Najít vysavač, který bude tichý, ale přitom výkonný, to si přeje spousta zákazníků. Jedním z modelů, které odpovídají těmto kriteriím, je například sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto. Navíc má celkem dobrý poměr mezi cenou a výkonem, k tomu bohaté příslušenství a relativně velký akční rádius. Eta vysavače, tedy ze skupiny levnějších modelů, nikdy nebyly nic moc. Ale vypadá to, že se ETA pod tlakem konkurence nechala přivést. Pozastavit by se tu měli alergici, HEPA filtr je jen na úrovni 12, což je ve skutečnosti pouze EPA filtr. Pojďme se ale podívat na podrobnosti.

Malý, ale s dlouhou šňůrou

Sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto je poměrně drobek. Jeho celkové velikostní parametry jsou následující – rozměry (v x š x h): 46,9 cm x 31,5 cm x 25,5 cm, hmotnost je velmi příjemných 6063 kg, takže s vysavačem dokáže manipulovat i odrostlejší dítě.

Potěší i poměrně velký akční rádius, který dělá celkově 11 m, z toho připadá 9 m na šňůru, zbytek je přístroj a hubice. Uživatelé si tento dosah vysavače velmi chválí, na průměrný byt stačí jedno zastrčení do jedné zásuvky. Běžně mají vysavače jen šestimetrovou šňůru, což už na větší byt nevystačí.

Širší výbava, než jsme čekali – zaměřeno na mazlíčky

Zaměřme se teď na výbavu vysavače, která patří k těm bohatším. Najdete tu totiž jak klasickou základní hubici na univerzální vysávání, tak je tu i nástavec na čištění koberců, podlahová hubice, polštářová hubice – pro měkké textilie, štěrbinová hubice, turbokartáč, hubice na zvířecí chlupy.

Poslední jmenovaná potěší zejména majitele chlupatých mazlíčků nebo i vlasatých hlav s dlouhým porostem. Navíc je hubice snadno rozložitelná, takže i uvízlé dlouhé vlasy z ní jednoduše dostanete, dobře se rozkládají všechny části vysavače, proto je jeho čištění poměrně pohodlné.

Velký sáček v malém vysavači

Přestože sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto patří spíše k těm menším, nabídne třílitrový sáček. Náhradní sáčky se dají snadno dokoupit, manipulace s nimi není nijak složitá, rozhodně se z nich během vyndávání nebude prášit, nemusíte je totiž nijak složitě chytat, jen vysunete i s držákem.

Pozor, ten nevyhazovat, nasadíte do něj nový sáček. Jeden sáček postačí na několikeré vysávání bytu. Samozřejmě se časem prodraží, oproti bezsáčkovým verzím, jenže jde o výrazně pohodlnější řešení, za které pak platíme v podobě nákupu sáčků.

V tomto případě se jedná o typ s názvem ETA HYGIENIC. Může nabídnout velkou odolnost proti protržení a nasáté vlhkosti. Vodu s tímto vysavačem samozřejmě vysávat nelze, ale občasné nasátí několika kapek vody z podlahy vás nebude muset trápit. Nutnost výměny sáčku indikuje světelná signalizace, kterou jen tak nepřehlédnete.

Efektivní motor

Motor má pouze 800 W, ale i sami uživatelé (nejen výrobce) říkají, že síla tahu motoru je dostatečná, na kobercích ji dokonce musejí tlumit, aby se příliš nenadřeli. U vysávání podlahy nejsou žádné problémy, u koberců s vyšším vlasem je nutno přejet místa vícekrát, se spuštěným kartáčem – to by ale platila pro každý model vysavače. Horší přístroje by ve výsledku nic nevysály, ale uživatelé si sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto chválí právě i na kobercích.

Díky nižšímu příkonu je vysavač málo hlučný, celkově 68 dB, což je v porovnání se staršími výkonnějšími modely mnohem méně. Ale díky speciálnímu zpracování je vysavač srovnatelně silný jako starší modely s vyšším příkonem. Podle hodnocení výkonu a účinnosti patří do třídy AAAA, z pohledu emisí prachu, účinnosti vysávání podlahy, účinnosti vysávání koberců a hlučnosti. Nastavení výkonu má několik stupňů.

