Přejete si velký indukční sporák s velkou troubou? Pak do svého průzkumu trhu zahrňte i tento model, sporák s indukční varnou deskou Electrolux EKI6451AOX. Je široký 60 cm – a vzhledem k tomu, že zásuvce na plechy nebylo věnováno zbytečně moc místa, nabídne trouba celých 72 litrů objemu. Celkově jde o spotřebič s poměrně vysokým výkonem, maximum může dosáhnout až na 10,9 kW. Těšit se tak můžete na opravdu rychlý ohřev jak na plotnách, tak v troubě. A to samozřejmě ještě zdaleka není vše.

Velká trouba s několika funkcemi ohřevu

Začněme tentokráte troubou. Ta možná zklame tím, že nemá teleskopické výsuvy pro rošt. U sporáku této cenové kategorie bychom to očekávali jako samozřejmost, ale bohužel. Takže pokud se poohlížíte po troubě, ze které můžete rošt pohodlně trochu vysunout, abyste si podlili pečené jídlo nebo zkontrolovali sta, musíte jít jinam. Ale pozor, v některých obchodech je teleskopický výsuv uveden, jinde ne. Pravděpodobně záleží na konkrétním podtypu daného modelu. Vždy se proto ptejte, o kterou variantu právě jde.

Ale rozhodně vás sporák s indukční varnou deskou Electrolux EKI6451AOX potěší jednak velmi účinnou indukční varnou deskou, jednak mnoha ohřevnými funkcemi trouby.  Ty jsou následující: Světlo, Ventilátor + světlo, Ventilátor + horní ohřev, Gril + horní ohřev, Gril + horní ohřev + ventilátor, Kruhové těleso + spodní ohřev + ventilátor, Kruhové těleso + ventilátor, Horní + spodní ohřev. Spolehnout se můžete i na nabídku grilu nebo automatické funkce rozmrazování.

Trouba rozhodně nepatří k nejmenším, nabídne celé 74 litry objemu, což patří k větším troubám, pokud se poohlížíme po amatérských sporácích. Výtopné těleso je kruhové, jak jsme u dražších modelů zvyklí.  

Myslelo se i na plechy

Díky velké troubě a speciálním pečicím plechům, které jsou navrženy tak, aby poskytly maximum plochy pro pečení, si můžete vymyslet i oběd pro početnou návštěvu. Vejde se sem totiž mnoho porcí najednou. V balení je však plech pouze jeden. Navíc se dá vnitřní panel dvířek trouby lze zcela vyndat, takže dvířka naprosto snadno očistíte od napečenin. Dvířka se dovírají měkce, nemusíte se bát je dovřít například kolenem.

Specialitou je stále oblíbenější 3D rozptyl horkého vzduchu v troubě, díky kterému můžete najednou péci i aromatem nesourodé potraviny. Nenačichnou od sebe navzájem. Ovládání trouby je kombinované, a to částečně otočnými voliči a částečně tlačítky, přičemž se navolené hodnoty zobrazují na (poměrně malém) digitálním displeji.

Samočištění? Tady na něj musíte zapomenout

V troubě sporáku s indukční varnou deskou Electrolux EKI6451AOX ale chybí možnost samočištění. Trouba je vybavena tvrdou smaltovou a extrémně hladkou povrchovou úpravou, která se snadno čistí. Takže ji sice snadno otřete vlhkým hadříkem, ale musíte si troubu nejprve napařit manuálně, tedy do trouby dát vodu a nechat generovat páru

Velmi účinná indukce

Sporák s indukční varnou deskou Electrolux EKI6451AOX nabídne velmi účinné řešení indukční technologie, které má účinnost až na úrovni 90 procent. To znamená velkou úsporu energie. Celkově je sporák zařazen do kategorie A, co se spotřeby týká.

Indukční deska tohoto sporáku také dokáže nabídnout jak velmi rychlou odpověď na změnu nastavení teploty, tak i rovnoměrný ohřev všech připravovaných jídel. Vaření na novém typu indukce je nejen rychlé, ale také přesné a bezpečné.

Varná deska nabídne ukazatel zbytkového tepla, protože ať chcete nebo ne, sklokeramika se sice neohřeje indukcí, ale pak od samotného pokrmu a hrnce už ano.

Jak jsou rozloženy indukční plotny?

Na sporáku, který má následující celkově rozměry (v x š x h): 850 mm x 596 mm x 600 mm, jsou jen čtyři indukční varná centra, ale oceníte jejich velikost i příkon. Jsou rozložena následovně: levá přední varná zóna: 2300 W / 3 600 W / 210 mm, levá zadní varná zóna: 1400 W / 2 500 W / 140 mm, pravá přední varná zóna: 1 800 W / 2 800 W / 180 mm, pravá zadní varná zóna: 1800 W / 2 800 W / 180 mm.

Tepelné nastavení se ovládá dotykově, a to buď dotykem na konkrétní hodnotu, nebo posunem prstem směrem k vyššímu nebo nižšímu teplu. Odvod par z trouby je v zadní části sporáku, ale víko na sporák, které by chránilo zeď za sporákem proti parám z trouby, tu ale není. Provedení je moderní nerezové, s povrchem proti ulpívání otisků prstů.

Pozor, sporák je bez kabelu

Sporák s indukční varnou deskou Electrolux EKI6451AOX se dodává bez napájecího kabelu. A jak uvádějí uživatelé, je to pro ně jednou z největších nevýhod, protože to stěžuje instalaci. Pokyny od výrobce uvádějí, že sporák musí být zapojen do sítě pomocí kabelu typu H05VV-F, ten je totiž odolný vůči teplotě zadního panelu.

Lehce ji poškrábete

Na čem se shoduje velká část uživatelů, je snadné poškrábání sklokeramické desky, kterou je indukce překryta. V porovnání se staršími modely, které měli uživatelé předtím doma, je poškrábání významně snazší a hlavně hlubší, dokonce se někdy i odlupují vrstvičky.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou se sporákem s indukční varnou deskou Electrolux EKI6451AOX vcelku spokojeni. Za tak vysokou cenu by sice očekávali kvalitnější a pevnější desku na indukční varné desce, dá se prý až překvapivě snadno poškodit, ale celkově jsou s tímto modelem spokojeni. Vyhovuje jim jak rychlost ohřevu troubu, tak zejména rychlost vaření na indukci, možnost přesného vaření. Vyhovuje jim i 3 D horkovzduch v troubě, který umožňuje péct i více jídel současně, přestože mají třeba rozlišná aromata.

Co se nelíbilo, byla absence napájecího kabelu, a proto i náročnější instalace, ale je to způsobeno potřebou zapojit sporák skrze kabel typu H05VV-F. Velikost varných ploch je podle uživatelů dostatečná, ale uvítali by možnost jejich propojení. Chybí i možnost katalytického nebo alespoň parního čištění. Chváleny jsou jak časovač, tak třeba automatické funkce, například rozmrazování. Dětská pojistka je jen na indukční desce, ale chybí na troubě.