Jedním ze slim modelů za základní cenu je pračka s předním plněním Beko WTE 6511 B0. Výrobce BEKO se dlouhodobě řadí ke spolehlivým značkám, a tak se pojďme podívat, zda i v oblasti praček jsou uživatelé spokojeni, a co vlastně za základní cenu okolo šesti tisíc obdržíte. Rovnou prozradíme, že toho není zrovna málo a že i u této pračky můžeme říct, že jde o výhodnou koupi s dobrým poměrem mezi cenou a výkonem.

6 kg prádla, ale jen 1 000 otáček

Slim pračka s předním plněním Beko WTE 6511 B0 pojme 6 kg prádla, a to i přes fakt, žde o slim model, který ma v hloubce pouze 44 cm. nejedná se ale o nejméně hluboký model, jaký na trhu dostanete, můžete se pustit do hledání i „plošších“ praček, v nabídce jsou.

Při náplni 6 kg je k mání jen 1 000 otáček za minutu, což je u slim praček v nižší cenové kategorii v podstatě standard, pro vyšší výkon je nutné jít do jiných cen. Na druhou stranu, prádlo nebude při nižších otáčkách tolik pomačkané, ale bude déle schnout. Možná stojí za zvážení i sušička do setu s tímto modelem.

15 programů a spotřeba jen A+++

I přes to, že jde o pračku v podstatě v té nejnižší cenové kategorii, najdete u ní 15 přednastavených programů, které lze k praní využít. Na jeden prací cyklus spotřebuje slim pračka s předním plněním Beko WTE 6511 B0 cirka 40 litrů vody, což je při šestikilové náplni opravdu úsporné množství. I spotřeba energie je velmi nízká, ročně se odhaduje je 152 kW.

Co už je horší, jsou možnosti odložení startu. Lze pouze o 3 – 6 – 9 hodin, více nikoliv, méně také ne. Líbit se vám bude nižší hlučnost při odstřeďování, dosahuje jen 77 dB, ale nutno podle zkušeností uživatelů dodat, že zvuk je poměrně vysoký, proto se nese výrazněji. Během praní je hlučnost klasických 61 dB, což je běžné i u dalších praček tohoto typu.

A které jsou ty programy? Bavlna Eco 20, Bavlna Eco 40, Bavlna 20, Bavlna 40, Bavlna 60 s předpírkou, Bavlna 90, Syntetika 20, Syntetika 40, Péřové oblečení, Máchání, Odstřeďování, Košile, Vlna/Ruční praní, Mini 30, Čištění pračky.

Extra krátký prací program

Třicetiminutové praní bude vyhovovat všem, kdo chtějí jen v rychlosti přemáchnout třeba zpocené sportovní prádlo nebo vyprat plátěné tenisky. Nutno však dodat, že najdete pračky, které tento krátký program zvládnou během 20 minut (ale bez ždímání). Proto pokud jste zvyklí na častější rychlé praní, rozhodně se vyplatí se zaměřit i na tento parametr.

Čištění pračky je v portfoliu programů velmi vítané. Ale pozor, bavlna na vyšší teplotu je jen na 90 stupňů, což by vám nemuselo stačit. Některé pračky perou bavlnu i na 95 stupňů, takže tady je nutné si promyslet, co budete chtít využívat.

Klasický program na bavlnu při 60 stupních trvá 18 minut, pokud jej chcete zkrátit, což je možné, musíte vložit už jen 2,5 kila prádla, což je pro běžně velkou rodinu dost omezující. Kratší programy se pak perou na mnohem, nižší teploty.

V malé koupelně nezabere příliš místa

Slim pračky jsou stejně široké jako klasické pračky s předním plněním, ono slim mají v hloubce, jsou plošší. Slim pračka s předním plněním Beko WTE 6511 B0 má následující rozměry (v x š x h): 84 cm x 60 cm x 44 cm. Nepatří tedy k těm nejvíce slim modelům, ale do menší koupelny ji snadno umístíte. Bude se dobře otevírat i v úzkých prostorách, kam byste se s běžně hlubokou pračkou prostě nevešli.

S shape boční stěny

Slim pračka s předním plněním Beko WTE 6511 B0 nabízí tzv. S shape (tvar) boční stěny, aby se zvýšila její stabilita. Prát v ní můžete jak se sypkým práškem, tak také s tekutým pracím prostředkem, nádobka na něj tu samozřejmě nechybí.

Informační displej poví, co máte navoleno, ale neřekne, jak dlouho ještě bude pračka prát

Slim pračka s předním plněním Beko WTE 6511 B0 má sice displej, na kterém se ukáže, jaký máte zvolený program. Ale už neuvidíte, jaký je celkový čas a jak dlouho bude tento program trvat, ani čas zbývající do konce daného cyklu se neodečítá, takže ten si musíte nastavit třeba v mobilu. To zamrzí, protože odpočet času dost pomáhá, a přitom nejde o nijak softwarově složitou věc.

Dětský zámek sem konstruktéři naštěstí vložili, takže ani s malým dítětem v domácnosti se pračky bát nemusíte. Uživatelé si ji chválí jako malou a dostatečně výkonnou bez zbytečných technologických vymožeností. Ovládat mobilem ji nebudete, musíte si vystačit s otočným kolečkem a s několika tlačítky pro přenastavení některých parametrů v programech – třeba rychlost ždímání nebo teplota praní.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou se slim pračkou s předním plněním Beko WTE 6511 B0 vcelku spokojení. Jsou si vědomi toho, že jde o pračku za poměrně nízkou cenu, takže musejí oželet technologické vymoženosti. Její praní a ždímání hodnotí jako průměrné, není podle nich horší, než čekali nebo než měli u svých starších spotřebičů. Omezující je možnost odložit starte jen o 3 – 6 – 9 hodin, jinak ne.

Většina uživatelů si chválí rozumnou velikost pračky a její snadnou obsluhu, spokojeni ale příliš nejsou s možnými nastaveními programů, kdy by uvítali prací programy při stávajících teplotách na kratší časy. Případně krátké programy na o něco vyšší teplotu. Že je ždímání jen do 1 000 otáček za minutu, uživatelům příliš nevadí, řeší to buď sušičkou, nebo tak, že prádlo schne o hodinu déle. Rozhodně z něj ale nekape voda, vyždímané je dobře, není ani příliš pomačkané.

Vzhledem k tomu, že jde o extra úspornou pračku, trvají programy výrazně déle než u praček s méně plusy u písmene A. Ale toho jsou si uživatelé vědomí. Chybí jim zobrazení celkového času programu a času zbývajícího, ale postupně si délky praní vyzkoušeli. Provoz pračky je podle většiny z nich zcela bezproblémový, hlučnost únosná, jen je někdy trochu problém prádlo do úzkého bubnu umístit tak, aby nevypadlo, než se podaří dovřít dvířka.