Vyčistit si sami a snadno všechny domácí koberce, včetně sedaček, polštářů, čalounění na židlích nebo včetně matrací, to je snem mnoha hospodyněk, které rády zastanou doma i ty úklidové služby, které se dnes dají běžně objednat v profi kvalitě, ale samozřejmě za více peněz. Sáčkový vysavač na mokré vysávání Kärcher SE 4001 je rozumným kompromisem mezi cenou a výkonem, nabízí známou kvalitu zavedené značky. Vyčistí všechny látkové povrchy. Jaké jsou jeho možnosti a jak se líbí svým uživatelům, Na to všechno se postupně podíváme.

Mokro – suché čištění všech kobercových i tvrdých podlah

Sáčkový vysavač na mokré vysávání Kärcher SE 4001 nabízí mokro – suché čištění všech kobercových i tvrdých podlah, tedy v podstatě funguje na plovoucích podlahách nebo na dlažbě coby mop, na kobercích a jiných látkových površích jako tepovač. Dokáže vysušit téměř do sucha, přestože koberec evidentně namáčí a šamponuje.

Výrobce se chlubí tím, že dokázal tento model vyvinout tak, aby vylepšený systém trysek uměl zahnat čisticí prostředek až do hloubky vláken, a poté aby velký sací výkon vysál a následně odvedl znečištěnou vodu do samostatné nádoby, kterou vy pak jen vylijete. Dodejme, že na suché vysávání je nutné použít sáček, tedy nelze vysávat do vody coby nejúčinnějšího filtru, jak je zvykem u některých jiných domácích tepovačů.

Bohaté příslušenství

Bohaté příslušenství dělá ze sáčkového vysavače na mokré vysávání Kärcher SE 4001 skvělého domácího pomocníka. Výrobce prohlašuje, že jak nalévání čisté vody do vysavače, tak i následné čištění vysavače je velmi komfortní. Nutno dodat, že uživatelé s tímto tvrzením ne vždy souhlasí, ti zkušenější uvádějí, že už se potkali s ergonomicky pohodlnějšími, vychytanějšími modely.

Co najdete v příslušenství? Potěší zejména fakt, že je uloženo přímo na nádrži, takže je pohodlně dostupné, kdykoliv potřebujete, rozhodně ho nebudete shánět všude po bytě. V příslušenství je v případě tohoto modelu: nástřiková/sací hadice s rukojetí, 2 m, 35 mm, nástřiková/sací trubka, 2 kusy, 0.5 m, 35 mm, nástřiková/odsávací hubice s násadkou pro tvrdé plochy, podlahová hubice, Clips, spárová hubice, hubice na čalounění pro suché vysávání, pěnový filtr, 1 kus, momfortní držadlo 3 v 1.

Skvělé výsledky čištění

Sáčkový vysavač na mokré vysávání Kärcher SE 4001 vám umožní vytepovat interiér bytu, také automobilu. Můžete s ním čistit sedačku a další měkké látkové povrchy, ovšem pozor, zajímavou možností je i vyčištění spár v koupelně, a to pomocí spárové hubice. S tímhle pomocníkem vás už zašlé spáry nebudou muset trápit.

Čistit na mokro však můžete i PVC, lino, přírodní kámen, keramické dlaždice nebo třčena schody pokryté kobercem. Schnutí je poměrně rychlé, a to díky faktu, že sáčkový vysavač na mokré vysávání Kärcher SE 4001 dokáže odsát většinu vody, takže ke schnutí toho pak už moc nezbude.

Jak silný motor byl modelu dán?

Sáčkový vysavač na mokré vysávání Kärcher SE 4001 dostal do vínku motor s příkonem 1 400 W, což opravdu není vůbec málo, jsme téměř na dvojnásobku síly běžného suchého vysavače. Sací výkon je 40 W, přitom sáček na suché vysávání pojme 4 l nečistot. Za vteřinu proteče 70 litrů vzduchu, nástřikové množství je přitom 1 litr za minutu. Podle některých uživatelů by bylo potřeba více, aby se voda dostala hlouběji.

Celková hmotnost přístroje je samozřejmě vyšší, neb jde o kombinaci vysavače a tepovače. V tomto případě musíte zabojovat s cirka 9 100 g samotného přístroje, plus pak ještě voda použitá k čištění. Je zajímavé vidět, že údaje o hmotnosti se na stránkách jednotlivých prodejců liší, údaj 9 100 g je ze stránek přímo od Kärcheru. Celkové rozměry vysavače jsou následující (v x š x h): 441 mm x 386 mm x 480 mm.

Najednou 23 cm

Pracovní plocha, tedy šíře pásu, který sáčkovým vysavačem na mokré vysávání Kärcher SE 4001 najednou projedete, je 23 cm. To samozřejmě mluvíme o podlahovém nástavci. Ten na čalounění je výrazně užší tak, aby bylo snazší s ním čistit i menší prostor sedaček, pohovek nebo třeba čalouněných židlí, schodů apod.

Hlučnost vysavače je cirka 74 dB, což rozhodně není špatné. Patří k méně hlučným přístrojům na trhu. Postlak, který vysavač vytvoří, je dokonce až 21 kPa, což právě umožní důkladné protažení nastříkané vody s čističem přes vlákna a dobré vysušení.

Kabel má celkovou délku 7,5 m, což nepatří k nejdelším na trhu, ale celkový akční radius je v parametrech uveden jen na 9,5 m. U klasických vysavačů bývá o tři metry delší než je délka kabelu, zde jen o dva. Konstrukce a funkčnost přece jen nedovoluje takovou délku.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou obecně s tepovačem spokojeni. Uvádějí, že sáčkový vysavač na mokré vysávání Kärcher SE 4001 splňuje většinu jejich požadavků a že hlavně koberce i čalounění vysaje téměř do sucha, takže na další možné používání nábytku či koberců není nutno dlouho čekat.

Trochu si někteří z nich stěžují na ergonomické nedostatky některých obslužných prvků, že by se ovládání, manipulace s přístrojem dala řešit i jednodušeji. Vyhovuje naopak velký objem sáčků, tedy i nádoby na vodu, ale uživatelé by uvítali možnost suchého vysávání přímo do vody, což by se obešlo bez následných nákladů na samotné papírové filtrační sáčky. Dají se sice koupit snadno, ale rozhodně vyjdou dráž než voda použitá v nádobě na nečistoty –  v roli filtru.