Pokud potřebujete barevný tisk a inkoust vám nevyhovuje, je barevný laser skvělým řešením, dnes už cenově velmi dobře dostupným. Barevné laserové tiskárny sice zaberou mnohem více místa než ty černobílé, a jsou i výrazně těžší, ale pro běžný provoz domácnosti, do menších kanceláří se pořizují poměrně často. Nejoblíbenějším modelem současnosti je stolní barevná laserová tiskárna HP Color Laser 150NW. pojďme se podívat, co od ní čekat a jaké zkušeností s ní uživatelé mají.

Rozměry nemalé, ale stále ještě rozumné

Stolní barevná laserová tiskárna HP Color Laser 150NW nepatří ke kompaktním modelům, to u barevné laserové tiskárny s oddělenými tonery ani nejde. Co to jsou oddělené tonery? Tiskárna má čtyři tonery: černý, žlutá, červený a modrý. Pokud dojde některá barva, vyměníte pouze jednu, nikoliv celou kazetu se všemi barvami najednou.

Ale k těm velikostním parametrům. Rozměry tiskárny jsou následující (š x v x h): 382 mm x 309 mm x 211,5 mm. Hmotnost je 10 kg. Na manipulaci je tiskárna již poměrně těžká, což znamená, že jí musíte předem vybrat stabilní místo.

Barevný tisk je pomalejší

U tiskáren nás často zajímá rychlost tisku, zejména pokud víme, že budeme tisknout častěji a větší množství listů. Celkově dovoluje stolní barevná laserová tiskárna HP Color Laser 150NW vytisknout 20 000 stránek za měsíc, což jistě pokryje požadavky i v kanceláři, dokonce i ve větší.

První stránku dokáže tiskárna vytisknout do 12,4 sekund od odeslání pokynu k tisku. Černobílý tisk jede rychlostí 18 stran za minutu, ten barevný však pouze 4 strany za minutu, a to i přes fakt, že rozlišení tisku je pouze 600 x 600 dpi, což se týká i černobílé verze tisku. Díky přesnému laseru však bude vytisknutý dokument vypadat dobře i v tomto menším rozlišení. Pro tisk fotografií to samozřejmě moc není, jde spíše o technické použití, tedy tisk dokumentů, studentských prací, faktur, návrhů letáků apod.

Paměť 64 MB

Vnitřní paměť tiskárny je 64 MB. Zde je nutné mít vyšší kapacitu, a to právě kvůli barvám (černobílé tiskárny si vystačí se 16 MB paměti). Displej u modelu HP Color Laser 150NW nečekejte, ale v balení najdete tonery, napájecí kabel (nikoliv propojovací s počítačem) a také návod. Tonery tu jsou startovací černý toner na asi 700 stran a 3 barevné tonery na asi 500 stran.

Bohaté možnosti připojení

Stolní barevná laserová tiskárna HP Color Laser 150NW odpovídá současným nárokům na popojení s okolím, chybí snad jen NFC. Co tedy nabídne? Propojit se dá přes RJ-45, USB 2.0, WiFi. A to je v podstatě vše, co v domácnosti nebo v kanceláři potřebujeme. Jen pokud chcete využít USB 2.0, musíte si pořídit kabel. V balení není, jak jsme už zmínili.

Na vstupu 150 listů s chytrou krytkou

Pokud do tiskárny vložíte papír, zůstane zásobník na papír otevřený. Ale naštěstí mu nechybí chytrá krytka proti prachu, takže se nemusíte bát zanášení vnitřních prostor tiskárny. Na výstupu se může shromáždit max. 50 listů najednou.

Vytiskne nejen na A4, pomocí telefonu zkopíruje

Stolní barevná laserová tiskárna HP Color Laser 150NW vytiskne nejen na formát A4. Dalšími podporovanými formáty jsou A5, A6 a B5. V tiskárně je sice pouze možnost tisku, ale spoluprací s telefonem si z ní můžete udělat kopírku.

Telefonem totiž nafotíte dokument a odešlete do tiskárny k vytisknutí. Slouží k tomu aplikace HPSmart, AirPrint, Mobile Print či Google Cloud Print. Možností je prostě spousta. Přímo z tiskárny lze využívat soubory na cloudových službách Dropbox, Disk Google, OneDrive.

Operační systémy, které tiskárna podporuje, jsou Windows: 7 (32/64 bit), 8 (32/64 bit), 8.1 (32/64 bit), 10 (32/64 bit).

Vyšší spotřeba při stand-by

Moc nepotěší spotřeba tiskárny. Při provozu je to 282 W, ale při stand by dokonce 27 W, což je číslo dost vysoké. Tiskárna se samozřejmě dá hned poslat do režimu spánku, kde má mnohem sympatičtější 1 W spotřeby, nebo vypínat zcela, není nutné ji držet ve stand by.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé si chválí stále ještě rozumné rozměry na to, že jde o barevnou laserovou tiskárnu. Potěšila je snadná instalace a většinou používají wi-fi spojení s tiskárnou, takže si USB kabel ani nemuseli dokupovat. Displej sice malinko chybí, je však nahrazen několika LED diodami s popisem, co jejich svícení nebo blikání znamená. Jak jsme u HP zvyklí, je podrobně propracovaný ovladač tiskárny, kde se dozvíte vše, co tiskárna právě potřebuje, aby fungovala, jak má.