Hledáte jednoduchou, levnou, černobílou a hlavně laserovou tiskárnu, takže jste si jistě při výběru dostali i k tiskárně značky Brother a modelu HL-1110E A4. Jde o poměrně malou tiskárnu vhodnou do domácnosti nebo menších kanceláří, ale pozor, hned na začátek je nutné zmínit, že neumí oboustranný tisk. Takže komu absence oboustranného tisku nevadí, ten může zjišťovat i další parametry této jinak velmi šikovné tiskárny.

Malá, jednoduchá, levná

Stolní černobílá laserová tiskárna Brother HL-1110E A4 je malou tiskárnou pro základní použití v kancelářích nebo v domácnostech, kde stačí černobílý, ale zato rychlý tisk. Oboustranně s ní sice automaticky tisknout nelze, ale šikovnější z vás si poradí s ručně podávaným oboustranným tiskem, jen to chce trochu trpělivosti. A priori ale k oboustrannému tisknutí tato tiskárna vyrobena není.

Že je malá, to dokládají i její velikostní parametry. Její rozměry jsou následující (v x š x h): 189 mm x 340 mm x 238 mm. A hmotnost pouhých 4,5 kila. Výrobce bohužel neuvádí její hlučnost. Ale uživatelé se vesměs shodují, že hlučná není. Spíše ji řadí mezi tišší tiskárny.

Dostačující rozlišení

Stolní černobílá laserová tiskárna Brother HL-1110E A4 má rozlišení tisku 2 400 x 600 dpi, nejnižší (koncept) rozlišení je pak 600 x 600 dpi. v tomto rozlišení umí tiskárna vytisknout stránku za tři vteřiny, takže do minuty jich vyjede z tiskárny dvacet. Díky technologii Resolution Control je tu dobrá ostrost textu a detailů, obecně se dnes dá říct, že laserové tiskárny umějí jemný a kvalitní tisk i u levnějších modelů.

Jen start tisku je trochu pomalejší, první strana vyjede až za 23 vteřin. Jde však o zvyk, další stránky už potom frčí velmi rychle. Jiné obchody ale uvádějí dobu tisku první strany 9,8 vteřiny. Maximální pracovní zatížení doporučuje výrobce na úrovni 2 000 stránek za měsíc, což odpovídá pracovnímu tempu menší kanceláře. Do domácnosti zcela dostačující.

16 MB paměti

Aby mohla stolní černobílá laserová tiskárna Brother HL-1110E A4 tisknout, potřebuje i svou vnitřní paměť. Jde o základní model, takže zde je k dispozici pouze 16 MB vnitřní paměti. Pro tisk i složitějších černobílých infografik to však samozřejmě naprosto dostačuje, jen načítání pak může být o něco pomalejší.

Zásobník je vyroben tak, aby pojal 150 stran papíru. Výstupní zásobník, kam se umísťují potisknuté dokumenty, pojme 100 stran papírů. Můžete proto najednou tisknout i delší dokumenty a rozhodně není nutno papíry během tisku odebírat. Můžete vytisknout a vzít pak až všechna najednou. Proč to zdůrazňovat? Protože některé tiskárny jsou navrženy tak nešikovně, že již potisknuté papíry jim někdy vklouznou zpět do zásobníku pro tisk.

Tiskárna pracuje s jazykem GDI a základní konektor pro připojení k počítači je USB 2.0, který máme v podstatě všude. Jestliže jste majiteli ultrabooků pouze s USB-C konektory, vyřeší to malá redukce ze USB-C na USB 2.0. USB kabel na propojení s PC však není součástí balení.

Ale pozor, podporované operační systémy jsou jen Windows a Linux, teda tak to uvádí výrobce. Jestli tiskárnu rozchodíte i z macOS, toť otázkou. Možná by poradili přímo v obchodě.

Bez faxu a bez skeneru, bez displeje

Stolní černobílá laserová tiskárna Brother HL-1110E A4 je samozřejmě modelem bez faxu a bez skeneru, čemuž odpovídá jak její hmotnost, tak i cena. V balení je samotná tiskárna, napájecí kabel, startovací toner a samozřejmě i nutné ovladače.

Startovací toner má cirka třetinu kapacity, ve srovnání s běžným tonerem, který se pak v tiskárně používá. Podle uživatelů je startovací toner asi na 1 000 stran. No a displej na této tiskárně také nečekejte. Ale to ničemu nevadí, vše si stejně navolíte přímo v počítači, před zadáním tisku.

Tříletá záruka

O kvalitě tiskárny svědčí tříletá záruka. Není ale automatická, abyste ji získali, musíte se registrovat na stránkách výrobce (www.brother.cz). Tisk vyjde poměrně levně, v podstatě je tiskárna nabízena mezi ekonomickými řešeními jak pro domácnost, tak pro malou kancelář.

A co na ni uživatelé?

Podle ohlasů uživatelů jde o jednoduchou tiskárnu se spolehlivým provozem, která se neseká příliš často, navíc má jen velmi nízkou pohotovostní spotřebu, pouze 1 W. Není nutná žádná speciální údržba, laserový tisk je bez dalších nároků. Podle zkušeností lze sehnat i levné kompatibilní tonery, což náklady na provoz ještě snižuje.

Tiskárna nezabere mnoho místa a je lehká. Dostatečně rychlá i pro domácí tisk dokumentů, faktur, objednávek. Velkou výhodou laseru je, že nezasychá barva, pokud se tiskárna delší dobu nepoužije. Při delším nepoužívání je podle zkušeností uživatelů nutné pak tiskárnu zapnout a vypnout, aby se obnovila komunikace s počítačem. Tiskárna se totiž po čase zcela vypne úplně sama, jen tlačítko zůstane v pozici zapnuté tiskárny. Čas vypínání nelze změnit.

Uživatelé si však postěžovali, že tiskárna bere pouze klasický kancelářský papír, ale nikoliv papír lesklý. V parametrech tiskárny tato informace chybí, takže pozor, kdo chce tisknout na lesklý papír, budete se muset poohlédnout jinde, zřejmě po dražším zařízení.

Manipulace s tonerem i válcem je podle zkušeností uživatelů snadná, lepší než u staršího modelu této značky a řady. Ovládání je intuitivní, zejména pro ty, kdo již mají s běžným tiskem zkušenosti.

Malinko nepohodlné je informování tiskárny o vzniklém problému. Totiž pouze podle LED diod. Musíte tedy počítat, kolikrát led blikne a v jakém interval. Je tu mnoho typů svícení, které bez návodu prostě nepoznáte. Jde však o malou nevýhodu, ve srovnání s výhodnou cenou jak tiskárny, tak potom i tisku. Uživatelé ji navíc označují za velmi spolehlivou.