Motorola se poslední dobou osamostatnila od Lenovo značky telefonů a začala je opět prodávat pod samostatnou značkou. Počínaje modelem Motorola One. Pokračování v podobě Motorola One Vision po cirka desíti měsících od uvedení na trh ukazuje, že Motorola se „chytla“ a má u své skupiny fanoušků, tedy uživatelů „Moto“ aplikace, poměrně úspěch. Co je Moto aplikace? Neskutečně pohodlné vychytávky pro velmi rychlé a snadné ovládání smartphonu.

Poměr obrazu je 21:9

Motorola One Vision šla cestou prodloužení displeje, a tak nabídne poměr 21:9. ukazuje se totiž, že nikoliv délka, ale právě šířka mobilu je pro jeho ovládání jednou rukou tím podstatnějším parametrem (samozřejmě do omezené délky). A tak patří Motorola One Vision k novějším „nudlím“, ke kterým se trh s mobilními telefony nyní vydává.

Za rozumnou cenu nabízí Motorola One Vision poměrně širokou vybavenost. Pojďme se na ni podívat podrobněji. Motorola One Vision je poměrně těžká, váží 180 g. Ale rozměry jsou příjemně kompaktní (v x š x h): 160 mm × 71 mm × 8,7 mm. Z toho je znát, že jde o luxusní kovové provedení telefonu. Obecně jsou Moto, Lenovo a Motorola telefony známé tím, že jsou dílensky dobře zpracované, mnohé z nich mají vysokou IP certifikaci proto prachu i vodě. To platí i o Motorola One Vision (IP 52).

Android One

Vzhled telefonu je klasicky androidovský, tedy ovládací tlačítka na pravé straně, z toho v horní části kolébka hlasitosti, pod ní hlavní ovládací tlačítko. Co však už není klasické, to je plocha, kterou pokrývá displej telefonu. Motorola One vision má totiž velmi malé brady. Horní téměř žádnou a dolní jen absolutně minimální. Z toho plyne, že čtečka otisků prstů je na zádech telefonu, k čemuž Motorola přešla s modely G7, trend si udržuje evidentně i nadále.

Displej tedy pokrývá téměř celou plochu telefonu, a to včetně okolí kamery. Jde o model s průstřelem, takže displej nemá běžný výřez seshora, ale kulatý výřez v ploše displeje. Motorola One Vision nabídne velmi dobrý displej. Sice stále ještě LCD, ale v podobě vysoce kvalitní IPS, s rozlišením 1 080 × 2 520 bodů, což dává na úhlopříčce 6,3 palců velmi pěknou jemnost, konkrétně 435 PPI (29 359 bodů/cm2). Patří tedy do kategorie Full HD+.

Zobrazení probíhá v režimu 16 milionů barev, s možností nastavení různé teploty a kontrastu zobrazení. Displej je samozřejmě kapacitní, takže pokud máte malé prsty, můžete psát všema deseti.

Modely s jednou i se dvěma SIM

Volit můžete mezi jednou SIM kartou a dvěma SIM kartami, na trhu jsou oba modely. Vždy jde do šuplíčku na SIM kartu přidat i paměťovou SD kartu, v tomto případě až do velikosti 512 GB. Někteří prodejci uvádějí až 2 TB. Tím se dostáváme k paměti telefonu. Vnitřní úložiště pojme 128 GB, což je na trhu v současnosti vyšší standard.

Operační paměť zůstala na klasických 4 GB, což je pro úkoly smartphonu v podstatě dostačující (alespoň tedy v případě střední třídy telefonu). Zpozorníme, pokud se podíváme na procesor. Nenajdeme totiž běžně Motorolou používaný Snapdragon. Výrobce nyní vsadil na Samsung Exynos 9609 s velmi dobrou frekvencí 2 200 MHz. Výrobní technologie je 10 nm, a to patří také k luxusnějším záležitostem.

Osmijádrový procesor

Procesor má osm jader, ve složení Cortex-A73 + A53. Takže umí rozložit spotřebu energie na méně náročné a naopak na náročnější procesy. To ještě prodlužuje výdrž baterie. Její kapacita je 3 500 mAh, což nepatří k nejlepším. Ale díky onomu rozložení práce pro různé typy jader je její výdrž mnohem delší než u jinak stavěných modelů se stejně velkou baterií.

Navíc je zde možnost turbo nabíjení, a to až při 15 W. Umožňuje to samozřejmě samotná technologie baterie, ale také USB-C, které Motorola dává na své telefony již delší dobu. Přitom zachovává i 3,5 mm kombinovaný audio jack. Bezdrátové nabíjení není u Motorola One Vision možné.

Široká konektivita

Potěší konektivita, kdy samozřejmě najdeme LTE, dále duální Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, ale též nejnovější Bluetooth 5. Vzhledem k tomu, že jde o luxusnější kousek ze střední třídy, je zde i NFC, ovšem i TV-out, což je možnost připojení telefonu k jiné obrazovce, kde se pak v reálném čase zobrazuje vš, co v telefonu. Připojení probíhá přes HDMI s redukcí na 3,5 mm jack nebo na USB-C.

Motorola One Vision nepostrádá ani řadu senzorů. Jsou jimi Vestavěný GPS modul, Digitální kompas, Senzor polohy, Gyroskop, Senzor okolního světla, Senzor přiblížení, Snímač otisků prstů.

Skvělý foťák

Co také velmi potěší, je fotoaparát. Motorola najela na současný trend velmi vysokého rozlišení, a tak hlavní fotoaparát, který má dvě čočky, umí 48 MPx (konkrétně v 8 000 × 6 000 Px). Světelnost je vynikající, a to f/1.7. U druhé čočky pak f/2.2. Video lze však natáčet pouze v rozlišení 1 920 × 1 080 Px, tedy Fuill HD. Na 4K je přece jen nutné sáhnout po luxusnějším modelu Lenovo Moto (například z řady Z).

Důležitá je také funkce OIS, která pomáhá s pořizováním dokonalých fotografií i v noci, respektive v mizerných světelných podmínkách. Aplikace fotoaparátu nabídne spousty vychytávek typu slowmotion, cinematograph a další drobnosti, které potěší všechny, kdo si rádi hrají s fotkami i s videem.

Se zvukem je to horší

Po stránce zvuku je co vylepšit, ale musíme vzít v úvahu, že jde o telefon střední třídy. Motorola One vision nemá stereo reproduktory, poue reproduktor sluchátka a hlasitý reproduktor v dolní hraně telefonu.

K zahození není ani přední fotoaparát s rozlišením 25 MPx (konkrétně v 5 774 × 4 330 Px). Co je však též velmi důležité, je osazení telefonu operačním systémem, v tomto případě Android 9 Pie. A ještě zásadnější je účast Motoroly v programu Android One, kdy výrobce garantuje tři roky bezpečnostních a dva roky funkčních aktualizací, jinými slovy až do Androidu R.

Android tady nepadá

Díky tomu, že jde o čistý Android, pouze s přidanou aplikací pro snazší ovládání telefonu (nikoliv s celou nástavbou), funguje telefon spolehlivě i po delší době používání. Nástavby se časem plní zbytečnými daty a přestávají fungovat hladce. To se u čistého Androidu nestává.