Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 je zajímavou volbou pro všechny, kdo se chtějí zbavit protivné nutnosti vysávání, ale přitom si nepřejí velkou investici do robotického vysavače v řádu vyšším než pět tisíc. Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 se vejde do oněch pěti tisíc, ale přitom odvede obstojnou službu, včetně vytírání. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

Menší vysavač, který zvládne všechny povrchy

Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 se dá naprogramovat různými způsoby. Není ani nijak velkým vysavačem, takže i když bude v dokovací stanici, nebude významně překážet. Jeho hmotnost je pouhých 2,2 kg a velikost následující (v x š x h): 7,5 cm x 30 cm x 30 cm.

Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 může vysávat absolutně všechny povrchy, které v domácnosti máte, včetně koberců s dlouhým chlupem. Vytírat bude samozřejmě jen tvrdé podlahy, ne koberce. Mop k vytírání jez mikrovlákna. Díky tomu se zbavíte i nejjemnějšího micro prachu, který po vysávání často zůstává na podlaze, a to při použití jakéhokoliv vysavače. Mokré setření prostě ničím nenahradíte. Jen pozor, nádržky na prach a vodu nemohou být ve vysavači společně. Takže napřed se musí vysát, pak teprve vytřít. Zároveň jako u jiných robotických vysavačů to nelze. Obě nádržky mají objem 300 ml.

Umí i vytírat, jen mu musíte dodat vodu

Vytírání předchází vložení nádobky s vodou do těla vysavače, což provedete po odklopení víka. Není proto nutné vysavač obracet, když chcete mop a nádobku s vodou nainstalovat. Přestože je kulatý, vysaje i v rozích, a to díky extra dlouhým kartáčům, kterými je vybaven. Tyto kartáče dobře vyčistí i prostor okolo nábytku a stěn. Dvojice proti sobě rotujících kartáčů, které jsou umístěny v čisticí hlavě robota, dle výrobce velmi efektivně sbírají prach i velké nečistoty z podlahy. Uživatelé toto tvrzení spíše potvrzují, ale stěžují si spíše na chaotičnost v pohybu vysavače. O tom však později.

Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 pracuje v době, kterou mu určíte. Má čtyři zežimy úklidu, což jsou automatický, obvodový, kruhový a naplánovaný. Ani když budete doma, nebude vás vysavač příliš rušit úklidem, jeho hlučnost je jen okolo 65 dB, což je běžný hluk i u jiných spotřebičů, se kterými běžně žijeme.

Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 automaticky přizpůsobuje úklid typu podlahy, ale neumí rozeznat typ nečistot. Na jedno nabití vysává až 110 minut podle výrobce, uživatelé uvádějí i 170 minut, pokud není zapojen režim vytírání. Vytírání samozřejmě výrazně zkrátí dobu práce na jedno nabití, ale tu výrobce neuvádí.

Zcela samostatná jednotka

Samozřejmě, že má senzory proti pádu ze schodů a pro vyhýbání se překážkám, aby mohl přístroj být zcela automatický, čili robotický. Sám se i zajede nabít. Má senzory stavu baterie. A díky naplánovanému nabíjení podle stavu baterie je vysavač schopen optimalizovat její životnost. Doba nabíjení je však celkem dlouhá, vzhledem k jeho výdrži na jedno nabití. Trvá cirka 280 minut. Baterie má kapacitu 2 600 mAh. Zkrátit nabíjení na 260 minut můžete využitím přímého zapojení nabíječky do vysavače.

Uživatelé našli nějaké mouchy

Ale podle zkušeností uživatelů má robotický vysavač Tesla RoboStar T30 problém pamatovat si již uklizená místa, takže na ně najíždí vícekrát. Jiná místa naopak zcela vynechá. Ale oceníte snadné nasazení mopu, respektive mikrovláknového hadříku určeného k vysávání. Stačí suché zipy.

Co jistě nepotěší, je přejíždění přes prahy. Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 to sice dokáže, ale během toho podle zkušeností jeho uživatelů vytřepe část špíny, kterou vysál. Využijete jistě i kartáček na odstranění nečistot, které se v kulatých protiběžných kartáčích časem usadí, zejména pokud máte někdo v rodině delší vlasy.

1 800 Pa podtlaku vysávání

Vysávací podtlak je 1800 Pa, což nepatří k nejvyšším, ale vzhledem k ceně vysavače jde o dobré číslo. Motor má jen 20 W, ale pro provoz vysavače dle poznatků uživatelů docela stačí.

Velkou výhodou je obsáhlá uživatelská příručka v češtině, slovenštině a angličtině. V balení je rovnou i náhradní filtr. Jde o HEPA, který filtruje jemné částečky prachu velmi dobře. V balení bude také ovladač vysavače, použít ovšem můžete i vlastní prst – na dotykovém ovládání přímo na vysavači.  Na spárování s mobilem, jako je tomu u jiných vysavačů, zapomeňte, velmi nízká cena vysavače nedovoluje nasazení všech chytrých funkcí a technologií.

Robotický vysavač Tesla RoboStar T30 je též vybaven gumovými nárazníky proti poškození, má celkem nízký prosil, a tak se vejde pod nábytek na vyšších nožkách, ovšem pokud pod něj trefí.

Co se lidem nelíbí a s čím naopak budete spokojení?

Uživatelé si nejčastěji stěžují na nízkou schopnost vysavače orientovat se v členitějším prostoru. Vysavač vůbec nevnímá kabely. A pozor, má problém poznat tmavý nábytek. Takže pokud máte byt vybavený tmavými kousky, rovnou se poohlédněte po něčem jiném. Pokud ne a pokud není váš byt ani příliš členitý a je bez prahů, budete pravděpodobně spokojení i s touto levnou variantou. A to hlavně díky mopování, které u tak levného vysavače prostě nepotkáte.