Vyšší level mezi programovatelnými roboty nabídne Sphero RVR. Je sice nabízen i pro děti, ale plně ho využijí až teenageři nebo pak dospěláci. Je totiž možné s ním dělat hotové psí kusy – přidávat mu hardware a ovládat robota i s novým hardwarem. V originální sestavě má výbavu proti poškození pádem a gumové pásy připravené k překonávání jakýchkoliv překážek. Je i poměrně velký a těžký (váží 1,36 kg), těžiště má umístěno tak, aby byl i dostatečně stabilní. Pojďme se na robota Sphero RVR podívat podrobněji.

Má co nabídnout začátečníkům i pokročilým. Dokonce i velmi pokročilým

Robot Sphero RVR je mašinkou, která umí zaujmout malé děti, ale i IT profesionály. A dokonce i kutily. Dá se s ním totiž jen tak jezdit nebo mu naprogramovat těžkou práci. Díky své konstrukci je jak odolný, tak i všestranně použitelný v jakémkoliv terénu. LED osvětlení je pak dekorací, ale i ke zlepšení ovladatelnosti v horších světelných podmínkách.

Když se spokojíte se základním balením, můžete si s robotem hezky pojezdit, řídit ho z mobilu, programovat jeho jízdu, klást mu spoustu překážek. Základní balení obsahuje RVR robota, krycí plát, skořepinovou klec kompenzující nárazy, montážní deska pro montáž hardwaru třetích stran (např.: Raspberry Pi, Micro:bit nebo Arduino), kabel s redukcí USB-A na USB-C, barevné karty, které určují robotův směr.

Ale můžete na něj namontovat v podstatě cokoliv, od elektroniky, zejména to, co je také roboticky ovladatelné. Díky tomu rozšíříte možnosti vozírka Sphero RVR natolik, že se z něj stane pracovní stroj, meteostanice, průzkumná sonda, pojízdná svítilna a spousta dalších „udělátek“.

Na dobití netřeba čekat

Až dvě hodiny provozu na jedno nabití, to je velmi slušné číslo ve srovnání s podobnými roboty. Ovšem přímo skvělou zprávou je, že robot Sphero RVR má vyjímatelnou baterii, která se jen vycvakne a zase nacvakne, takže když budete mít v záloze nabitou baterii, jen vyměníte kus za kus, a tu vybitou dáte nabíjet.

Dobrou zprávou je i to, že je připraven na použití ihned po vyndání z krabice, žádná úvodní montáž nutná není. Dokonce ani nastavování, jen jej musíte spárovat se svým mobilem či tabletem, do kterého si stáhnete aplikaci Sphero Edu.

Robota ovládáte pomocí aplikace

Aplikace, která primárně slouží k ovládání robota, je Sphero Edu, kde využijete programování kreslením, Scratch bloky nebo jazykem Java Script. A právě tady se nacházejí ony nezměrné možnosti her s robotem. Programovacích sekvencí je k mání nekonečné množství. K tomu můžete zapojit i již zmíněné barevní karty, díky čemuž budete průběžně měnit dráhu nebo činnost roboty, aniž byste museli sáhnout do původně vytvořeného programu.

Vzhledem k tomu, že robot podporuje 4pinový UART (RX, TX, GND, 5V, se signály 3,3 V) a zabudovaný zdroj napájení, tak k němu přimontujete jakýkoliv kompatibilní hardware a rozšíříte jeho možnosti činností. Montáž je pak velmi podobná jako u stavebnic Merkur, kde je základní deska v podobném designu.

Gumové pásy jen tak něco nezastaví

Obrovskou výhodou jsou gumové pásy, které pohání celkem 4 kola. Pásy jsou protiskluzné a robot má těžiště poměrně nízko, takže je stabilní i v těch nejnáročnějších terénech. Pokud by se přece jen převrátil, od nárazu jej ochrání skořepinová klec. Díky své konstrukci a silnému motoru utáhne i váhu navíc. Maximální rychlost je cirka 7,2 km/h.

Spousta senzorů i kompatibilních operačních systémů

Aby mohl robot Sphero RVR plnit všechny po něm požadované úkoly, je potřeba mnoha senzorů. Je jimi samozřejmě vybaven. Například RGB, IR, akcelerometr, magnetometr i 9osou IMU. Snadno tedy detekuje kov, překážky, barvy.

Abyste se s robotem mohli připojit na váš telefon, tablet či PC, můžete na nich mít iOS, Android, Amazon Fire OS, macOS, Windows nebo Chrome OS. Se všemi těmito operačními systémy je robot Sphero RVR kompatibilní.

Náhradní díly i doplňky

K základnímu balení je možnost dokoupit spousty doplňků, ale také náhradní díly, pokud byste robotovi věčným lezením po skalách třeba prošoupali gumový pás. V základním balení nechybí příručka, která vám ukáže základní ovládání robota. Pokročilejší prvky už jsou pak na vás a vašem zkoumání. Komunita Sphero je již poměrně velká, a tak je kde brát inspiraci.

Java Script

Velkou předností je programovatelnost robota Sphero RVR pomocí jazyka Java Script, které se dá aplikovat pomocí Drag and Drop, tedy nasazením jednotlivých pojmenovaných činností za sebou do posloupnosti příkazů, nebo přímo v Java Scriptu, kdy se teenageři mohou přímo učit vyjádření jednotlivých příkazů pomocí tohoto programovacího jazyka.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s robotem Sphero RVR nadmíru spokojení. Jedná se sice o větší investici, ale pro geeky jde o hračku, se kterou si prostě vystačí. Co geek vymyslí, to může Sphero RVR udělat. Stačí jen přidat správné příslušenství nebo naprogramovat tak, aby příkazy byly logicky po sobě jdoucí.

Dětem se líbí také světelné efekty, kdy dokáže svítit celá horní část robota. Co naopak uživatelé uvádějí jako nevýhodu, je přeplněnost aplikace uživateli, takže někdy nereaguje tak rychle, jak by bylo potřeba. Snad se o tom výrobce brzy také přesvědčí a navýší její kapacity.

Řízení je někdy až příliš citlivé, a tak při ovládání mobilem je nutné se nejdříve naučit, jak moc přikazovat zatáčky nebo zrychlení apod. Ale velmi si chválí možnost vjet s robotem úplně kamkoliv, včetně louží, kamení, písku, prostě do úplně každého terénu. Díky vodotěsnosti totiž vydrží vše.

Velmi si uživatelé pochvalují možnost propojit robota s jiným hardware, a to i s levnými čínskými elektronickými kousky, díky kterým má robot pozici základní stanice, ale můžete jej použít na vše, co vás jen napadne. Díky usnadněnému programování v blocích to zvládnete i bez formálního vzdělání v IT.