Profesionální počítač do kanceláře, k podnikání, ale i do náročnější domácnosti, s předinstalovanými Microsoft Windows 10 Pro. Pokud hledáte právě takový model PC, jistě se zastavte i u značky ASUS, která je svými mini počítači již proslulá. Stále ještě se jedná o skříň, tedy klasický stolní PC, jak jsme na něj zvyklí a se všemi výhodami skříně, ale nabídne ještě i výhodu kompaktnosti – na stole zabere pravdu jen minimum místa. Neubere proto místo ani pod stolem, nemusíte si jím nechat zmenšit prostor pro nohy. Ale přitom máte k dispozici spoustu slotů a skříň s dobrým chlazením. Připojit ke stolnímu mini počítači ASUS VivoMini PB60-B3529ZV W10 Pro můžete až 3 monitory, a to ve 4K rozlišení. Co ještě vám dokáže nabídnout?

Odolné balení

Stolní mini počítač ASUS VivoMini PB60-B3529ZV W10 Pro je sice malý, ale odolný. Je vytvořen tak, aby čelil prachu, pádům a aby zvládl každodenní dlouhý provoz. Využít jej proto můžete třeba i v obchodě, kde na něj napojíte více monitorů až do kvality rozlišení 4K. Samotná škatulka nezabere moc místa ani u pultíku. Kovová skříňka prošla testy odolnosti – podle výrobce velmi dobře. Například teploty zvládne tato mašinka od mínus 40 do plus 60 stupňů celsia!

Obrazovky, klávesnice a myši si ale musíte pořídit zvlášť, tato nabídka se týká jen samotného PC a k tomu ještě jeho napájení. Součástí modelu je externí wi-fi anténa s velmi citlivým příjmem signálu. Dá se dokonce i rozšířit o další antény. Rozšíření je možné i o další přídavné moduly, třeba o optickou mechaniku, která v původním modelu samozřejmě není, nevešla by se.

Výkonné balení – tak akorát na běžné činnosti

Stolní mini počítač ASUS VivoMini PB60-B3529ZV W10 Pro zvládne většinu běžných činností velmi rychle, protože ho výrobce vybavil rychlým procesorem od Intelu. Konkrétně jde o osmou generaci Intel Core i3 8100T Coffee Lake.

Ten funguje v taktu s možností boostu až na 3,1 GHz, přitom jde o čtyřjádro, cache procesoru je tu 6 MB. Třešinkou na dortu je fakt, že jde o model se sníženou spotřebou, také je zde podpora virtualizace. Grafickou kartu v parametrech najdete s označením Intel UHD Graphics 630.

A jaká je tedy velikost tohoto mini počítače? Ani ne A4. Velikostní parametry jsou totiž následující: rozměry (v x š x h): 17,5 cm x 17,5 cm x 3,4 cm. Hmotnost pak jen 0,7 kg (některé obchody ale uvádějí 1,19 kg, u samotného výrobce jsme údaje o hmotnosti nenašli).

V obou případech hmotností je PC snadno umístitelné v podstatě komkoliv, flexibilita se navyšuje i možností využití stojanu, ve kterém může PC být na výšku. Díky silné wi-fi anténě můžete zvolit opravdu jakékoliv místo.

RAM si můžete ještě rozšířit

Stolní mini počítač ASUS VivoMini PB60-B3529ZV W10 Pro dostal do vínku v rámci své originální výbavy vcelku výkonnou operační paměť RAM, a to o kapacitě 8 GB. Počet slotů RAM však ve skříni není plně obsazen, mohou tu totiž být dvě paměti RAM, s celkovou kapacitou max. 32 GB.

