Nokia je značkou, která jen stěží dohání trh s chytrými telefony. Klasické mobily umí skvěle a stále v nich vede. Ale co smartphony? Nejprve zaspala, pak se vrhla do operačního systému Windows, který záhy v chytrých zařízeních padnul. A nakonec se rozhodla se přidat k Androidům. Má smysl jí dát šanci a zkusit Nokia smartphone?

Android One

Jistěže má, zejména nová Nokia 9 PureView je důkazem toho, že naděje na úspěch nikdy neumírá. Nokia šla do programu Android One, kde jsou zaručeny aktualizace na tři roky dopředu, a to až po Android R. Navíc si ponechala pouze čistý Android a necpe do telefonu žádné svoje nástavby, které by po půl roce až roce začaly zasekávat telefon, jak se to děje u jiných značek s nástavbami nad Androidem.

Navíc Nokia dodala telefon s mnoha čočkami fotoaparátu, které vykouzlí různé efekty. Jen hned na začátku je nutné upozornit na to, že kvůli dlouhotrvajícímu vývoji modelu je osazena starším procesorem. No, nic není nikdy úplně růžové – ale zase pozor, jde o loňskou špičku mezi procesory, takže zase tak zle rozhodně nebude. Pojďme se však na smartphone Nokia 9 PureView podívat postupně, po všech parametrech.

Displej na šest palců

Jde o telefon s šestipalcovým displejem. Na první pohled nic extra, rovný displej, úzké boční rámečky a také úzké brady, jak horní, tak ta dolní. Velikostní parametry jsou poplatné loňskému trendu, tedy nezúžený tvar, jak vidíme podle rozměrů (v x š x h): 155 mm × 75 mm × 8 mm. Hmotnost je 172 g, což je mezi smartphony spíše ve vyšších číslech. Jde však o kovové provedení z hliníku série 6 000, takže se vyšší hmotnosti nemůžeme divit. O to lepším dojmem telefon na první pohled působí.

Vyšší odolnost

Telefon Nokia 9 PureVision má zvýšenou odolnost proti vodě a prachu, a to IP67. Jinými slovy vám může spadnout do vody. A když ho brzy vyndáte, nic se mu nestane. Ze zadní strany nejvíce zaujme mnoho průřezových koleček, z nichž pět je čočkami fotoaparátu, jedno je blesk.

Fotoaparát sám o sobě nenabídne nijak úchvatné rozlišení, pouze 12 Mpx (4 000 × 3 000 px). Ale jde o pět čoček, z nichž dvě jsou klasické a tři monochromatické. Velký počet čoček zajistí velký přívod světla do foťáku Nokia 9 PureVision, a tak dosáhnete skvělých výsledků i ve velmi špatných světelných podmínkách. Světelnost fotoaparátu je f-1.8, ale musíme připočítat právě světlo ze všech pěti čoček.

Videa až ve 4 K

Skvělá je možnost natáčet videa, to lze až v rozlišení 3 840 × 2 160 px. A také si vysoce kvalitní videa užijete na jemném OLED displeji. Ještě se však vraťme k focení, je zde ještě selfie kamera, která má nezanedbatelné rozlišení 20 Mpx (5 376 × 3 744 px). Chybět bude hardwarová spoušť fotoaparátu, která byla součástí starších modelů.

Zpět k displeji Nokia 9 PureVision. Má úhlopříčku 6 palců (136 mm × 68 mm) a jde o P-OLED obrazovku. Už to slibuje poměrně velké šetření energií, ovšem i dobré rozlišení. A je tomu tak. Tento telefon má jemnost 537 PPI (jinými slovy 44 642 bodů/cm2), v pixelech jde o 1 440 × 2 880 bodů. Nabídne tradičních 16 milionů barev a samozřejmě dotykové kapacitní ovládání. Díky OLED technologii si na telefonu skvěle počtete i na přímém slunci. Jak všichni víme, OLED nefunguje na podsvícení, ale světlo sám emituje, a to s výjimkou míst, kde je černý obraz.

Čtečka otisků?

Displej v sobě nese i čtečku otisků prstů. Jen je mírně pomalejší, než třeba nová ultrazvuková čtečka na Samsungu, ale s tím se musí počítat. Čekárnu si kvůli odemykání telefonu Nokia 9 PureVision rozhodně stavět nemusíte, jen je nutné se s ní naučit trošku pracovat.

Pojďme k výkonu telefonu. Už jsme naznačili, že nese loňskou špičku mezi procesory, a tím je Qualcomm Snapdragon 845 s vynikající frekvencí 2 450 MHz. Jader je osm a jde o modely Cortex-A75 + A55. Tedy dvourychlostní jádra pro vyšší výkon a nižší spotřebu energie. Výrobní technologie je 10 nm, tedy špočka mezi telefony.

Velká RAM

Grafická karta byla zvolena Adreno 630. Velmi potěší velikost RAM, která je 6 GB. A k zahození rozhodně není ani velikost vnitřního úložiště, která je v Nokia 9 PureVision 128 GB. Jen pozor, paměťovou kartu sem nevložíte. Se 128 GB si musíte vystačit.

Baterie telefonu Nokia 9 PureView zklame. Hodně zklame. Má totiž pouze 3 320 mAh, což je v porovnání s ostatními telefony spíše podprůměr. Ale na druhou stranu je nutné dodat, že jádra zajistí nízkoenergetický provoz a že nabíjení je více než pohodlné – bezdrátové a rychlé.

Spousta snímačů a senzorů

Telefonu nechybí spousta snímačů a senzorů, například Vestavěný GPS modul, Digitální kompas, Senzor polohy, Gyroskop, Senzor okolního světla, Senzor přiblížení, Barometr, Snímač otisků prstů (už jsme uvedli, že je umístěn přímo na displeji). Dodejme ještě, že telefon je na dvě SIM karty.

Konektivita se poměrně pestrá, nechybí rychlá Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, samozřejmě LTE, NFC, také Bluetooth ve verzi 5. USB zvolila Nokia samozřejmě v podobě USB-C, nezachovala však kombinovaný audio 3,5 mm jack pro sluchátka, a ten vždy citelně chybí.

Reproduktory nejsou stereo

Tím se dostáváme ke zvuku, který bohužel není ve stereo reproduktorech. To však napravíte přenosnými bezdrátovými reproduktory, telefon nikdy nebyl pro poslouchání hudby nahlas přímo z něj. K filmům a jiným videím kapacita zvuku stačí. Uživatelé si však chválí dodávaná sluchátka, která mají vyšší důraz na basy.

Zvládne i 5G

Když jsme zmiňovali čistý Android, jde samozřejmě o poslední verzi, tedy Android 9 Pie. A zopakujme, že Android je tu zajištěn až po verzi Android R, takže na několik let dopředu by neměla být budoucnost chodu tohoto telefonu ohrožena – pokud tedy Nokia také nebude chtít předběhnout americké značky ve vývoji, jako si to dovolila společnost Huawei s připraveností pro 5G sítě.