Jestliže hledáte náramek, který bude umět skoro všechno, co byste od fitness náramku čekali, zastavte se a přečtěte si, co umí Samsung Gear Fit2 Pro Black Red. Jistě budete překvapeni, co dokáže, že ho můžete využívat i pro plavání, má GPS a že jste možná u cíle vašeho hledání.

Někdo ho řadí ještě mezi náramky, jiný už k hodinkám. Faktem je, že Gear fit 2 Pro od Samsungu hodně smazává rozdíly mezi těmito dvěma typy zařízení. Od každého z nich má to nejlepší, k tomu perfektní voděodolnost a výsledkem je weareable v cenové kategorii na půl cesty mezi náramkem a hodinkami. Co od něj tedy můžete čekat?

Hlavně opravdu velké balení. Až překvapivě velké na to, že uvnitř najdete jen displej, náramek a nabíječku. Samozřejmě základní manuály. Při objednávce rovnou musíte napsat, jak velký náramek chcete. Můžete mít S (pásek s délkou 125–170 mm) a L (155–210 mm).

Pravděpodobně vás na první pohled zaujme zahnutý displej. Ten je do oblouku. Jinak je zařízení hladké po celé délce, pouze na levé straně displeje jsou umístěna dvě podlouhlá tlačítka. Varianta Pro Black Red kombinuje černou a červenou barvu na displeji i na náramku. Náramek je ze seshora a z boku černý, kdežto spodní strana je červená. V kombinaci s designem celého zařízení to vypadá překvapivě dobře, žádný kýč, který by někdo mohl od spojení těchto dvou barev čekat.

Samsung Gear Fit2 Pro Black Red se hodí jak pro ženy, tak pro muže: Displej má rozměry 24,5 x 51,2 mm, celý náramek váží 28 g. Úhlopříčka displeje je 1,5 palce.

Obrovskou výhodou je fakt, že displej nijak nevystupuje do prostoru, je totiž plynule zapracovaný do těla náramku. Takže manipulace s teplejším oblečením rozhodně není problém – na rozdíl od chytrých hodinek, jimž displej často vystupuje nad úroveň náramky, a proto se o něj i dost zachytávají rukávy a mnoho jiného.

Jak už jsme naznačili, náramek Samsung Gear Fit2 Pro Black Red je určen i pro plavání. Je voděodolný do 5 ATM Vydrží ponor až do 50 metrů. Jen jej po plavání musíte řádně osušit. A nesahat na něj ve vodě. Ale pojďme k displeji.

Displej Gear Fit2 Pro Black Red je tzv. SAMOLED, s rozlišením 216 × 432 px. Nabídne digitální čas. A je vybaven i mnoha funkcemi, které byste čekali spíše u chytrých hodinek. Včetně velmi přesné GPS, široké nabídky fitness funkcí. Displej je velký a dobře přehledný.  Je plně dotykový, takže reaguje také na gesta.

Přestože je displej velký, možnost odpovědět na textovou zprávu nebo email tu nečekejte. Ani hovor přes Bluetooth napojení na telefon není možný, Samsung Gear Fit2 Pro Black Red nemá ani reproduktor, ani mikrofon. Telefon však náramkem omezeně ovládat můžete.

Nevýhodou je nutnost nabíjet náramek originální nabíječkou (nabíjecí kolébkou). USB nabíječka vám v ničem nepomůže, když si nabíječku na náramek zapomenete. Nabíjení v Qi standardu tu nenajdete. Jestliže nabíjíte ze zásuvky, nabijete baterku za hodinu. V provozu vydrží s kapacitou 200 mAh asi dva a půl dne. Počítat musíte s tím, že zapnutá GPS a také plný jas displeje jsou žrouty největšími.

Displej je bez problému čitelný i na slunci, přestože nenastavíte jas na plno. Náramek je vybaven snímači tepu, akcelerometrem, gyroskopem, barometrem a GPS. Aktivovat displej můžete pohybem zápěstí, ale i dotykem. Také tlačítkem. Pohyb v menu zajišťuje kombinace tlačítek a dotekového ovládání, kdy fungují gesta svislá i horizontální.

Náramek Samsung Gear Fit2 Pro Black Red vás hned na úvodní obrazovce informuje o 4 základních aktivitách, ukazuje údaje o nich. Díky tomu máte rychlý přehled o tom, co jste během dne stihli. Přitom nastavení úvodní obrazovky je plně na vás.

Samsung Gear Fit2 Pro Black Red je nutno spárovat s chytrým zařízením. Potom je schopen fungovat zcela samostatně při aktivitách, monitoringu tepu, během noci sledovat váš spánek. Ale jestli chcete náramek využívat naplno, je nutné je kombinovat s chytrým zařízením – pomocí aplikace. V ní si prohlížíte statistiky, nastavujete různá upozornění a cíle.

Náramek si rozumí se vším, co běží na Androidu nebo na iOS. V případě Androidu jde o Samsung Gear app, ale doplnit je nutno ještě Gear Fit a také Samsung Health. Obecné fitness aplikace, jako je napčíklad Endomondo, se už také dají zkombinovat s Gear Fit 2 Pro.

Náramek sám je vybaven operačním systémem Tizen. A ten je, jak známo, docela rychlý. V zařízení je 512 MB RAM a paměť 4 GB. Z toho celou polovinu můžete vyhradit pro hudbu, kterou si ale pustíte jen do  Bluetooth sluchátek.

Co se týká funkcí, náramek Samsung Gear Fit2 Pro Black Red má: měření tepové frekvence, výškoměr, barometr, měření rychlosti, měření vzdálenosti, výpočet spálených kalorií, krokoměr, hudební přehrávač, budík, Bluetooth 4.2, měření spánku.

Bez přítomnosti mobilu využijete funkce založené na vestavěné GPS, akcelerometru, výškoměru, barometru a senzoru tepu. Díky vestavěné GPS si můžete udělat vlastní plán trasy a pak ji v reálném čase sledovat.

Náramek můžete před začátkem sportování přednastavit na běh, cyklistiku, outdoor, turistiku, fitness (s velkou podnabídkou konkrétních činností), zdolávání pater anebo lyžování. Většinu aktivit dokonce dokáže náramek rozpoznat automaticky. Automatické ukončení měření je ale horší – náramku chvíli trvá, než se rozhodne, že vlastně už stojíte.

Nastavit si můžete opakování jedné aktivity. Pokud děláte jen jeden sport, můžete jej spouštět jen pomocí jednoho tlačítka a ne jej hledat stále dokola v menu. Spustí se vždy posední dělaná aktivita.

O co se rozšíří funkce náramku po napojení na mobil se správnou aplikací? Můžete si nechat sledovat pitný režim, příjem kofeinu, nastavení jídelníčku a mnoho dalších vychytávek. Náramku ale zcela chybí Wi-Fi. Notifikace z chytrého zařízení jsou samozřejmostí. Lze je i vypnout, aby vás nerušily v momentech, kdy by to nebylo vítáno.

Náramek je velmi všestranný. Umí skoro to, co chytré hodinky. Ale přitom je cenově docela dostupný.