Jeden slot je obsazen, druhý je volný a můžete jej doplnit další koupenou operační pamětí. Už 8 GB DDR4 je však velmi rychlých – v kombinaci s SSD diskem. Ale po případném rozšíření uděláte z tohoto PC supermodel, který zvládne obsloužit několik obrazovek najednou, i ve vysokém rozlišení. Dodejme ještě, že frekvence paměti je 2 400 MHz. S původní RAM 8 GB můžete připojit 3 obrazovky s rozlišením až 4K. Zvolit si můžete jakýkoliv monitor kompatibilní s VESA.

Už jsme nakousli téma vnitřního úložiště, takže jen dodejme, že velikost integrovaného SSD disku je 256 GB. Na první pohled nic moc, na ten druhý si ale většinou uvědomíme, že ke skladování velkého množství dat slouží jiná zařízení, v byznysu nebo ve školách nejlépe sdílené externí disky.

Všechny porty, které budete potřebovat

Stolní mini počítač ASUS VivoMini PB60-B3529ZV W10 Pro má spoustu důležitých konektorů. Opravdu jich vůbec není málo, až se možná budete divit, jak se na tak malou skříň vůbec vejdou: 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C, 2x USB 3.1 Gen 1, 1× audio jack, 2x USB 3.1 Gen 2, 1x mic in, 2x USB 2.0, 1x USB 3.1 Gen 2, 1x HDMI, 1x zámek Kensington, 1x DisplayPort, 1x RJ45 LAN, 1× vstup napájení (DC), 1x konfigurovatelný port.

Z toho vepředu, na nejpřístupnějším místě, najdete: 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C, 2x USB 3.1 Gen 1, 1× audio jack, 2x USB 3.1 Gen 2, 1x mic in. A co je onen konfigurovatelný port? Jde o port, který si můžete vybrat podle svého rozhodnutí, kdykoliv jej vyměnit, drží jednoduše pomocí šroubků.

Stohovatelnost

Stohovatelný, modulární design (tzv. Micro Tower), to je další z mnoha výhod stolního počítače ASUS VivoMini PB60-B3529ZV W10 Pro. Je totiž snadno rozšiřitelný třeba o funkci s optickou jednotkou nebo dalšími moduly. V tomto případě leží PC na podložce horizontálně, další „škatulky“ stavíte na něj, jsou totiž v šasi připraveny záchytové otvory, aby na sobě moduly dobře držely. Propojíte je jednoduše přes USB, nic složitého…

Hlavně pro profi využití. Ale i v domácnosti se může hodit.

Výrobce také zaručuje stabilní dodávky, správu serverů nebo další podporu, jakou je Windows 10 a Pre-WHQL. Specialitou pro jistotu v byznysu je program ASUS Corporate Stable Model (CSM). Ten podnikům poskytuje stabilní nabídku produktů a vylepšenou poprodejní podporu. Z toho jasně plyne, že spíše než do domácnosti, byste měli tento model volit do office prostor, do obchodů, do profi prostředí. I proto je zde předinstalován operační systém Windows 10 Pro. Pořízení do domácnosti samozřejmě nic nebrání, cena PC je totiž poměrně příznivá – při jeho možnostech.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si chválí modulární uspořádání, malé rozměry skříně, velkou RAM s možností jejího rozšíření, také rychlý SSD disk a kvalitní procesor Intel. Někteří podotýkají, že pro ještě rychlejší práci budou příště volit vyšší řadu procesoru, tedy i5 nebo i7. Ale na obsluhu tří obrazovek tento model bohatě dostačuje.

Velmi spokojení jsou uživatelé jak s odolností skříně – teplotní i mechanickou, tak s množstvím portů. Líbí se i vyměnitelný konektor nebo rozšiřitelnost operační paměti RAM. Zajímavé jsou pro uživatele i možnosti rozšíření wi-fi antény (přístupového bodu o všesměrové kousky). Velmi oceňovaná je nižší spotřeba energie, která se při používání více PC ve firmě už projeví.

Dodejme jen upozornění na různé konfigurace (parametry) u různých prodejců, i pod stejným označením modelu. Vždy je nutné si je detailně pročíst, případně přizpůsobit.