a HDD. Provoz je přece jen rychlejší, tišší a také více připraven na budoucí výzvy. Pokud je však cena tohoto počítače vaším cenovým stropem, nebudete litovat ani varianty s HDD. Tato totiž nabízí celých 7200 ot./min. A proto v rychlosti nijak výrazně nezaostává. HDD jsou náročnější spíše energeticky a bohužel i tepelně.

Počítač Acer Aspire GX-781 je dodáván s klávesnicí a myší. Vzhledem k tomu, že je možné k němu připojit až čtyři monitory, je jejich výběr a nákup již na vás.

Už z prvního pohledu na „bednu“ vám musí být jasné, k čemu je PC určen. Jeho neotřelý design se do kanceláře prostě nehodí. Ale do pokoje puberťáka jistě ano. Nepochybně hned poznáte určení počítače zejména pro hry. Stylový design Aspire GX je ještě umocněn LED osvětlením ve tvaru písmena V. Osvětlení naštěstí není protivně modré, ale lahodně červené. Takže ani v tmavé místnosti nebude rušit.

A co taková mašina musí mít? Dobrý výkon, skvělou grafiku. U počítače Acer Aspire GX-781 je zajištěno obojí. Posuďte sami:

Počítač je osazen procesorem Intel Core i5 sedmé generace, konkrétně 7400 Kaby Lake. Kaby Lake dokáže nabídnout více výkonu, lepší energetickou účinnost a někde i lepší možnosti taktování. Frekvence procesoru je 3 GHz, s turbo boostem až 3,5 GHz. Jde o čtyřjádrový procesor s cache procesoru 6 MB, tedy s pamětí, která je umístěna přímo v něm, pro zrychlení práce. Podpora virtualizace, tedy zdánlivého spuštění několika programů najednou, je tu již samozřejmostí, dokonce i nutností. Zpracování i velmi objemných dat za zlomek času je zde samozřejmostí.

Grafickou kartu zvolil výrobce NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti s pamětí 4 GB. Takže pochybnost o výkonovém potenciálu karty, tedy i celé grafiky opravdu není na místě. Vše se bude zobrazovat do nejmenších detailů. A to i tehdy, kdy pojedete na všechny čtyři monitory najednou. Shadow Play je automatickou součástí.

Počítač Acer Aspire GX-781 je dokonale připraven i na vituální realitu. Vykresluje hry a aplikace při rozlišení ekvivalentnímu 3 024 × 1 680 px, přičemž trvale zajišťuje rychlost minimálně 90 snímků za sekundu.

Podporou dokonalého zobrazení je i 4K systém, který dosahuje zobrazení čtyřikrát větších detailů ve srovnání s Full HD obrazem – a to jak při sledování 4K filmů, tak také při hraní 4K her.

Paměť RAM je 8 GB. Na první pohled možná neoslní. Ale frekvence paměti je 2 133 MHz, což její parametry, tedy propustnost, zlepšuje. Navíc jde o paměť DDR4, která ve srovnání s předchozí DDR3 má dvojnásobnou propustnost (rychlost přenosu dat je až 2 133 MT/s při použití o 20 % méně energie). Spokojenost tedy bude zajištěna. Pamětí RAM je osazen pouze jeden slot.

Základní deska počítače Acer Aspire GX-781, kterou výrobce zvolil, je Intel 1151. Skříň počítače patří do skupiny Midi Tower, s rozměry (š x v x h): 43 x 40 x 18 cm. Váhu skříně výrobce bohužel neuvádí. Ale vzhledem k tomu, že se častý přenos počítače neočekává, vlastně na jeho hmotnosti nijak výrazně nezáleží.

Co se týká výstupů, najdete tu vše, co potřebujete. Tedy 4× USB 2.0, 1× HDMI, 2× DisplayPort, 1× DVI, 1× RJ-45, 1× vstup pro mikrofon, 1× linkový vstup, 1× samostatný vstup pro sluchátka. A nesmí chybět ani LAN a 2 výstupy USB 3.0 (3.1 gen 1).

Do základní výbavy počítače Acer Aspire GX-781 náleží ještě čtečka paměťových karet a také DVD±RW optická mechanika. Napájecí kabel, respektive zdroj je 500 W. Zvuk také odpovídá určení PC ke hraní her, takže se rozhodně nenechá zahanbit.

Určení počítače však není omezeno pouze na hry. Zvládne samozřejmě veškeré běžné kancelářské úkony. Skvěle se však hodí také pro všechny fajnšmekry v oblasti multimédií. 4K zobrazení a výstup pro 4 monitory najednou, to dokáže využít každý, kdo se zajímá o zobrazování čehokoliv.