Pojďme se podívat na další z řady černobílých a laserových tiskáren, které sice zvládnou jen základní tisk, ale jsou také za základní cenu, celkem kompaktní a hlavně v podstatě bezúdržbové. Tenhle model také nabízí tisk a skenování ze smartphonu, což je další důvod, proč o něm intenzivně přemýšlet. Začněme ale u konstrukce, tedy u toho, co vám bude stát na stole, pokus si stolní černobílou laserovou tiskárna HP LaserJet Pro M15w pořídíte.

Kompaktní rozměry na malý stůl i do menší kanceláře

Pokud potřebujete malou tiskárnu na tisknutí faktur nebo i pro domácí použití, je stolní černobílá laserová tiskárna HP LaserJet Pro M15w silným hráčem ve vašem rozhodování. Její rozměry jsou totiž pouze (š x h x v): 34,6 cm x 19 cm x 16 cm v minimálním rozložení tiskárny anebo (š x h x v): 34,6 cm x 33 cm x 28 cm při maximálním rozložení (otevření stojanů) tiskárny. No a hmotnost vás potěší ještě více, je opravdu velmi nízká, pouze 3,8 kg. To je mezi laserovými tiskárnami jedna z nejnižších hmotností.

Oboustranně nikoliv, ale celkem rychle ano

Tiskárna je, logicky podle rozměrů a vzhledu, bez automatického oboustranného tisku. Lze samozřejmě tisknout oboustranně, ale jen manuálně, kdy budete z jedné strany již potisknuté papíry postupně správně vkládat do zásobníku.

Maximální rozlišení tisku je jen to zcela nejzákladnější. Konkrétně se bavíme o rozlišení 600 x 600 dpi. Tisk je díky tomu celkem rychlý, za minutu zvládne Stolní černobílá laserová tiskárna HP LaserJet Pro M15w 18 – 19 stran, podle hustoty textu nebo obrázků. I při nízkém rozlišení tisku je však díky laserové technologii kvalita výstupu poměrně přijatelná. Na obrázky to nebude, ale pro text a faktury tohle rozlišení bohatě stačí.

Pracovní zatížení až na 8 000 stran

Stolní černobílá laserová tiskárna HP LaserJet Pro M15w zvládne měsíčně vytisknout až 8 000 stran. A to už je slušná řádka dokumentů, které na ní můžete vytisknout, včetně těch skenovaných mobilem. Tiskárna díky obstojí v podstatě v každé menší kanceláři, i pokud se v ní bude tisknout ve větších objemech.

Interní paměť jen 16 MB

Vzhledem k tomu, že se počítá s tím, že se tisknou jen dokumenty, je interní paměť 16 MB. Ale to nebrání v tisku i větších textů plných grafů. Paměť je kapacitně na dost vysoké úrovni pro takový úkol. No a designové fotografie velkých rozměrů tady stejně tisknout nebudete.

Vedle klasických dokumentů na A4 můžete tisknout i další formáty, konkrétně jsou jimi: obálka, pohlednice, štítek. Zásobník je na 150 listů papíru, výstupní zásobník na 100 listů, přičemž vkládat můžete papír s gramáží od 65 do 120 g/m2.

Konektivita pro dnešní dobu

Stolní černobílá laserová tiskárna HP LaserJet Pro M15w má veškerou konektivitu, kterou bychom od základní tiskárny čekali. A ještě něco navíc. Tiskárnu totiž propojíte s počítačem přes klasické USB, v podstatě jako kteroukoliv jinou. Ale ještě je tu i propojení přes Wi-Fi, což znamená, že můžete k tisku odesílat naprosto odkudkoliv. A vzhledem k tomu, že tiskárna komunikuje i s mobilem, tisknete pohodlně přes aplikaci v mobilním telefonu.

Co se komunikace s počítačem týká, jsou podporované operační systémy Apple OS X 10.13, 10.12, 10.11, 10.10, 10.9. A také Windows 10, 8.1, 8, 7. V balení najdete předinstalovanou zaváděcí černou originální tonerovou kazetu HP LaserJet s kapacitou na 500 stran. Pak je tu instalační návod (na papíru), ovladače na CD-ROM (lze stáhnout i z internetu, pokud nemáte v PC optickou mechaniku).

V balení je dále i napájecí kabel a USB kabel na propojení tiskárny s počítačem. Ale pokudji budete používat v kanceláři, lze propojovat přes Wi-Fi, takže propojovací USB kabel nakonec možná ani nevyužijete.

Nízká spotřeba

Během tisku je spotřeba tiskárny cirka 210 W, což sice k nejnižším nepatří, ale milá je spotřeba pouhých 0,4 W v době, kdy je tiskárna v režimu spánku. Pokud tiskárna HP LaserJet Pro M15w dotiskla a zůstává nějakou dobu ještě aktivní (připravena k tisku) bere si 2,2 W. Inkoustový tisk je samozřejmě méně energeticky náročný, ale zase má spousty jiných nevýhod. Je to tedy o tom, čemu dáváte přednost.

Displej, fax a ani skener nebo kopírku nečekejte

Tiskárna je jen základní, takže displej pro dotykové ovládání nebo pro hlášení chyb, samozřejmě ani fax nečekejte, skener přímo v tiskárně také ne. Lze to ale obejít tím, že dokument nafotíte mobilem a pak jen odešlete do tiskárny k vytisknutí.

Navíc můžete před samotným tiskem sken srovnat, upravit, zesvětlit či ztmavit, prostě díky mobilu bude skenování a kopírování s lepšími výsledky, než kdybyste použili skener v nějaké tiskárně.

Tři jazyky

Stolní černobílá laserová tiskárna HP LaserJet Pro M15w má rovnou tři tiskové jazyky, konkrétně PCLmS, URF a PWG. Takže je poměrně univerzální, co se ovládání týká. Wi-Fi je v režimech 802.11b/g/n, a to pro tisk také stačí.

Aplikace pro tisk jsou k dispozici při širokou řadu telefonů i tabletů. Pro Androidy je tu aplikace HP Smart Print, pro iOS pak Apple AirPrint. A díky HP Smart, což je aplikace přímo v tiskárně, objednáváte toner bez komplikací. Bezdrátový přímý tisk, tzv. HP WiFi Direct je přřes Google Cloud Print 2.0.

A co na ni uživatelé?

Uživatelům si líbí velikost tiskárny a její rychlost. Tisk také nijak extrémně hlučný není. Velmi oceňují Wi-Fi v tiskárně, díky čemuž se k ní připojí každý, kdo si nainstaluje aplikaci nebo ovladače. Jen malé upozornění se dá od uživatelů najít, že pokud chcete zapojit tiskárnu do menší sítě, třeba doma nebo ve firmě, budete nuceni si trochu více pohrát s nastavením. Zkušený uživatel zvládne snadno, ten méně zkušený si musí chvíli pohrát.

Uživatelé chválí snadnou obsluhu a rychlou přípravu na tisk. Celkově hodnotí poměr mezi cenou tiskárny a jejím výkonem jako velmi dobrý.