Kdo hledá univerzální vysavač na vysávání všech povrchů (nikoliv na vodní vysávání), může se poohlédnout třeba po této Rowentě. Jde o vysavač, který sice patří mezi dražší kousky, ale na oplátku za tuto investici poskytne svým uživatelům vysokou třídu vysávání jak na tvrdých površích (plovoucí podlaha, dlažba i lino), tak na kobercích, dokonce i na těch s vysokým vlasem. Ve všech testech s veřejně dostupnými výsledky obstál ve vysávání z čehokoliv na jedničku.

Má také poměrně velký akční rádius, celých 11 metrů. Navíjení přívodního kabelu je snadné, navíječ je dost silný na to, aby bez problému navinul těch více než 8 metrů.

Vysavač je vybaven speciálním HEPA Hygiene+ filtrem, který dokáže účinně minimalizovat množství vyfukovaných prachových mikročástic.

Vysavač má překvapivě malý příkon, jen 750 W. I sací výkon je poměrně malý, jen 250 W. Ale výrobce tím ukazuje, že není vše jen o hrubé síle vysavače, ale také o tom, jak je vysavač vevnitř navržen a jak dokáže pracovat s fyzikálními zákony. Mnoho silnějších vysavačů totiž nevysaje koberec tak dobře jako tato Rowenta s nižším příkonem i sacím výkonem.

A i přes nižší výkon si může dovolit velkou prachovou nádobu – sáček o objemu 4,5 litrů. To přímo vyzývá ke koupi do větších bytů nebo rodinných domů. Ale počítat se musí s poměrně drahými originálními sáčky. A než sáhnete po alternativních náhradách od bezejmenných výrobců, rozmyslete si, zda si do vysavače vložíte něco, co nemá zaručenou filtrační schopnost. Z originálních sáčků totiž nijak výrazně neuniká zápach obsahu.

Rowenta RO6477EA nezklame ani svou výbavou. Patří k nejvybavenějším na trhu, nechybí mu ani měkčená kolečka, aby byl schopen při své hmotnosti ladně plout po podlaze. Ale přejet přes šňůru občas dělá vysavači problém (při nižší rychlosti pohybu). Kolečka jsou patrně příliš malá.

Počítá se ale s vyšší setrvačností po té, co vysavač po podlaze rozjedete. Zastavit 9 kilo na pochodu není jen tak, proto je vysavač vybaven nárazníky pro ochranu nábytku či zdí.

Součástí vysavače je několik nástavců, včetně turbo kartáče a mini turbo kartáče, jejichž účinnost je více než uspokojivá v případě delších vlasů či chlupů. Jemnější a kratší porost, jakým jsou například chlupy koček, je lépe brát standardní hlavicí s vysunutým kartáčem.

Parketová hubice je poměrně široká, doba nutná k vysávání se díky tomu docela zkracuje.

Ve výbavě je i hubice pro vysávání ve zúžených prostorách. Hubice na čalounění je samozřejmostí. Příslušenství však nelze uložit v těle vysavače. To je dost velký nedostatek u tak drahého výrobku, lze to však brát jako daň za velký sáček.

Nevýhodou vysavače je jeho vyšší hmotnost, přes 9 kg. Proto nošení po schodech není úplně ideální pro starší lidi. Pokud u vás vysávají děti a máte domácnost se schody, bude to také asi chtít nějaký lehčí kousek. Vysavači citelně chybí druhé madlo, pomocí kterého by bylo jednodušší jej přenést přes práh.

Obsluha vysavače je snadná, a to zejména díky kvalitě zpracování a domyšlení jednotlivých komponentů do detailů. Pro výroby byly použity kvalitní matriály, jejich pevnost je znát na první omak. Všechny díly do sebe dobře padnou a tam, kde mají být lock systémy proti vypadnutí, tam opravdu jsou.

Fajnšmekrům bude možná chybět ovládání vysavače na rukojeti hadice.