Pozor s informacemi o filtru, pokud jste alergik

Zastavme se nyní u filtru. Výrobce udává, že jde o HEPA filtr třídy 12. Jenže podle norem je třída 12 označena pouze jako EPA. Za HEPA se považuje jen 13 a 14 (zatím). Vyšší třídy se do vysavačů nedávají (také možná jen zatím). Alergici by měli proto zpozornět, tento model pro ně nebude vyhovujícím, zejména pokud mají alergii na prach, roztoče a podobná neřádstva, s nimiž se má dát zatočit právě vysavačem. Sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto to ale nebude.

Kovová trubice

S plastovými trubicemi máme dost špatných zkušeností, a tak jistě potěší fakt, že sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto má trubici nejen teleskopickou, ale také kovovou. Navíc má univerzální zakončení, do kterého můžete nasadit jakoukoliv hubici s průměrem 35 mm.

To je jistě skvělá zpráva po všechny, komu odešel vysavač s oblíbeným příslušenstvím – jestliže mělo také univerzální zakončení, použijete jej i zde. Můžete bez problémů spojit dvě trubice k sobě – získat tak prodloužené možnosti vysávání třeba v bytech s velmi vysokými stropy.

Polštářový nástavec

Nezapomeňme na polštářový nástavec. Ten je specialitou na velmi měkké povrchy, které se k vysavači díky němu pak tolik nepřicucnou. Vysávání nejen polštářů, ale třeba i plyšových mazlíčků nebo potahů na sedačkách bude o mnoho jednodušší.

Zajímavé barevné kombinace

Sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto nabízí nejen dobrý poměr mezi výkonem a cenou, ale i celkem zajímavé designové zpracování, hlavně po stránce barev. Pokud máte rádi pestrobarevné kombinace, může vás zaujmout model s modrou a oranžovou, s černou a zlatou. Vysavač se tak může stát i zajímavým doplňkem technického koutu vaší domácnosti.

Design ale není vše, a tak můžeme zájemce o tento vysavač potěšit skutečností, že některé nástavce mají bydlení přímo ve vysavači. To znamená, že je máte stále s sebou, použijete je, kdykoliv to během vysávání bude potřeba – jedná se o drobné nástavce, které jsou v těle vysavače „zaparkovány“ v držácích.

A co na něj uživatelé?

U uživatelů má sáčkový vysavač ETA 3519 Avanto velmi kladné odezvy. Jsou spokojeni jak s prodlouženou zárukou, tak s dlouhou přívodní šňůrou a poměrně širokým akčním dosahem. Manipulace s příslušenstvím je podle nich vcelku snadná a bez rizika zvíření prachu ze sáčku. Vysavač vyfukuje vzduch nahoru, díky čemuž nevíří prach za sebou na podlaze.

Spokojeni jsou s bohatým příslušenstvím a také s velikostí sáčku, kdy se do relativně malého přístroje vešel třílitrový sáček. Velká kola vysavače zajišťují jeho snadný pohyb v prostoru, kola na univerzální hubici i na dalších nástavcích fungují také dobře.

Uživatelé oceňují nástavce na vysávání chlupů, štěrbinový nástavec, ale i fakt, že nástavce s kartáči se snadno rozdělávají, a tak jdou dobře vyčistit, bez nutnosti tahat z nich dlouhé vlasy složitými manévry. Lépe se koberec vysává s přepínatelnou (univerzální hubicí) až po vysunutí kartáčku a válečku.

Co uživatelé postrádají, je antistatická hlavice, na tuto se poměrně dost lepí chlupy, takže je potřeba ji čas od času také vysát. Na vysávání koberců je nutné trochu omezit výkon (je nastavitelný), hubice po nich neklouže tolik, kolib by uživatelé čekali. To trochu omezuje výsledky vysávání.