Ne každý touží po smartphonu za několik tisíc. Není nutné mít dokonalý design, dech beroucí displej nebo obří úložiště. Pro méně náročné uživatele jsou tu smartphony se slušným vybavením, které k běžnému životu a použití rozhodně dostačují. A právě k nim patří i super nový člen rodinky Alcatel, tedy Alcatel 1S.

Velmi příjemná cena

Alcatel 1S  se prodává za cenu okolo dvou tisíc, což je přijatelné i pro rodiče starších dětí nebo naopak pro mladé lidi, co ještě bojují s rodinným rozpočtem. Nutno však přiznat, že za velmi nízkou cenu dostanou uživatelé tohoto telefonu poměrně dost muziky. Posuďte sami.

RAM má velikost 3 GB, což je velmi slušný výkon, na který většina několik let starých mobilů střední třídy ani nedosáhne. K tomu úložiště se 32 GB a také možnost přidat paměťovou SD kartu až do kapacity 128 GB.

Základní procesor

Procesor telefonu Alcatel 1S je zcela mimo hlavní proud používaných procesorů, zde jde o Spreadtrum SC9863A, s velmi nízkou frekvencí 1 600 MHz. Jde sice o osmijádrový počin, ale vše jen s pomalejšími jádry 8× Cortex-A55. Technologie zpracování je pouze 28 nm.

Takže zde vidíme výkonová omezení mobilu, na druhou stranu nutno dodat, že pro běžný život nepůjde o nijak tragickou plečku. Ano, telefon je pomalejší, ovšem s běžnými úkoly smartphonu si poradí, pouze o nějakou tu vteřinu později.

Grafika

Pojďme se podívat na grafiku telefonu Alcatel 1S, zde je to PowerVR GE8322. A displej? I/S LCD, ale pouze v základním HD rozlišení, tedy 720 × 1 440 bodů. Při úhlopříčce 5,5 palce (rozměry displeje jsou 125 mm × 62 mm), je výsledná jemnost jen 293 PPI, tedy 13 275 bodů/cm2. Displej je klasicky dotykový a kapacitní, nabízí 16 milionů barev. Takže neuvidíte sice obrázky, videa a fotky do posledních detailů, ale k běžnému použití méně náročného uživatele opět dostatečné vybavení.

Fotoaparát příliš neohromí

Co se fotoaparátu týká, i zde je to samozřejmě horší. Ale ani tady se velká tragédie nekoná. Rozlišení hlavního fotoaparátu je celkem slušných 13 MPx (4 128 × 3 096), ten na selfie nabídne 5 MPx (2 592 × 1 944). Ale pozor, natášční videa je možné ve full HD, tedy 1 920 x 1 080 px. jinými slovy – stejně jako u mobilů vyšší třídy, než je Alcatel 1S.

Se světelností je to už horší, hlavní fotoaparát f/2, ten přední pouze f/2,4. Takže za horších světelných podmínek nic moc nevyfotíte, i když podle názorů uživatelů je celkem povedená aplikace k focení, případně si můžete stáhnout ještě povedenější z Google Play, která si s nízkou světelností částečně poradí. I přes nízkou cenu má Alcatel 1S dvě čočky fotoaparátu pro 3D efekt fotografií.

Senzorů je ale dost

Výrobce zachoval dobré zastoupení senzorů, posuďte sami: G-senzor, senzor přiblížení, senzor okolního světla, digitální kompas, čtečka otisku prstů, čtečka obličeje, samozřejmě vestavěný modul GPS.

Konektivita je víceméně klasická. LTE (4G), dále Wi-Fi 802.11b, 802.11g, 802.11n, Bluetooth 4.2, takže ve verzi BLE, což je kompatibilní i s novými smart zařízeními typu náramky, hodinky, asistent, auto, reproduktor apod. Chybí NFC, ale to se dá pochopit, často totiž ještě chybí i u mobilů nižší střední třídy.

Jen micro USB

Asi čekáte, že dobíjení bude probíhat pomalu a přes starý konektor. A čekáte správně. Alcatel 1S má pouze micro USB. Baterie má kapacitu jen něco málo přec 3 000 mAh, výdrž proto také není zásadní. Večer co večer bude telefon putovat do nabíječky. A na delší cesty buď powerbanku nebo nabíječku s sebou.

Potěší klasický konektor na sluchátka a také FM přijímač, díky kterému můžete poslouchat rádio v podstatě kdekoliv. Telefon je stavěný na dvě SIM karty nebo na jednu SIM kartu a jednu paměťovou kartu. A přestože jde o mobil základní kategorie, je vybaven nejnovějším Androidem 9.0 (Pie).

Levný telefon pro základní užití

Alcatel 1S není hvězdou mezi smartphony. Ale bude spolehlivým společníkem, do kterého nemusíte investovat příliš mnoho peněz. Službu chytrého telefonu zastane se ctí, jen malinko pomaleji a s nižším rozlišením. Také se starším designem telefonu se silnějšími rámečky a zcela bez výřezu displeje.